نامه خوشرو به رئیس شورای امنیت:

حل وفصل مناقشات بین المللی هیچگاه با مداخله نظامی صورت نگرفته است

سیاسی

سفیر دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در این نامه گفته است مداخله نظامی خارجی هرگز به حل و فصل مناقشات منتهی نشده و بمباران هوایی یمن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 به گزارش خبرگزاری مهر،  غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به رئیس شورای امنیت این سازمان به اتهامات نماینده یمن در سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد. در نامه سفیر کشورمان ضمن رد اتهامات بی اساس مطرح شده علیه ایران، آمده است ادعاهای صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف انحراف افکار عمومی از سیاست های شکست خورده ای است که بحران سیاسی و انسانی فعلی در یمن را بوجود آورده است.

 سفیر کشورمان در این نامه گفته است مداخله نظامی خارجی هرگز به حل و فصل مناقشات منتهی نشده و بمباران هوایی یمن نیز از این قاعده مستثنی نیست. این بمباران ها  تنها منجر به بی ثباتی بیشتر در یمن شده و می تواند به جنگ خونین داخلی بیانجامد. ادامه بمباران هوایی، مناقشه فعلی در این کشور را تشدید کرده و این مناقشه را به جراحتی کهنه تبدیل خواهد کرد.

خوشرو همچنین در این نامه آورده است که متاسفانه القاعده در شبه جزیره عربستان، داعش و سایر گروههای تروریستی و افراطی در منطقه از حمله هوایی جاری بهره می برند و با استفاده از فرصتی که بواسطه بمباران ها ایجاد شده، برای در اختیار گرفتن بخش های گسترده تری از خاک یمن راه رسیدن به اهداف شوم را هموار می کنند. بحران یمن موضوعی کاملا داخلی است و نه منطقه ای و تلاش های صورت گرفته برای معرفی این بحران بعنوان جنگ بین شیعه و سنی کاملا غلط و تنها با هدف پیشبرد منافع بیگانگان انجام می گیرد چراکه نگاهی کوتاه به تاریخ معاصر و ساختار اجتماعی یمن و همچنین ترکیب احزاب آن کشور بوضوح ماهیت آنچه را در این کشور رخ داده است، نشان می دهد.

وی در نامه خود افزوده است: از آنجائیکه پایان دادن به درگیری در یمن هرگز راه حل نظامی ندارد، روش مسئولانه برای رفع این بحران، توقف سریع بمباران هوایی و تلاش صادقانه برای رسیدن به راه حلی سیاسی است. شروع گفتگوهای گروههای یمنی و فرایند رسیدن به مصالحه در میان تمام گروههای سیاسی و اجتماعی یمن، تنها راه حل بحران فعلی اینکشور است.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در نامه خود افزوده است: جمهوری اسلامی ایران همواره از تلاش های صورت گرفته تحت نظارت سازمان ملل در برقراری صلح و ثبات در یمن حمایت می کند و نسبت به يكپارچگي، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی آن کشور کاملا متعهد است.

خوشرو در پایان این نامه با اشاره به وخامت شرایط انسانی در یمن بواسطه حملات نظامی خارجی و گروههای تروریستی آورده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن به کار گرفتن همه توان خود برای کاهش درد و رنج مردم یمن، از جامعه بین المللی از جمله سازمانهای کمک رسان درخواست می نماید کمکهای انساندوستانه خود را از مردم یمن دریغ نورزند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل همچنین از رئیس شورای امنیت خواسته است تا این نامه را بعنوان بعنوان سند شورای امنیت منتشر نماید.