انتقاد مرکل از لغو ممنوعیت تحویل اس 300 به ایران

ايران,آلمان,روسيه

صدراعظم آلمان از تصمیم روسیه برای لغو ممنوعیت تحویل سامانه دفاعی اس 300 به ایران انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه در نشست خبری مشترکش با نخست‌وزیر هند در برلین با انتقاد از لغو ممنوعیت تحویل سامانه اس 300 به ایران، از جامعه بین‌الملل خواست تا برای رفع تدریجی تحریم‌ها علیه ایران به صورت متحد و در توافق با یکدیگر عمل کنند.

صدراعظم آلمان از پاسخ به این سوال که آیا تحویل این سامانه موشکی روس به ایران را نقض تحریم‌های اعمال شده علیه تهران می‌داند یا نه؟ خودداری و تنها تاکید کرد: اتفاق نظر درباره توافق هسته‌ای با ایران بسیار مهم است.

مرکل همچنین گفت: توافق هسته‌ای نهایی با ایران باید تا پایان ماه ژوئن حاصل شود، اگرچه ایران و قدرت‌های جهانی هنوز برای پایانی کردن این توافق کار زیادی برای انجام دادن دارند.

صدراعظم آلمان اظهار کرد: من خواستار این هستم که این تحریم‌ها تا جای ممکن به صورت متحد لغو شود. با این حال هیچ مخالفتی با ادامه همکاری با روسیه و دیگر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل برای مذاکره با ایران ندارم.

بر اساس این گزارش، کاخ کرملین روسیه روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه ممنوعیت تحویل سامانه دفاعی موشکی اس 300 به ایران را لغو کرد.

این اقدام روسیه واکنش زیادی را در میان مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکایی برانگیخته است.

رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرد این تصمیم روسیه نتیجه مستقیم مذاکرات هسته‌ای اخیر ایران و گروه 1+5 در لوزان سوئیس و دستیابی این کشورها به یک چارچوب تفاهم برای توافق هسته‌ای نهایی است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این راستا گفت‌وگویی تلفنی با پوتین برقرار و در آن نگرانی‌های خود را در این زمینه اعلام کرده است.

رییس‌جمهور روسیه در پاسخ به این نگرانی‌ها به نتانیاهو گفت که سامانه اس 300 ماهیت دفاعی دارد و تهدیدی علیه اسرائیل محسوب نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N791722