رئیس جمهوری فیلیپین: تمام جهان باید از اقدامات پکن در دریای چین جنوبی بترسد

رئیس جمهوری فیلیپین اعلام کرد، جهان باید از تلاش‌های چین در اثبات ادعاهایش درباره دریای چین جنوبی نگران باشد چرا که در صورت تداوم این تلاش‌ها احتمال بروز یک درگیری نظامی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بینیگنو آکوینو، رئیس جمهور فیلیپین در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرگزاری فرانسه، ضمن اشاره به افزایش اقدامات "زیاده خواهانه" چین در دریای چین جنوبی به احتمال قطع دسترسی سایر کشورها به خطوط کشتیرانی این آب‌های بین‌المللی اشاره کرد.

آکوینو در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای چین درباره این دریا اظهار کرد: آیا این اقدامات ترس برانگیز است؟ بله به نظر من این اقدامات برای سایر کشورها هم موجب ترس است.

رئیس جمهور فیلیپین با تاکید بر این موضوع که به اعتقاد وی چین قصد ندارد در هیچ درگیری نظامی آن هم به دلیل مناقشات منطقه‌ای با فیلیپین یا سایر کشورهای آسیایی شرکت داشته باشد اما احتمال این مساله را بعید ندانست.

وی ادامه داد: این سوال که افزایش تنش‌های منطقه‌ای به چیزی فراتر از کنترل همه تبدیل می‌شود باید اولویت افکار سران کشورهای جهان باشد.

چین ادعا می‌کند که اکثر بخش‌های دریای چین جنوبی از جمله سواحل سایر کشورهای آسیایی متعلق به این کشور است اما فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی و تایوان این ادعاها را رد می‌کنند.

این ادعاهای پی در پی دهه‌هاست که دریای چین جنوبی را به یکی از نقاط توجه در آسیا تبدیل کرده است.

آکوینو با تاکید چند باره بر عدم تلاش چین برای آغاز یک جنگ درباره این مساله اظهار کرد، با این حال اقدامات چین سایر کشورها را ترسانده است.

رئیس جمهوری فیلیپین همچنین افزود: اگر چین کنترل تمامی نقاطی را که ادعا می‌کند در دست بگیرد، هیچ تضمینی وجود ندارد که تجارت جهانی از طریق این دریا بدون محدودیت ادامه یابد.

این درحالی است که تخیم زده می‌شود حدود 40 درصد از مبادلات جهان از طریق آب‌های این دریا منتقل می‌شوند.

انتهای پیام

کد N792020