حضور وزیر خارجه ایران در جمع نخبگان اسپانیا

وزیر امور خارجه کشورمان که در سفر رسمی در مادرید به‌سر می‌برد، صبح امروز در جمع نخبگان اسپانیایی حضور یافت.

در این نشست که با حضور خاویر سولانا رئیس اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و خوزه آنخل سوریا وزیر صنعت و تجارت و انرژی اسپانیا برگزار شد، محمدجواد ظریف روابط ایران و اسپانیا را تاریخی توصیف کرد که از ظرفیت رشد و توسعه در تمامی ابعاد مورد علاقه برخوردار است.

وی در ادامه تاکید کرد که روابط دو کشور ایران و اسپانیا از ظرفیت‌های لازم و کافی برای اینکه بتواند گذشته را جبران کند، برخوردار است و از جمله حوزه‌های مورد علاقه، می‌توان از انرژی، گاز و توریسم نام برد.

ظریف با اشاره به نقش خاویر سولانا در روند مذاکرات هسته‌ای در گذشته، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر برخورداری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای حرکت کرده و هیچگاه انحرافی نداشته و اساساً دلیلی برای آن نمی‌بیند.

وزیر امور خارجه کشورمان، تحریم را ابزاری ناکارآمد برشمرد و با انتقاد از رویکرد برخی طرف‌ها و جناح‌ها در اروپا و آمریکا که تحریم را به‌عنوان یک سرمایه می‌پندارند، این نگاه را غیرواقع‌بینانه و ناکارآمد ارزیابی کرد و افزود: این رویکرد مانع از آن می‌شود که عزم جدی برای حرکت به سمت دستیابی به توافق بوجود آید. فشار همواره مخرب و غیرسازنده است و نمی‌تواند در مسیر رسیدن به توافقی جامع کمک‌کننده باشد.

وی در این دیدار با اشاره به تحولات منطقه غرب آسیا، گام‌های جمهوری اسلامی ایران بویژه از ابتدای تشکیل دولت یازدهم را سازنده توصیف کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با تمام همسایگان روابط خوبی دارد.

ظریف همچنین درباره تحولات یمن اظهار کرد: بمباران مردم، زیرساخت‌ها و بیمارستان‌ها در یمن راه حل بحران نیست و تاریخ این کشور ثابت کرده است که هیچ کشور خارجی نمی‌تواند بر یمن مسلط شود.

وزیر امور خارجه افزود: پیش‌شرط‌ها نمی‌تواند دستیابی به راه حل در یمن را تسریع کند؛ همچنانکه در سوریه این اتفاق افتاد.

در همین رابطه، ظریف پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای خاتمه بحران یمن را تشریح کرد.

در این دیدار، وزیر صنعت، تجارت و انرژی اسپانیا با اشاره به روابط خوب ایران و اسپانیا طی دوره‌های مختلف تاریخی، بر لزوم ادامه این روند در آینده تاکید کرد.

خوزه آنخل سوریا بیانیه لوزان را نقطه امید و صلح ارزیابی کرد که منافع مشترک و متقابل برای ایران و کشورهای 1+5 به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به حضور پرتعداد شرکت های اسپانیایی در بازار ایران، گفت: حدود 1000 شرکت اسپانیایی در حوزه های مختلف صنعتی، ارتباطات، اقتصادی و زیرساخت‌ها با ایران همکاری دارند و تجارت می‌کنند.

سوریا ایران را بخاطر تاریخ، تمدن، فرهنگ و جاذبه‌های منحصربه‌فرد، یکی از کشورهای مورد توجه در توسعه صنعت توریسم برشمرد و حرکت در مسیر توسعه و تقویت گردشگری بین دو کشور را به نفع طرفین ارزیابی کرد.

در ادامه، خاویر سولانا رئیس اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ایران را یک کشور دوست برشمرد که در سده‌های اخیر به هیچ کشوری تجاوز نکرده است.

وی با اشاره به تحولات خاورمیانه بویژه سوریه، عراق و یمن، بر ضرورت گفت‌وگوی میان ایران و عربستان به‌عنوان دو کشور مهم در منطقه تأکید کرد.

انتهای پیام

کد N790917