بهبود روابط با آمریکا بدون تجدیدنظر در مواضع کوبایی‌ها

سیاسی

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در پی دیدار چند روز گذشته خود با رائول کاسترو، رییس‌جمهور کوبا روز گذشته در اقدامی مهم و در راستای بهبود هرچه بیش‌تر روابط واشنگتن با هاوانا با حذف نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریست موافقت کرد و در واقع مهم‌ترین مانع برای بازگشایی سفارت دو کشور را برطرف کرد.

هادی خوانساری، رییس انجمن دوستی ایران و کوبا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد تحولات اخیر در روابط آمریکا و کوبا، اظهار کرد: در دوره آقای اوباما، آمریکا در مورد برخی از کشورها سیاست‌های سخت خود را به سیاست‌های نرم تغییر داده است که کشور کوبا نیز جز این کشورهاست.

او با بیان این‌که پیش از این به خصوص در دوران جورج بوش، آمریکا برای اعمال قدرت خود در عرصه بین‌الملل بیش‌تر از قدرت نظامی و شبه نظامی استفاده می‌کرد، ادامه داد: ولی این سیاست‌ها برای آمریکا نتیجه‌ای به همراه نداشت. چنان‌که در حمله به افغانستان و عراق نیز دچار مشکلات زیادی شد و مجبور شد که میلیاردها دلار هزینه کند.

این تحلیل‌گر مسائل آمریکای لاتین با بیان این‌که ایجاد قدرت‌های نوظهور در عرصه جهانی به مانند چین و هند در تغییر رویکرد آمریکا موثر بوده‌، ادامه داد: از سوی دیگر در داخل آمریکا به خصوص در ایالت‌های میامی و فلوریدا 3 میلیون کوبایی زندگی می‌کنند که بسیاری از آن‌ها در داخل کوبا اقوامی دارند و بیش از 50 سال است مورد تحریم هستند و به سختی می‌توانند با آن‌ها ارتباطی برقرار کنند.

وی با اشاره به تحریم‌هایی که آمریکا علیه کوبا وضع کرده،‌ تصریح کرد: مردم کوبا به واسطه این تحریم‌ها و فشارها در فقر به سر می‌برند و شاید بتوان گفت که آمریکایی‌ها با این اقدامات‌شان به نوعی در کوبا نسل‌کشی کرده‌اند.

رییس انجمن دوستی ایران و کوبا با بیان این‌که با وجود این تحریم‌ها، آمریکا به نتایج دلخواه خود در ارتباط با کوبا نرسید، همان‌طور که در مورد برخی از کشورها از جمله ایران نیز به موفقیتی دست پیدا نکرد، اظهار کرد: به همین دلیل اوباما که داری سیاست منطقی‌تر و عاقلانه‌تری نسبت به جورج بوش است، تصمیم گرفته رویکرد نرم‌تری نسبت به این کشورها داشته باشد.

او با بیان این‌که پیش از اعلام رسمی آغاز ازسرگیری روابط آمریکا و کوبا مقامات این دو کشور به مدت 6 ماه به صورت محرمانه در کانادا با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردند، اظهار کرد: باید به این موضوع توجه داشت که اکنون کوبا یکی از کشورهای مهم جنبش غیرمتعهدها است و با وجود تحریم‌ها توانست خودش را پیدا کند و رائول کاسترو سیاست‌های اصلاحی در این کشور به اجرا درآورده است.

خوانساری هم‌چنین با تأکید بر این‌که این بهبود روابط به این معنا نیست که کوبا در مواضع خود تجدیدنظر کرده است و این را خود مقامات کوبایی نیز اعلام کرده‌اند، گفت: بهبود روابط این دو کشور بر جایگاه آمریکا در آمریکای لاتین و نوع روابط دیگر کشورهای این منطقه با آمریکا موثر و تأثیرگذار خواهد بود.

رییس انجمن دوستی ایران و کوبا، با اشاره به جایگاه کوبا در آمریکای لاتین و موقعیت استراتژیک آن،‌ ادامه داد: با ایجاد این تحول در روابط کوبا و آمریکا بازار خوبی از نظر اقتصادی برای آمریکا فراهم خواهد شد.

انتهای پیام

کد N791806