نخستین مذاکرات امنیتی کره‌جنوبی- ژاپن پس از 5 سال

کره‌جنوبی و ژاپن برای نخستین بار در طول پنج سال مذاکرات در سطح بلندپایه برگزار کردند؛ مذاکراتی که با وجود تنش بر سر مناقشات منطقه‌ای و تاریخی انجام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ازسرگیری این مذاکرات موسوم به "2+2" با حضور مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه و دفاع دو کشور و با هدف بهبود روابط دیپلماتیک صورت گرفت اگرچه هنوز روابط میان سئول و توکیو آنچنان که باید خوب نیست.

مقام‌های کره‌جنوبی اعلام کردند، در این مذاکرات که آخرین مورد آن به سال 2009 باز می‌گردد مسائل امنیتی نظیر تصمیم توکیو در به کار گرفتن حق دفاع شخصی جامع مورد بحث قرار گرفت.

کره جنوبی در حال حاضر از نزدیک تغییرات احتمالی در خط مشی همکاری دفاعی میان آمریکا و ژاپن را زیر نظر دارد. ژاپن موضع خود را در قبال بررسی این خط مشی‌ها شرح داده و قول داده تا به تمامیت ارضی سئول در انجام فعالیت‌های مربوط به امنیت و دفاع احترام بگذارد.

کره‌جنوبی با احتیاط به پیشنهاد ژاپن برای از سرگیری مذاکرات وزرای دفاع واکنش نشان داده است به همین دلیل، مذاکرات کنونی پس از پنج سال برگزار شد. این مذاکرات در برهه‌ای از زمان برگزار شد که منطقه خود را برای هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم که قرار است نهم مه سال جاری میلادی در روسیه برگزار شود، آماده می‌کند.

برگزاری مذاکرات دو جانبه میان کره‌جنوبی و ژاپن همواره به خاطر اقدامات نظامی ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم و اعمال زور در سال‌های 1945- 1910 در شبه جزیره کره با مشکل مواجه بوده است. سئول همچنان بر این باور است که توکیو هنوز آن چنان که باید به خاطر آن اقدامات از کره‌جنوبی عذرخواهی نکرده است.

پارک گئون های، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی و شی جینپینگ، همتای چینی‌اش تاکنون دوبار مذاکرات دوجانبه مثمرثمر داشتند.

انتهای پیام

کد N791143