لاریجانی در کرمانشاه:

دولت دریکسال و نیم گذشته موفق عمل کرد/دیپلماسی ماعقلایی است

سیاسی

کرمانشاه- رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفتار عقلایی ایران در دیپلماسی خارجی گفت: دولت یازدهم در یک سال و نیم گذشته عملکرد موفقی داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد اظهار داشت: یک سال و اندی که دولت جدید مسئولیت اجرایی را به عهده گرفته است می توان یک ارزیابی از عملکرد آن داشته باشیم که من فکر می کنم دولت جدید در ایران روی هم رفته موفق عملکرده است.

وی با اشاره به بررسی این عملکرد از ابعاد مختلف اظهار داشت: دولت توانسته است در این مدت یک آرامشی را در کشور به وجود بیاورد و ایجاد فضا برای کار افراد مختلف و ابراز نظرهای گوناگون و تحمل این نظرات به وجود آمده که خود این موضوع عامل مهمی برای ایجاد آرامش است.

لاریجانی اضافه کرد: در حوزه صنعت کشاورزی، اجتماعی و ... ما یک کشور نخبگانی هستیم و یک دولت عاقل باید فرصت شنیدن سخنان نخبگان در حوزه های مختلف را فراهم کند. این خصوصیت آرامش زمینه را برای تحرک و کار در کشور فراهم می کند.

وی نقطه قوت دیگر در کشور را در دوره دولت جدید ایجاد فضای امیدواری برای کار دانست و گفت: فرصت برداشتن گامهای بلند رو به جلو برای پیشرفت کشور و تسهیل راه این کار، امیدواری را به کشور تزریق می کند. دولت سال گذشته لایحه ای را برای بهبود فضای کسب و کار به مجلس داد که در مجلس مفاد آن تقریبا دو برابر شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این رویکرد که بشود در یک افق قابل پیش بینی حرکت کرد قابل توجه است.

دولت در دیپلماسی خارجی عقلایی عمل کرده است

وی همچنین عملکرد دولت در حوزه بین المللی و تعامل با منطقه و جهان را رو به جلو ارزیابی کرد و گفت: اگر نخواهیم خیلی زود قضاوت کنیم باید بگوییم که عملکرد دولت در این حوزه یک حرکت عقلایی بوده است گرچه آمریکایی ها مخصوصا در روزهای اخیر تحلیل خوبی نداشته اند و نمی توانند بعدها بگویند که ایران میز مذاکرات را ترک کرد چرا که ایران سنجیده عمل کرده اما اقدامات روزهای گذشته آنها اصلا خوب نیست.

لاریجانی گفت: ایران روی هم رفته در مسیر دیپلماسی گامهای معقولی داشته است اما طرف مقابل هم باید پاسخ های عقلی بدهد نه از روی دغلکاری عمل کند.

لاریجانی ایران را در منطقه ای که دچار قلیان و چالش است دارای یک دانایی در سیاست خارجی عنوان کرد: ایران دنبال امپراتوری سازی در منطقه نیست بلکه یک همزیستی مسالمت آمیز را می خواهد. ایران در طوال سالهای بعد از انقلاب کی سابقه تجاوز به کشوری را داشته است؟ دیگران تجاوز کرده اند به کشورهای منطقه و باید پاسخگو باشند.

راه توسعه اقتصادی کشور جذب سرمایه گذاری است

وی در بخش دیگری از سخنان خود تلاش برای سرمایه گذاری و تسهیل سرمایه گذاری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: دغدغه هایی که نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه در این جلسه در خصوص اشتغال مطرح کرد یک موضوع ملی است که با تقویت سرمایه گذاری ها بهبود خواهد یافت که با سرمایه گذاری های سنگین هم انجام می شود.

رئیس قوه مقننه نرخ رشد فعلی کشور را نشانه افزایش بیکاری در کشور عنوان کرد و گفت: برای رفع معضل بیکاری باید نرخ رشد کشور به ۱۰ درصد در سال برسد که نیاز به سرمایه گذاری های هنگفت دارد. هم از داخل و هم از خارج که خود این هم نیاز به یک حرکت جهادی دارد.

وی همچنین رابطه قوای سه گانه در دولت را در نهایت مودت و دوستی عنوان کرد و گفت: این وحدت رویه در قوا همگرایی برای رفع مشکلات را به وجود آورده است و امیدواریم در سال همدلی و همزبانی زمینه رفع مشکلات را فراهم کرده است بنابراین باید مصمم باشیم برای رفع مشکلات و معضلات کشور.

لاریجانی افزود: فضای کشور اقتضا می کند که ما برای پیشرفت کشور حریص باشیم. در کرمانشاه هم باید اینگونه باشد و مزیتهای نسبی استان را بشناسیم تا برای پیشرفت خود اقدام کنیم.

وی پیشرفت های اقتصادی را برای ایران از اولویت ها دانست و لازمه رسیدن به آن را تسهیل طول پروسه سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: در یکی از کشورهای کوچک منطقه که رشد اقتصادی خوبی دارد طول زمان برای سرمایه گذاری ۴۸ ساعت است در حالی در ایران این پروسه یکسال طول می کشد.

لاریجانی خطاب به مدیران استان کرمانشاه اظهار داشت: اگر می خواهید توسعه داشته باشید باید جذب سرمایه گذار را در اولویت قرار دهید باید تور خود را برای جلب سرمایه ها پهن کنید. یک صنعت گر اگر احساس کند که باید برای سرمایه گذاری هر روز در یک اداره را بزند تمایلی به ماندن نخواهد داشت.

ضرورت هدایت نقدینگی های کشور به سمت تولید

وی افزود: وفتی که می گوییم در کشور ۶۰۰ هزار میلیارد نقدینگی وجود دارد نشان می دهد که این سرمایه وجود دارد. فقط باید برنامه ریزی کنم برای سوق دادن این سرمایه ها به سمت تولید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ۹۸۰۰ شهید استان کرمانشاه در طول دفاع مقدس اظهار داشت: در گفتگویی که با فرمانده سپاه داشتم آماری گرفتم مبنی بر اینکه بیش از هزار نفر از این شهدا از اهل سنت و دیگر فرقه ها هستند که این نشانه همگرایی و وحدت این مردم است. این همگرایی و وحدت امروز باید در مسیر توسعه استان به کار گرفته شود.

لاریجانی با اشاره به مزیت های نسبی استان کرمانشاه اظهار داشت: بارندگی ۴۲۰ میلی متری در سال، آبهای سطحی زیاد، زمین های کشاورزی مرغوب و آب و هوای خوب، مرز مشترک بالا با کشور مهم عراق و... را از مزیت های خوب استان کرمانشاه است.

برای تبدیل قصرشیرین به منطقه آزاد تجاری کمک خواهیم کرد

وی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات لازم برای توسعه کرمانشاه اشاره کرد و گفت: توسعه زیرساخت ها در مرز ها و بازارچه های مرزی و ایجاد منطقه آزاد تجاری در قصرشیرین می تواند کمک شایانی داشته باشد به توسعه استان به شرطی که این منطقه آزاد تجاری تبدیل به یک ایستگاه صادراتی شود که در این صورت از ایجاد آن حمایت خواهیم کرد.

لاریجانی در پایان راه آهن غرب کشور را یکی از پروژه های ملی عنوان کرد و گفت: راه آهن در هر منطقه ای می تواند ۱۸ هزار فرصت شغلی ایجاد کند که ما باید کمک کنیم با فینانس این پروزه به ثمر برسد.