ظریف در دیدار با رئیس کنگره نمایندگان اسپانیا:

لغو تحریم ها تغییر رویکرد نادرست تقابل به تعامل است

سیاسی

محمدجواد ظريف وزیر امور خارجه در دیدار با خسوس ماريا پوسادا مورنو، رييس كنگره نمايندگان اسپانيا گفت: لغو تحریم ها تغییر رویکرد نادرست تقابل به رویکرد تعامل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظريف در دیدار با خسوس ماریا پوسادا رئیس کنگره نمایندگان اسپانیا ضمن ابلاغ سلام گرم و محبت آمیز علی لاريجانى رئیس مجلس شورای اسلامی به همتاى اسپانيايي، بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی و آثار مثبت آن بر روابط در سایر حوزه ها تاکید کرد.

 وی با اشاره به سابقه تاريخى و روشن روابط ايران و اسپانيا در حوزه هاى فرهنگى، سياسى و تاريخى، زمینه های توسعه و تقویت روابط دو کشور از جمله در بخش های گردشگري، حمل و نقل، ماهيگيرى و انرژى را مستعد ارزیابی کرد.

ظریف در ادامه ضمن تبيين آخرين تحولات مذاكرات هسته اى کشورمان گفت: لغو تمامى تحريم‌ها از جمله تحريم‌هاى اتحاديه اروپا براى ايران بسيار مهم است و اگر قراراست رويكرد نادرست تقابل به رويكرد تعامل تغيير يابد قطعا بايد تمامى تحريمها كه نماد رويكرد تقابلى است به طور كامل لغو شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افراط گرايی و تروريسم را نگرانى و دغدغه مشترك ارزیابی کرد و بر افزایش همكاری‌ها و تلاشهاى مشترك برای مقابله با اين پديده های شوم تاکید ورزید.

 وی افراط گرايي و تروريسم در سوريه و عراق و يمن و ليبى و ساير نقاط دنيا را غیر قابل تفکیک از یکدیگر دانست و از اسپانيا به عنوان عضو غير دايم شوراي امنيت خواست تا از اين فرصت  براى همكارى جهت مبارزه با تروريسم و افراط گرايي استفاده نمايد.

ظریف جمهوری اسلامی ایران را شريك اسپانیا و اروپا درمقابله با ناامني و بى ثباتى ناشى از تروريسم كه خاورمیانه و حتی اروپا را نيز تحت تاثير قرار داده است، خواند.

خسوس ماريا پوسادا مورنو، رييس كنگره نمايندگان اسپانيا نیز در این دیدار سابقه مناسبات بين دو كشور را به دور از مشكل يا سوء تفاهم خاصى ارزیابی کرد و گفت : بی تردید این سرمایه براى آينده روابط دو کشور بسیار مهم است.

 رئیس کنگره نمایندگان اسپانیا با اشاره به چرخش مثبت فضاى بين المللى نسبت به ايران، آنرا عامل مهمى براى تقويت مناسبات فيمابين خواند.

وی همكاري‌هاى نزديك بين پارلمانهاى دو كشور را رو به گسترش  ارزیابی کرد و از علاقمندی پارلمان اسپانيا برای توسعه روابط با مجلس شوراى اسلامى خبر داد و افزود: در همین راستا طی ماه‌هاى آينده هياتى را به تهران اعزام خواهيم کرد.

رئیس کنگره اسپانیا در باره فعالیت های هسته ای ایران گفت: ایران کاملا روشن کرده که فعالیت های هسته ای اش صلح آمیز است، بنابراین لغو همه تحریم ها روند مذاکرات را تکمیل خواهد کرد.