۰
در دیدار با حافظ منافع مصر در تهران:

امیرعبداللهیان:مناسبات نزدیک مصر با مردم یمن مورد حمایت ایران است

  • ۱۰بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در ملاقات ، خالد عماره رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری عربی مصر در تهران پیرامون روابط دوجانبه ایران و مصر و آخرین تحولات منطقه به ویژه اوضاع جاری در یمن گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان  با اشاره به "شرایط حساس منطقه و جایگاه مهم و تأثیرگذار مصر در جهان اسلام و دنیای عرب"، اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران، امنیت منطقه را در قالب یک مجموعه به هم پیوسته در نظر گرفته و امنیت کشورهای منطقه را متأثر از همدیگر و حلقات تکمیلی می داند. از این رو، ایران و مصر به عنوان دو کشور بزرگ و تعیین کننده، نقش و مسئولیت اساسی در حفظ ثبات و  استقرار امنیت در منطقه دارند».

امیرعبداللهیان افزود: «آنچه امروزه در صحنه یمن می گذرد، شرایطی بسیار پیچیده و خطرناک است و هشیاری و درایت همه طرف ها را می طلبد».

 تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که جنگ جاری علیه کشور یمن به عنوان باتلاق عمیق، می تواند پیآمدهای خطرناک و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد و گسترش شعله آن به نقاط دیگر، امنیت کل منطقه را با تهدید جدّی مواجه سازد».

وی گفت: «ما شاهد برخی رفتارهای خردمندانه از سوی کشورهای منطقه هستیم. با این وجود، انتظار داریم که مصر به عنوان کشوری اسلامی و عربی، کمک بیشتری برای تسریع در جستجوی رهیافت سیاسی برای یمن و جلوگیری از ادامه کشتار و توسعه درگیری نماید. این قابل قبول نیست که مصر در تحولات یمن خود را در مقابل مردم یمن قرار دهد».

امیر عبداللهیان افزود: «بدون تردید، رهبران قاهره برای آینده روابط عربی خود، اهمیت زیادی قائل هستند و مناسبات نزدیک مصر با مردم یمن، مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران می باشد».

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تأکید نمود: «تبدیل صحنه یمن به عرصه جدیدی برای رشد نیروهای افراطی همسو با تشکیلات داعش و بانیان و حامیان آن، منافع و حاکمیت بسیاری را تحت تأثیر قرار خواهد داد و حملات کور و نابود سازی مؤسسات و زیرساخت های این کشور مسلمان توسط هر طرفی خارجی یا داخلی، هزینه سنگینی را بر کلّ منطقه، جهان اسلام و دنیای عرب تحمیل خواهد کرد. ما نگران امنیت سعودی و منطقه هستیم. ایران امنیت منطقه، سعودی و مصر را یکپارچه می بیند و از اتخاذ رویکرد نظامی در منطقه نگران هستیم».

در این دیدار ، رئیس دفتر حفاظت منافع مصر نیز با اشاره به تحرکات افراط گرایانه و پدیده خشونت طلبی در منطقه، خطر منازعات طایفه ای و نژادی را به عنوان طرح مرموز دشمنان اسلام از دیرباز یاد آور شده و اهمیت رایزنی و همکاری نزدیک ایران و مصر را خاطر نشان کرد  .

وی همچنین با تبیین مواضع مصر در قبال تحولات منطقه  بر اهمیت همکاری های منطقه ای تاکید کرد.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.