تحولات یمن؛

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از جنایات سعودیها/ آوارگی ۱۲۰ هزار یمنی

سیاسی

مشارکت نیروهای هوایی و دریایی مصر در ائتلاف تجاوز علیه یمن، آوارگی ۱۲۰ هزار یمنی و اعلام انصارالله مبنی بر آمادگی ۲۵ میلیون یمنی برای مقابله با متجاوزان از جمله اخبار امروز یمن به شمار می روند.

سه شنبه ۹۴/۱/۲۵

۱۹:۲۵ نماینده چین در سازمان ملل: راه حل بحران یمن نظامی نیست

لیو ژی یی پس از نشست شورای امنیت درباره یمن گفت: گزینه نظامی راهکار بحران یمن نیست و باید تلاش های سیاسی ادامه پیدا کند و از یمنی ها حمایت انسانی به عمل آید.

وی ضمن حمایت از ملت و کشور یمن برای تحقق ثبات ابراز امیدواری کرد که قطعنامه شورای امنیت از سوی همه طرفها رعایت شود.

شایان ذکر است اعضای شورای امنیت سازمان ملل که به منظور بررسی تحولات یمن نشستی تشکیل داده بودند، پیش پیش نویس قطعنامه ای را در خصوص این کشور به تصویب رساندند. 

به موجب این قطعنامه، تسلیح جنبش انصارالله و حامیان علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع یمن ممنوع اعلام شد و اعضای این جنبش باید از نقاط مختلف یمن عقب نشینی کنند.

پیش نویس این قطعنامه با ۱۴ رأی موافق به تصویب رسید. این درحالی است رأی روسیه در این خصوص ممتنع بود.

۱۹:۱۱ سید عمار حکیم:تجاوز آل‌سعود به یمن آخرین میخ بر تابوت همکاری منطقه‌ای است

«سید عمار حکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق به تجاوز نظامی عربستان سعودی و هم پیمانان آن به یمن واکنش نشان داده و از آن به شدت انتقاد کرد.

وی در این زمینه گفت: اقدام سعودی ها در یمن، آخرین میخ بر تابوت همکاری های منطقه ای است. 

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تأکید کرد: با اقدامی که عربستان سعودی انجام داد دیگر نمی توان انتظار وجود همکاری های منطقه ای برای حل بحران های کنونی در کشورهای مختلف را داشت.

۱۹:۱۱ چورکین پس از نشست شورای امنیت:هرج و مرج در یمن به نفع گروههای تروریستی است

ویتالی چورکین نماینده روسیه در شورای امنیت پس از نشست شورای امنیت درباره یمن گفت: ما اصرار داریم که قطعنامه شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن شامل همه گروهها برای حل این بحران بشود از این قطعنامه نباید برای بی ثباتی در یمن استفاده شود زیرا تبعات خطرناکی برای یمن و همسایگان آن دارد.

چورکین از تلاش های سازمان ملل برای از سرگیری گفتگوها میان همه گروههای یمنی و توجه به همه طرح ها و پیشنهادها تقدیر به عمل آورد و افزود: هرج و مرج در یمن به نفع گروههای تروریستی است.

۱۹:۰۵ تصویب پیش‌نویس قطعنامه درباره یمن توسط شورای امنیت سازمان ملل

اعضای شورای امنیت سازمان ملل که به منظور بررسی تحولات یمن نشستی تشکیل داده بودند، لحظاتی پیش پیش نویس قطعنامه ای را در خصوص این کشور به تصویب رساندند. 

به موجب این قطعنامه، تسلیح جنبش انصارالله و حامیان علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع یمن ممنوع اعلام شد و اعضای این جنبش باید از نقاط مختلف یمن عقب نشینی کنند.

پیش نویس این قطعنامه با ۱۴ رأی موافق به تصویب رسید. این درحالی است رأی روسیه در این خصوص ممتنع بود.

در همین رابطه «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن استقبال از تصویب این قطعنامه گفت: واشنگتن از هر طرحی که مهار کننده حوثی های یمن بوه و آنها را تحریم می‌کند، حمایت می کند.

۱۸:۴۹ نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن

نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی تحولات یمن، لحظاتی پیش آغاز شد.

بر اساس این گزارش، قرار است اعضای این شورا پیش نویس قطعنامه ای در خصوص یمن را تصویب کنند. 

این پیش نویس توسط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

گفتنی است، پیشتر مقامات جنبش انصارالله یمن اعلام کرده بودند که با توجه به مواضع خصمانه شورای امنیت در قبال تحولات یمن، مردم این کشور انتظار هیچگونه کمکی از سوی این شورا را ندارند.

