ظریف در کنفرانس خبری:

تصمیم روسیه در اجرای قرارداد فروش سامانه دفاعی مثبت بود

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری در مادرید پایتخت اسپانیا گفت: تصمیم روسیه به اجرای قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران اقدامی مثبت در مسیری صحیح است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تصمیم روسیه گفت:«همانطور که می دانید، سامانه اس ۳۰۰ یک سامانه دفاعی برای جلوگیری از حمله هوایی است، ما سال ها پیش این سامانه را به روسیه سفارش داده و قراردادی در این باره بسته بودیم.

وی افزود: متاسفانه مداخلاتی در روابط دوجانبه ما با روسیه وجود داشت. ما از تصمیم درست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای اجرای این قرارداد استقبال می کنیم. من معتقدم ایران و روسیه همسایگان خوبی هستند.

ظریف ادامه داد: ما روابطی تاریخی با روسیه داشته ایم. ما منتظر همکاری های بیشتر در حوزه همکاری های راهبردی با روسیه هستیم. این همکاری ها برای صلح و امنیت در منطقه ما و مبارزه با افراط گرایی و خشونت در آسیای میانه و نیز جاهای دیگر در منطقه خوب است. بنابراین، من فکر می کنم این اقدام روسیه گامی در جهت صحیح است و ما در انتظار توسعه هرچه بیشتر روابط خود با همسایگانمان و نیز با بقیه جهان هستیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: روسیه یکی از همسایگان مهم و شریکی مهم برای ماست. این اقدام یکی از نقاط مشکل ساز در روابط ما با روسیه را از میان بر می دارد و من بسیار خوشحالم که رئیس جمهور پوتین تصمیم گرفته است در این مسیر حرکت کند.

وزیر خارجه ایران در ادامه  انرژی، کشاورزی، شیلات، راه آهن و قطارهای سریع السیر را در کنار گردشگری از حوزه هایی توصیف کرد که  دو کشور ایران و اسپانیا می توانند در آنها  همکاری  مشترک داشته باشند.

وزیر امور خارجه ایران، در ادامه گفت: ایران و اسپانیا از پیوندهای تاریخی با یکدیگر بهره مند هستند و ما دهه ها و قرن ها است که با هم همکاری داشته ایم.

ظریف با بیان اینکه ما در گذشته روابط خوبی با یکدیگر داشته ایم و اکنون نیز مناسبات خوبی داریم، افزود: شرکت های اسپانیایی نقشی مهم در صنعت نفت و گاز و صنایع ایران داشته اند و می توانند بار دیگر آن نقش را از سرگیرند.

وی بر اساس بیانیه لوزان برای دستیابی به توافق پایبند هستیم، البته  توافق، مستلزم اراده سیاسی و فهم این مطلب است که تحریم ها و توافق با هم سازگاری ندارند.

 وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این نشست خبری درباره جیسون رضائیان خبرنگار زندانی واشنگتن پست در ایران گفت: اتهامات رضائیان بسیار جدی است، اما روند قضایی امکان دسترسی به وکیل را برای او فراهم می کند.