ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای نیجریه توسط روسیه

انرژي هسته‌يي,روسيه,هسته‌‌يي

نیجریه برای ساخت نیروگاه هسته‌ای خود و پایان دادن به چند دهه کمبود انرژی و تاثیر منفی آن بر اقتصادش، در حال مذاکره با شرکت هسته‌ای روس اتم دولت روسیه برای ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از رویترز، نیجریه ، بزرگترین اقتصاد آفریقا، هیچ گونه تجربه ای در گسترش و فعالیت نیروگاه های هسته‌ای ندارد و تنها دارای یک راکتور کوچک هسته‌ای 30 کیلو واتی برای اهداف تحقیقاتی است.

سخنگوی شرکت هسته‌ای روس اتم در این باره اعلام کرد: دولت های نیجریه و روسیه در این باره به یک تفاهم اولیه دست یافته‌اند اگر چه هنوز هیچ تصمیمی برای اجرای اقدامات عملی انجام نشده است.

وی گفت:‌ هزینه ساخت نیروگاه هسته‌ای نیجریه حدود 5 تا 8 میلیارد دلار بر آورد شده است.

شرکت هسته‌ای روس اتم که مالک آن دولت روسیه است با مجارستان، هند و قزاقستان نیز قرارداد همکاری هسته‌ای و ساخت راکتورهای هسته‌ای را به امضا رسانده است.

شرکت روس اتم همچنین قصد دارد راکتورهای دیگری را در نیروگاه هسته‌ای بوشهر ایران بسازد.

بودجه 350 میلیارد دلاری این شرکت که توسط دولت روسیه تامین می‌شود به آن اجازه می دهد که هر ساله چند نیروگاه هسته‌ای جدید را در روسیه و کشورهای دیگر بسازد.

هم اکنون نیاز به انرژی در نیجریه چیزی حدود سه برابر بیش از میزان انرژی است که در این کشور تولید می‌شود.

نیجریه برای جذب سرمایه گذاران خارجی و ساخت نیروگاه هسته‌ای در این کشور قانون انحصار تولید انرژی توسط دولت این کشور در سال 2013 را لغو کرده است.

انتهای پیام

کد N791867