۱۸:۴۳ نعیم قاسم: جنایات سعودیها در یمن تبعات داخلی وخارجی زیادی برایشان خواهد داشت

شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: آنچه سعودی ها در یمن مرتکب می شوند کشتاری است که تبعات زیادی در داخل و خارج عربستان به همراه دارد.

وی افزود: سعودی ها وارد ورطه ای شده اند که خسارات بسیار زیادی به سعودی در جبهه داخلی و نقش منطقه ای آن وارد خواهد شد. تبعات که آغاز شده است و آرام آرام بیشتر هم خواهد شد.

۱۸:۲۸ واکنش سازمان دیده‌بان حقوق بشر به جنایات سعودی‌ها در یمن

سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار اتخاذ تدابیر فوری برای کاستن از زیان وارده به غیر نظامیان یمنی به علت حملات هوایی و دیگر اقدامات شامل کشتار صدها غیر نظامی و زخمی شدن صدها نفر دیگر شد.

در نامه سازمان دیده بان حقوق بشر به ملک سلمان آمده است: قوانین جنگی بر اعضای ائتلاف و دیگر طرفهای درگیر صدق می کند. طبق این قوانین حمله عمدی به غیر نظامیان ممنوع است. همچنین از حملاتی که جان غیر نظامیان را هدف قرار می دهد باید خودداری شود و به دستاوردهای نظامی نباید در این زمینه توجه شود.

سازمان دیده بان حقوق با اشاره به وخامت اوضاع انسانی درباره گزارش سازمانهای بشردوستانه بین المللی مانند کمیته بین المللی صلیب سرخ و پزشکان بدون مرز مبنی بر عدم اجازه ورود اقلام پزشکی ضروری ابراز نگرانی عمیق کرد.

این سازمان با اشاره به ارتکاب جنایت و کشتار علیه ساکنان اردوگاه المزروق در منطقه حرض در شمال یمن در ۳۰ مارس ۲۰۱۵ خواستار تحقیق بی طرفانه در اینباره شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر با اشاره به حضور سودانی ها در ائتلاف تحت رهبری سعودی از اینکه سودانی هایی که مرتکب جنایات جنگی در دارفور و نیل آبی و جنوب کردوان در سودان شده اند ابراز نگرانی کرد.

در این نامه از ملک سلمان خواسته شده است که درباره به کارگیری بمبهای خوشه ای و دیگر سلاح های ممنوعه شفاف سازی کند و توضیح بدهد.

۱۸:۱۸ بمباران گسترده مقر «لشگر ۵۵» ارتش یمن توسط جنگنده‌های سعودی

تجاوز نظامی ارتش عربستان سعودی و هم پیمانان آن به یمن امروز وارد بیستمین روز خود شد. این در حالی است که نیروهای ارتش و کمیته های انقلابی یمن همچنان به پیشروی های خود در دو استان لحج و مأرب ادامه می دهند.

بر اساس اعلام رسانه های یمنی، جنگنده های آل سعود امروز مقر لشگر ۵۵ ارتش یمن در منطقه «یرم» واقع در استان إب را هدف حملات هوایی خود قرار دادند.

المیادین گزارش داد: جنگنده های سعودی مناطق «عمران» و «یاریم» در یمن را بمباران کردند. بر اساس این گزارش، ۵ حمله توسط جنگنده های سعودی به منطقه «عمران» انجام شد.

بر اساس اعلام سازمان ملل از زمان آغاز تجاوز نظامی عربستان سعودی و هم پیمانان آن به یمن تاکنون ۲۱ هزار نفر از شهروندان این کشور آواره شده اند.

گفتنی است، جمال بن عمر فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن پیشتر از وقوع جنگ داخلی در این کشور خبر داده بود.

۱۸:۰۶ فرستاده سازمان ملل در یمن: یمن وارد یک جنگ داخلی شده است

«جمال بن عمر» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن با اشاره به آخرین تحولات این کشور گفت: هم اکنون درگیری های شدیدی میان اعضای جنبش انصارالله و حامیان «منصورهادی» در نقاط مختلف یمن در جریان است که موجب شده تا این کشور وارد یک جنگ داخلی شود.

وی افزود: یمن اولین کشور عربی است که توانست پس از خلع رئیس جمهور خود، از طریق کانال های دیپلماتیک ثبات نسبی را به این کشور بازگرداند اما اکنون شاهد چنین اتفاقات ناگواری در آن هستیم.

این نماینده سازمان ملل افزود: هم اکنون آشوب و درگیری در هر نقطه از یمن دیده می شود و این چیزی است که مرا بسیار غمگین می کند.

