کشته شدن یکی از روحانیون ارشد القاعده در یمن

همزمان با افزایش ناآرامی‌های یمن، خشن‌ترین شاخه القاعده اعلام کرد، یکی از روحانیون ارشد این گروه که برای سرش جایزه پنج میلیون دلاری تعیین کرده بودند، در یمن کشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، القاعده در شبه‌جزیره عرب در بیانیه‌ای که در اینترنت منتشر شده، گفت: ابراهیم الربایش، زندانی سابق گوانتانامو در «حمله صلیبیون» که در چند روز گذشته صورت گرفت، کشته شد.

در این بیانیه به صورت دقیق اعلام نشده که چه کسی این حمله ادعا شده را انجام داده است.

آمریکا در سال‌های اخیر از طریق حملات پهپادی به عنوان بخشی از عملیات‌های مقابله با تروریسم در این منطقه، جان تعدادی از رهبران عالی‌رتبه القاعده در شبه‌جزیره عرب را گرفته است.

هنوز مقامات آمریکا درباره این گزارش القاعده اظهارنظر نکرده‌اند.

آمریکا الربایش را به عنوان یکی از روحانیون ارشد در القاعده در شبه‌جزیره عرب توصیف کرده که برای حملات این گروه تروریست عذر و دلیل مطرح می‌کرده است.

الربایش همچنین متهم شده که مشاور ارشد برنامه‌ریزی عملیاتی القاعده در شبه‌جزیره عرب است و در برنامه‌ریزی حملات شرکت داشته است.

الربایش از سال 2002 تا 2006 میلادی در زندان گوانتانامو محبوس بود. القاعده در شبه جزیره عرب گفت: پس از آنکه الربایش از زندان آزاد شد فوراً به برادرانش در این گروه پیوست.

ادعا شده که الربایش در القاعده در شبه‌جزیره عرب نقش مشابه انور العولقی را ایفا کرده است. العولقی یک شهروند آمریکایی بود که پیش از کشته‌شدنش در حمله پهپادی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در سپتامبر سال 2011 میلادی به عنوان یکی از روحانیون ارشد و سربازگیر در این گروه محسوب می‌شد.

مرگ ادعا شده الربایش در بحبوحه ناآرامی‌های وسیع در یمن صورت گرفته است؛ جایی که عربستان با حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا ائتلافی را علیه حوثی‌ها به راه انداخته است. سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد، بحران یمن هر ثانیه بدتر می‌شود.

در فوریه سال‌جاری میلادی همزمان با وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی یمن، تمام پرسنل دولت آمریکا این کشور را ترک کرده و سفارت آمریکا در یمن بسته شد.

القاعده در شبه جزیره عرب، شاخه القاعده مستقر در یمن است که توسط مقامات آمریکا به عنوان شاخه‌ای که بیشترین تهدید برای سرزمین آمریکا محسوب می‌شود، توصیف شده است.

انتهای پیام

کد N791356