بروجردی د در دیدارمعاون شورای فدراسیون روسیه:

فضای جدیدی در عرصه روابط ایران و روسیه بوجود آمده است

سیاسی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:فضای جدیدی که در عرصه روابط ایران و روسیه بوجود آمده است نوید بخش بوده و چشم انداز خوبی برای افزایش همکاری ها وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اوماخانوف معاون شورای فدراسیون و تعدای از نمایندگان مناطق مختلف روسیه در شورای فدراسیون دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار بروجردی با اشاره به ظرفیت های گسترده دو کشور در بخش های مختلف روابط سیاسی ، اقتصادی ، دفاعی و فرهنگی ، تلاش برای ارتقاء همکاری های اقتصادی را خواستار شد.

وی با تشکر از رئیس جمهور روسیه به دلیل صدور دستور ارسال سیستم اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی ایران ، امضای اسناد هسته ای برای احداث دو نیروگاه در بوشهر و نیز امضای یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی سال گذشته بین دو کشور را قابل توجه ذکر کرد واظهار داشت:  فضای جدیدی که در عرصه روابط ایران و روسیه بوجود آمده است نوید بخش بوده و چشم انداز خوبی برای افزایش همکاری ها وجود دارد.

اوماخانوف نیز با استقبال از مذاکرات هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و ۵+۱ ، امضای توافق نهایی و لغو کامل تحریم ها را زمینه ساز افزایش مناسبات اقتصادی دو کشور دانست.

معاون شورای فدراسیون روسیه تفاوت ملت ایران در برابر فشارهای وارده و اعمال تحریم های بین المللی برای نیل به حقوق هسته ای خود را ستود و با اشاره به حمایت روسیه از حل و فصل مسالمت آمیز این موضوع ، ابراز امیدواری کرد مذاکرات طرف های گفتگو توام با موفقیت باشد.

وی تلاش دو کشور برای افزایش روابط اقتصادی دو جانبه را مورد اشاره قرارداد  و اظهار داشت سطح فعلی حجم روابط تجاری متناسب با توانمندی های دو طرف نیست.

اوماخانوف با ابراز تمایل نسبت به تقویت همکاریهای پارلمانی ایران و روسیه ، پیشنهاد کرد سند همکاری ها ی دو کشور در این زمینه در جریان سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو امضا شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی در ادامه با ولادیمیر ژیرینوفسکی رئیس حزب لیبرال دموکرات روسیه و از اعضای مرکزی این حزب دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در دومای روسیه برگزار شد ژیرینوفسکی با اشاره به تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه ، آسیای مرکزی و قفقاز، مشترکات متعدد بین ایران و روسیه را بستر مناسبی برای تقویت همکاریها و رایزنی های دو کشورذکر کرد.وی ضمن تاکید بر ضرورت افزایش روابط اقتصادی بین ایران و روسیه ، خطوط جاده ای ، ریلی و دریایی موجود بین دو کشور را تسهیل کننده ارتقاء همکاریها در بخش اقتصادی ذکر کرد وابراز امیدواری کرد تجار از ظرفیت های اقتصادی استفاده کنند. ژیرینوفسکی همکاری های ایران وروسیه در بخش دفاعی را نیز با اهمیت ذکر کرد و با اظهار خرسندی از نهایی شدن صدور سامانه اس ۳۰۰ به ایران ، این اقدام را قابل توجه دانست و افزایش مناسبات درامور دفاعی را برای دو کشور مفید ارزیابی کرد.

بروجردی نیز با اشاره به جایگاه ژیرینوفسکی در روسیه ، نقطه نظرات وی را برای توسعه همکاری های دو کشور با اهمیت دانست.

وی روابط حسنه سیاسی بین ایران و روسیه را نشان دهنده عزم و اراده رهبران دو کشور برای تقویت مناسبات ذکر کرد و رایزنی ها در سطوح عالی بین روسای جمهوری و سایر مقامات ارشد را زمینه ساز ارتقای این روابط دانست.

وی حضور همزمان هیاتهای عالیرتبه ایران و روسیه در تهران و مسکو و مذاکرات مفید بین آنها را مایه خرسندی برشمرد و نزدیکی  مواضع دو کشور در مسائل مهم منطقه ای و بین الملل را ناشی از منافع و تهدیدات مشترک ذکر کرد.

 رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین ضمن حضور در دانشگاه روابط بین الملل مسکو (میگیمو) در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه سخنرانی کرد.

بروجردی ضمن تشریح سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و روابط دو جانبه با روسیه ، به پرسشهای دانشجویان پاسخ گفت . وی ظهور پدیده های افراطی چون داعش در خاورمیانه را ساخته و پرداخته برخی کشورها دانست که پایه های سیاست خود را براساس تفکرات افراط گرایانه و بی ثبات کننده بنا نهاده اند و طی سال های گذشته در نقاط مختلف جهان دست به چنین اقداماتی زده اند.

بروجردی تجاوز به یمن و به خاک و خون کشاندن غیر نظامیان دراین کشور را یک اشتباه راهبردی ذکر کرد که تبعات آن دامنگیر بانیان و عاملان آن خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت توقف هرچه سریعتر اقدامات نظامی در یمن و بازگشت صلح و آرامش به این کشور ، تداوم این رویکرد و ایجاد بدعت در توسل به زور و تجاوز کشورها را خطری جدی برای امنیت جهانی برشمرد و گفت سازمان ملل متحد نباید به آسانی از چنین شیوه های بدعت آمیز و بی ثبات کننده منطقه ای و جهانی بگذرد.

پس از سخنان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ،اساتید و دانشجویان پرسش های خود را طرح نمودند که توسط بروجردی  به آنها پاسخ داده شد.