در گفت‌وگو با ایسنا

صباح زنگنه: آن‌که در آمریکا تصمیم اجرایی می‌گیرد دولت است نه کنگره و سنا

ايران,آمريكا,تحريم

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اقدام اخیر کمیته روابط خارجی سنا علیه توافق هسته‌ای احتمالی، گفت: اینگونه اقدامات بیشتر دعوای حزبی بوده و در جهت اعمال فشار بر حزب دموکرات است.

صباح زنگنه کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تصویب طرح نظارت بر توافق با ایران در کمیته روابط خارجی سنا، گفت: هر چه به پایان دوره رییس‌جمهور فعلی آمریکا نزدیک می‌شویم از این اقدامات تاخیری و مخرب برای تصمیم‌گیری‌های دولتمردان آمریکا بیشتر شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر جمهوری‌خواهان اکثریت را در سنا دارند اما به هر حال هر طرحی باید مراحل مختلفی را طی کند تا به یک مصوبه تبدیل شود. بر همین اساس تا زمانی که این طرح به عنوان یک مصوبه تاثیرگذار بر تصمیم‌گیری‌های رییس‌جمهور تبدیل شود، زمان و فرصت باقی است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: حتما دولتمردان آمریکا در تشکیلات ریاست جمهوری فرصت دارند که با کنگره و سنا مذاکره و لابی کنند و برنامه‌های خود را پیش ببرند. اگر این طرح پس از تصمیم رییس‌جمهور آمریکا درباره توافق تصویب شود در این صورت این طرح نمی‌تواند کاری پیش ببرد و کنگره بعد از زمان تصویب طرح می‌تواند به آن عمل کند.

وی ادامه داد: همچنین در مقابل این امر، مجلس شورای اسلامی کشورمان نیز می‌تواند به چنین ابزاری متوسل شود و اقدام متقابلی انجام دهد. این روندی است که قوت گرفتن تندروها در حاکمیت آمریکا را نشان می‌دهد ولی این اقدام برای دولت آمریکا جنبه مثبتی نخواهد داشت.

زنگنه خاطرنشان کرد: آنکه در آمریکا تصمیم‌های اجرایی را می‌گیرد دولت است نه کنگره و سنا. از طرف دیگر هرگونه فعل و انفعالات داخلی که در این کشور اتفاق می‌افتد دولت آمریکا مسئول است که نسبت به آن رفتار مناسب اتخاذ کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: البته آمریکا نباید در یک تصور اشتباهی وارد شود که کل اقدامات در مذاکرات هسته‌ای مربوط به این کشور است. آمریکا تنها یکی از اعضای 1+5 است و در آنجا اگرچه حضور پررنگی دارد اما ناگزیر است با کشورهای دیگر هماهنگ باشد.

وی در پایان با بیان اینکه این اقدام اخیر سنا بیشتر یک دعوای حزبی است و ابزار فشاری برای حزب دموکرات محسوب می‌شود، اضافه کرد: هرگونه اقدام اختلال‌آمیز آمریکا در مذاکرات نشان خواهد داد که ایران همواره آماده مذاکرات بوده و دولت آمریکا است که همواره اختلال ایجاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N791737