اجمالی/روحانی در جمع مردم گیلان:

طرف ما۱+۵ است نه سنای آمریکا/مردم به توافق عزتمندانه آری می‌گویند

سیاسی

رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرف ما ۱+۵ است نه سنای آمریکا، خطاب به غربی‌ها، گفت: در این توافق اگر پایان تحریم‌ها نباشد، توافقی نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در پانزدهمین سفر استانی خود به استان گیلان در ورزشگاه شهید عضدی رشت در جمع مردم گفت: امسال با وحدت، اتحاد و همدلی راه توسعه کشور را به پیش خواهیم برد.

وی با بیان اینکه امروز همه دنیا قدرت‌های بزرگ و حتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که نظام مستحکم ایران قابل سرنگونی نیست، گفت: امروز همه قدرت‌های دنیا و حتی ائتلاف رئیس‌جمهور آمریکا و همین روزهای اخیر این را ثابت می‌کند که ماهیت نظام مردم‌سالاری دینی ایران غیرقابل تغییر است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: در این مذاکرات ۱۵ و ۱۶ ماهه، دنیا این واقعیت را اعتراف کرد که توسعه ایران و مسیر حرکت این ملت به سمت قله‌های علم و دانش و صنعت دائمی و همیشگی خواهد بود.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه ما در مذاکرات هسته‌ای با حمایت مردم قدم به قدم تا نقطه توافق عزتمندانه برای ملت پیش خواهیم رفت، گفت: افتخار می‌کنیم به رهبری معظمی که همه جا یار این ملت و نظام و دولت خدمتگزار بوده‌اند و افتخار می‌کنیم به اعتماد شما مردم به مسئولین و ما نیز افتخار می‌کنیم به نیک‌اندیشی شما ملت بزرگ.

وی با اشاره به تنوع فکر و سلیقه در کشور، گفت: یکی از دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای این بود که ثابت کرد ممکن است دارای افکار متفاوت باشیم اما جایی که مساله ملی و توافق سرنوشت‌ساز ملت باشد، متحد و منسجم خواهیم بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: از رهبری تا مردم همه می‌گویند توافق عزتمندانه آری. همه ملت می‌گویند تعامل سازنده با جهان، آری، همه ملت می‌گویند اعتدال و میانه‌روی، آری و همه می‌گویند دوران افراطی‌گری به سر آمده است. همه متحد و یکپارچه به جای تقابل، راه تعامل سازنده را با دنیا برگزیده‌اند و تردید نداشته باشید که در این مسیر ملت قهرمان ایران موفق و پیروز خواهد بود.

حجت‌الاسلام روحانی با تاکید بر پایبندی دولت و ملت بر اصول خود، گفت: این دولت و ملت انعطاف‌پذیر است و همانطور که رهبر انقلاب از آن به عنوان نرمش قهرمانانه یاد کرد، مسیر ما، مسیر اعتدال، تعامل، گفتگو، منطق و به کرسی نشاندن حق مسلم ملت ایران خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما انسجام خود را در این مذاکرات به نمایش گذاشتیم، گفت: به طرف مقابل اعلام می‌کنیم ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم.

رئیس‌جمهور افزود: ما قدم‌های لازم را در این زمینه برداشته‌ایم، اما طرف مقابل هم باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تکریم آنان را برگزیند.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: اینکه سنای آمریکا چه می‌گوید؟ مجلس نمایندگان آمریکا چه می‌خواهد؟ تندروهای آمریکایی دنبال چه هستند؟ مزدوران آمریکا در منطقه چه می‌گویند، به ما ارتباط ندارد. ما در برابر تعامل، در برابر حسن نیت، حسن نیت و در برابر احترام، احترام می‌خواهیم.

وی خطاب به آمریکایی‌ها گفت: ما به شما اعلام می‌کنیم که طرف ما، سنای آمریکا نیست، طرف ما، مجلس نمایندگان آمریکا نیست، طرف ما یک مجموعه‌ای است به نام ۱+۵.

رئیس‌جمهور با اشاره شروع مذاکرات ایران با ۱+۵ از هفته آینده، گفت: بحث اصلی ما در این مذاکرات، مساله تحریم‌ها خواهد بود؛ یعنی ظلم غیرانسانی که نسبت به ملت ایران روا داشته‌اند. لذا ۱+۵  و تمام دنیا باید این را بداند که در این توافق اگر پایان تحریم‌ها نباشد، توافقی نخواهد بود.

ادامه دارد..