چین از دالایی‌لاما خواست "توهمات" را کنار بگذارد

جمهوري چين

دولت چین امروز (چهارشنبه) به رهبری معنوی بوداییان تبت تاکید کرد تا توهمات و تصورات غلط خود را برای مذاکره درباره آینده تبت کنار بگذارد و وی را به تلاش مخفیانه و بدون صداقت برای دستیابی به استقلال به جای خودمختاری متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، چین از 1950 که سربازانش به صورت صلح‌آمیز تبت را آزاد کرد بر این منطقه حکمرانی می‌کند و دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت پس از قیامی ناکام علیه دولت پکن به سال 1959 به هند رفت.

نمایندگان این برنده جایزه صلح نوبل تا 2010 مذاکراتی را با پکن برقرار کردند اما مذاکرات رسمی در بحبوحه تغییرات رهبری در چین، سرکوب در تبت به بن‌بست خورده است.

دولت چین در بیانیه‌ای که در خبرگزاری شینهوا منتشر شد، آورده است که دالایی لاما و حامیانش در ناکام ماندن استفاده از خشونت برای دستیابی به اهدافشان فهم و درک بسیار کمی درباره تبت مدرن دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: تنها جایگزین عملی برای دالایی لاما و حامیانش کنار گذاشتن این توهمات در پذیرش این مساله است که تبت بخشی از چین است و باید اهدافشان را در تجزیه چین و استقلال تبت کنار بگذارند.

در این بیانیه همچنین آمده است: پکن از این بابت همچنان ناراضی است که دالایی لاما بر اصول خود پای برجا مانده است و این همان مساله‌ای است که چین آن را نمی‌پذیرد. هیچ‌یک از مذاکراتی که تاکنون برگزار شد، با حسن‌نیت نبوده است. همواره دالایی لاما و حامیانش تمایل به تقسیم چین و دستیابی به استقلال تبت داشته‌اند.

دالایی لاما همواره دامن زدن بر این خشونت‌ها را رد کرده و گفته که تنها خواهان «خودمختاری واقعی» برای تبت است.

انتهای پیام

کد N791693