۱۸:۰۵ انصارالله اعلام کرد: آمادگی ۲۵ میلیون یمنی برای مقابله با متجاوزان

علی القحوم از رهبران انصارالله اعلام کرد: تجاوز به یمن غیر قابل توجیه و نامشروع است و مناطق مسکونی را هدف قرار می دهد. این تجاوز زنان و کودکان و سالخوردگان را هدف قرار می دهد و هر روز کشتار رقم می خورد و خانه هایی که زنان و کودکان و سالخوردگان در آن قرار دارند هدف قرار می گیرد و ساکنان آن شهید می شوند.

وی افزود: کاملا روشن است که این تجاوز با هدف شکستن اراده ملت یمن است. آنها قصد دارند که ملت یمن را به زانو درآورند و آن را مجدد تحت هیمنه و قیمومیت قرار دهند. آنها می خواهند که بر سرنوشت سیاسی کشور یمن مسلط شوند و نمی خواهند که ملت یمن خودش تصمیم گیری کند و به دور از هیمنه زندگی کند. آنها در جریان حملات هوایی همه ملت را هدف قرار می دهند. آنها زیر ساخت ها اعم از راهها و مدارس و نهادها را هدف قرار می دهند.

القحوم تاکید کرد: این تجاوز محکوم به شکست است و تاکنون نیز در برابر صبر و پایداری ملت یمن شکست خورده است ملتی که هرگز تسلیم نمی شود و در برابر این رژیم ظالم که جنگی ظالمانه را علیه ملت یمن به راه انداخته است تسلیم نمی شود.

درباره تحرکات نظامی زمینی سعودی ها و برخی کشورهای همپیمان آن که ناظران آن را به مثابه آماده شدن برای جنگ زمینی به یمن به حساب می آورند نیز گفت: آنها به خوبی می دانند که ملت یمن مسلح هستند به ویژه که بسیار ناراحت هستند. ملت نمی خواهد که در خانه و راهها کشته شود و دست بسته باقی بماند. ملت یمن منتظر نمی ماند که آنها کشور را به استعمار خود درآورند و حاکمیت آن را نقض کنند.

القحوم تاکید کرد: ساکنان یمن در هر مکانی برای سدن کردن روزنه ها حرکت می کنند و کنترل اوضاع را در دست خواهند گرفت و با هر تجاوز و دخالتی از سوی این کشورهای ظالم که به دنبال به زانو درآوردن این ملت باشد مقابله خواهد کرد.

وی افزود: ۲۵ میلیون یمنی مسلح به مقابله با این تجاوز ظالمانه و نامشروع خواهند پرداخت.

۱۶:۴۴ مخالفت قبایل و محافل سیاسی یمن با انتخاب «بحاح»

قبایل و محافل سیاسی یمنی با انتخاب خالد محفوظ بحاح به عنوان معاون عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن مخالفت کردند.

خالد هاشم سیاستمدار یمنی تاکید کرد: انتخاب بحاح در راستای طرح های سعودی-آمریکایی است و تعویق در رای گیری درباره قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس مربوط به انتخاب بحاح است به ویژه که سعودی ها انتخاب بحاح را گامی مهم برای برقراری ثبات در یمن دانسته اند.

وی بیان کرد: هر تصمیمی درباره یمن باید از طریق گفتگو در داخل کشور و میان گروههای یمنی صورت گیرد.

۱۵:۱۷ سخنگوی نیروهای مسلح مصر خبر داد؛ مشارکت نیروهای هوایی و دریایی مصر در ائتلاف ضد یمن

«محمد سمیر» سخنگوی نیروهای مسلح مصر در پاسخ به سؤالی درباره نحوه مشارکت این کشور در ائتلاف ضد یمن اعلام کرد: نیروهای هوایی و دریایی مصر در عملیات «طوفان کوبنده» در یمن مشارکت دارند.

وی تأکید کرد: این موضوع، پیش از این نیز توسط دفتر ریاست جمهوری اعلام شده بود.

محمد سمیر همچنین به اخباری مبنی بر حضور پیاده نظام های ارتش مصر در یمن واکنش نشان داده و گفت: این اخبار صحت نداشته و دروغ محض است. انتشار چنین اخباری به منظور جنگ رسانه‌ای و روانی در مصر صورت می گیرد.

شایان ذکر است، دولت قاهره در همان روزهای ابتدایی آغاز تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن، حمایت همه جانبه خود از این اقدام را اعلام کرد.

۸:۵۹ نشست شورای امنیت درخصوص یمن امروز برگزار می‌شود

شورای امنیت امروز نشستی درخصوص تحولات اخیر یمن برگزار خواهد کرد.

