هشدار چین به تایوان در پی انتخاب نامزد ریاست‌جمهوری از حزب اصلی اپوزیسیون

جمهوري چين

چین به حزب اصلی اپوزیسیون توسعه دموکرات تایوان هشدار داد که از آخرین زمانی که در قدرت بوده عبرت بگیرد و دست از تلاش برای استقلال بکشد.

چین به حزب اصلی اپوزیسیون توسعه دموکرات تایوان هشدار داد که از آخرین زمانی که در قدرت بوده عبرت بگیرد و دست از تلاش برای استقلال بکشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که این حزب کاندیدای خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده اعلام کرده است.

چن شویی - بیان، رئیس حزب اصلی اپوزیسیون حزب توسعه دموکرات طی سال‌های 2000 تا 2008 که ریاست‌جمهوری تایوان را برعهده داشت پکن را به خشم آورده بود.

چین وی را متهم به تلاش برای استقلال و تضعیف میراث فرهنگی چین کرده بود.

چین تایوان را یک استان خائن در نظر می‌گیرد که در صورت لازم باید به زور تحت کنترل پکن قرار گیرد.

رئیس اداره امور تایوان در دولت چین در پاسخ به سوالی درخصوص موضع چین در قبال این کاندیدای ریاست‌جمهوری تایوان تسای اینگ - ون گفت که معنای حفظ صلح و امنیت در تنگه تایوان مخالف استقلال این منطقه است.

ما شیائو گوآنگ، سخنگوی این اداره گفت: اگر این حزب دست به حمایت از موضع جدایی‌طلبانه تایوان از هر بخشی از این منطقه بزند، برون رفت از این مشکل امری دشوار خواهد شد.

وی افزود: این مساله جدیدی نیست. زیرا این مساله بین سال‌های 2000 تا 2008 رخ داد و برای درس گرفتن از آن نباید به گذشته‌های دور نگاه کرد.

وی درخصوص انتخابات ریاست‌جمهوری مستقیماً اظهارنظر نکرد.

ما شیائو گوآنگ همچنین گفت که توسعه روابط فراتنگه‌ای میان چین و تایوان باید براساس خواست مردم صورت بگیرد و نباید براساس مذاکرات میان احزاب باشد.

وی که ریاست حزب توسعه دموکرات تایوان را برعهده دارد، گفت: اصل اولیه حزب ما در روابط فراتنگه‌ای حفظ شرایط کنونی است.

انتهای پیام

کد N792485