از سوی امین‌زاده صورت گرفت

تشریح نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه سوییس

معاون حقوقي رييس جمهور,سيدعباس عراقچي,الهام امين‌زاده,مذاكرات هسته‌اي

بعد از پایان نشست بررسی ابعاد حقوقی بیانیه سوییس که با حضور تعدادی از اساتید حقوق بین‌الملل که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور به همراه حمید بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران حضور پیدا کردند و ضمن تشریح این نشست، به پرسش‌های خبرنگاران نیز پاسخ دادند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، الهام امین‌زاده اظهار کرد: در خصوص بیانیه لوزان ابعاد حقوقی وجود داشت که تصمیم گرفتیم از اساتید حقوق بین‌الملل از سراسر کشور دعوت کنیم که نظر خود را در مورد این بیانیه و فکت شیت ارائه کنند.

وی افزود: دکتر عراقچی در ابتدای جلسه گزارش مفصلی از روند مذاکرات هسته‌ای کشورمان ارائه داد و اینکه در دولت یازدهم چه تلاش‌هایی در زمینه حل پرونده هسته‌ای کشورمان و رفع تحریم‌ها صورت گرفته و چه مکانیزم‌هایی استفاده شده است.

امین‌زاده ادامه داد: آقای عراقچی همچنین توضیحاتی در مورد تدوین موافقت‌نامه نهایی و مساله رفع تحریم‌ها ارائه دادند و اساتید حاضر در این جلسه نیز بعد از صحبت‌های آقای کمالوندی، آقای بعیدی‌نژاد و عراقچی ابهامات خود را بیان کردند و پیشنهاداتی را درخصوص توافق‌نامه‌ای که قرار است در آینده تدوین شود ارائه کردند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرد: تک تک کلماتی که در این توافق‌نامه استفاده خواهد شد، مهم است و در بحث برنامه آینده هسته‌ای کشورمان و موضوع اعتمادسازی موثر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه طرف مقابل ایران نیز باید تحریم‌ها را به صورت جامع و یک‌دفعه لغو کند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که به دنیا اعلام کرده به دنبال دستیابی به سلاح کشتار جمعی نیست و اکنون این ادبیات جمهوری اسلامی ایران مورد پذیرش دنیا قرار گرفته و حقوق هسته‌ای ما نیز به رسمیت شناخته شده است و این از نتایج مثبت مذاکرات است.

امین‌زاده با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت صلح و امنیت بین‌المللی حرکت کرده است، در برابر این پرسش که در این جلسه چه مطالبی بیشتر از سوی اساتید حقوق مورد سوال بود؟ پاسخ داد: اساتید شرکت‌کننده در این جلسه در مورد برخی از موارد متن بیانیه سوالاتی داشتند؛ مثلاً می‌پرسیدند آیا لغو تحریم‌ها شامل موضوع انرژی نیز خواهد شد یا نه، که آقای عراقچی گفتند تحریم‌ها قرار است به صورت کامل لغو شود که موضوع انرژی نیز شامل آن است.

وی تصریح کرد: آقای عراقچی در این جلسه در مورد تحریم‌های ثانویه و اولیه صحبت‌هایی کردند و اینکه آن‌ها چه ماهیتی دارند و تاکید کردند که تحریم‌های ثانویه لغو می‌شود. همچنین در این جلسه اساتید شرکت‌کننده در مورد اینکه مکانیزم اجرایی سند آتی چه خواهد بود و ضمانت اجرایی آن چیست، مباحثی را مطرح کردند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره اینکه چه اساتیدی در این نشست حضور داشتند؟ گفت: ما از اساتیدی که در دانشگاه‌های کشور حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل تدریس می‌کنند جهت شرکت در این نشست دعوت کرده بودیم که حدود 30 نفر از اساتید از دانشگاه‌هایی مثل تهران، ‌علامه،‌ شهید بهشتی، دانشگاه اصفهان، شیراز و ... در این نشست حضور پیدا کردند.

انتهای پیام

کد N790885