پیش نویس طرحی که امروز در شورای امنیت بررسی می شود توسط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شورای امنیت ارائه شده است.

۸:۱۱ بمباران نیروگاه برق در البیضاء/پرواز هواپیماهای شناسایی در صعده

هواپیماهای جاسوسی عربستان سعودی بر فراز آسمان استان صعده یمن به پرواز درآمدند.

جنگنده های عربستان سعودی نیز در تازه ترین حملات خود به یمن شهر تعز را بمباران کردند و ضد هوایی های ارتش یمن در برابر جنگنده ها ایستادگی کردند.

مناطق مختلف استان صعده نیز از آماج حملات ائتلاف سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی به یمن در امان نماند.

نیروگاه برق، یک مرکز فناوری و نیز لشکر ۱۱۷ پیاده ارتش یمن در استان البیضاء نیز بمباران شد.

۷:۴۷ آوارگی ۱۲۰ هزار شهروند یمنی/ حمله هوایی عربستان به ۱۸ استان

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد،با انتشار گزارشی درخصوص وضعیت انسانی در خلال جنگ یمن اعلام کرد که حدود ۱۲۰ هزار نفر از شهروندان یمنی از خانه های خود آواره شدند.

بر این اساس حدود ۶۰ هزار نفر از آوارگان یمنی در استان حجه واقع در شمال غرب صنعا مستقر شده اند.

در این گزارش تصریح شده که طی ۲۴ ساعت گذشته مناطق مسکونی متعددی در استانهای شبوه، الضالع، عدن، صنعا، صعده، عمران، مأرب و إب مورد هدف حملات هوایی قرار گرفتند.

بر این اساس ۱۸ استان از مجموع ۲۲ استان یمن مورد هدف حملات هوایی جنگند های سعودی قرار گرفته اند و این در حالی است که کمکهای انسانی به ساکنان این مناطق ارسال نشده است.

عربستان سعودی به همراه برخی کشورهای عربی و غربی از ششم فروردین سال جاری حمله به یمن را آغاز کرد.

۴:۴۵ سازمان ملل: اکثر قربانیان حمله به یمن، غیرنظامیان هستند

معاون دبیرکل شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت بیشتر کسانی که در حملات هوایی و توپخانه ای یمن کشته شده اند، افراد غیرنظامی هستند. «ایوان سیمونویچ» با اعلام این مطلب گفت بیش از ۶۰۰ نفر در این حملات کشته شده اند که نیمی از آنان را غیرنظامیان تشکیل می دهند.

وی همچنین طرف های درگیری در یمن را به رعایت نکردن قواعد حقوق بشردوستانه متهم کرد. سیمونویچ ضمن ابراز نگرانی از حملات کور به مناطق مسکونی در حین درگیری های یمن گفت هنوز امیدواری هایی برای توقف درگیری و کشتار در این کشور وجود دارد.

روز گذشته منابع وابسته به نیروهای مسلح یمن اعلام کردند از ابتدای تجاوز سعودی ها به یمن ۲۵۷۱ نفر از غیر نظامیان شهید شده اند که در میان آنها ۳۸۱ کودک و ۲۱۴ زن دیده می شود. در این مدت همچنین ۳۸۹۷ نفر زخمی شده اند که در میان آنها ۶۱۸ کودک و ۴۵۵ زن به چشم می خورند.

۲:۰۸ شیخ نعیم قاسم:حمله عربستان به یمن اشتباهی استراتژیک است

شیخ نعیم قاسم در یک گفت و گوی تفصیلی با آسوشیتدپرس حملات هوایی عربستان سعودی به یمن را یک "نسل کشی" توصیف کرد و گفت: عربستان سعودی بهای سنگینی را بابت دخالت در امور داخلی یمن پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: اتفاقی که در یمن در حال رخ دادن است، جنایتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. به گفته معاون دبیرکل حزب الله، عربستان در یمن دست به نسل کشی زده و حزب الله نمی تواند در برابر این مساله ساکت بماند.

معاون سید حسن نصرالله با تاکید بر این که حمله به یمن بر مسائل داخلی در عربستان تاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: عقل حکم می کند که از دخالت در امور داخلی یمن اجتناب کنیم و راه درست که درخواست برای گفت و گو میان جناح های سیاسی و مخالف است را دنبال کنیم.

شیخ نعین قاسم خواستار خویشتن داری سعودی ها شده و از آنها خواست حملات هوایی به یمن را متوقف کنند. گفتنی است عربستان سعودی طی هفته های گذشته و در حمایت از عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی یمن، مواضع نیروهای مردمی را بمباران کرده است.

اخبار مربوط به روزهای گذشته تجاوز عربستان به یمن از اینجا قابل بازیابی است.