بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در محکومیت حمله عربستان به یمن

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه‌ای حملات گسترده عربستان سعودی به یمن را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن بیانیه بدین شرح است:

«طی چند هفته گذشته جهان شاهد حملات گسترده عربستان سعودی با حمایت ایالات متحده آمریکا و بعضی دولت‌های عربی به کشور یمن بوده است. در پی این تجاوز تاکنون بیش از 1900 نفر از مردم یمن که غالب آنان از غیرنظامیان، من جمله زنان و کودکان بودند کشته و زخمی شدند و بسیاری از اماکن عمومی و مسکونی، اماکن تاریخی و مذهبی، مدارس، بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های اقتصادی و حتی محموله‌های غذایی یمن هدف بمباران جنگنده‌های سعودی واقع شده است که بر اساس کنوانسیون‌های 1949 ژنو، به منزله جنایت جنگی محسوب می‏‌شود و جامعه بین‏‌المللی به ویژه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ باید ضمن محکوم کردن این اقدامات، در زمینه‌ی تضمین رعایت و حسن اجرای این موازین عام، تدابیر قضایی و اجرایی مقتضی را به عمل آورد.

مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن محکوم کردن تجاوز عربستان سعودی به یمن که نقض فاحش و آشکار موازین انسانی و بشردوستانه بین‌المللی و ارتکاب "جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت" هستند، مستلزم تعقیب و محاکمه بین‏‌المللی می‏‌داند و نگاه مجامع بین‏‌المللی، سازمان‌های مردم نهاد و نخبگان جهانی را به موارد زیر معطوف می‌دارد:

1- آن چه مسلم است مردم یمن در چند ماه اخیر با انجام راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز خواستار تحقق اهداف و تثبیت انقلاب خویش هستند و این امر مبتنی بر یکی از اساسی‌ترین حقوق ملت‌ها، یعنی حق تعیین سرنوشت است. همان‌طور که ماده 1 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز از حقی تحت عنوان حق تعیین سرنوشت حمایت می‌کنند. بند 1 ماده مزبور اشعار می‏‌دارد: «تمامی ملت‏‌ها دارای حق تعیین سرنوشت خود هستند. به موجب حق مزبور، ملل وضعیت سیاسی خود را آزادانه تعیین و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را آزادانه تأمین می‌کنند». بر مبنای این اصل پیشنهاد می‌کنیم مردم یمن در یک انتخابات آزاد خود سرنوشت سیاسی کشورشان را رقم بزنند.

2- بند 4 ماده 2 منشور سازمان ملل متحد بیان می‌کند: «کلیه اعضاء در روابط بین‌المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری یا از هر روش دیگری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد، خودداری خواهند کرد». بدین لحاظ، این بند از منشورسازمان ملل متحد به اصل توسل نکردن به زور علیه تمامیت ارضی دیگر کشورها اشاره دارد. و کشورها را از تجاوز به یکدیگر منع کرده و بر ضرورت حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها تاکید می‌کند.

3- دولت یمن به هیچ کشور خارجی تجاوز نکرده است تا آن‌ها حق مقابله به مثل داشته باشند.

4- دولت عربستان سعودی باید به عنوان یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد، به اصول و مبانی مورد اشاره در منشور ملل متحد و دیگر موازین بین‌المللی هم‌چون اصل متوسل نشدن به زور، اصل احترام به تمامیت ارضی کشورها، اصل حق تعیین سرنوشت ملزم و پایبند باشد.

5- عربستان سعودی به‌عنوان یک کشور اسلامی باید مقید به دستورات قرآن باشد که می‌فرماید "یا ایها الذین امنوا ادخلوا فی السلم کافه" (بقره 208) و هم‌چنین می‌فرماید "ادع الی سبیل ربک بالحکمه وموعظه الحسنه" (نحل 125) پس همه کشورهای اسلامی، باید خیرخواه و حافظ صلح و امنیت جهان اسلام باشند نه آتش جنگ و خونریزی برافروزند که به هیچ وجه به نفع کشورهای اسلامی و جهان اسلام نیست.

مجمع جهانی صلح اسلامی در اعمال مسوولیت خود به عنوان یک سازمان غیردولتی حامی صلح عادلانه و کرامت انسانی در منطقه و جهان، موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد:

• سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت باید با اعمال فصل هفتم منشور، تدابیر مناسب را به منظور متوقف کردن عربستان سعودی از استمرار بمباران هوایی به‌خصوص نقض حقوق اساسی مردم یمن به ویژه کشتار کودکان و افراد غیرنظامی و تخریب غیرقانونی اموال عمومی؛ و ابنیه تاریخی و مذهبی، مدارس، بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های اقتصادی اتخاذ کند؛

• از دبیرکل سازمان ملل متحد تقاضا می‌شود تلاش‌های خود برای پشتیبانی از حقوق مردم بی‌گناه یمن را تقویت کرده، ظرفیت‌های این سازمان و آژانس‌های آن برای امدادرسانی و حمایت بشردوستانه از قربانیان و مناطق آسیب دیده را به‌کار گیرد.

• با ابراز تاسف از این که سازمان‌های منطقه‌یی و بین‌المللی در برابر این جنایات تدابیر موثری را اتخاذ نکرده از سازمان همکاری‌های اسلامی و جنبش غیرمتعهد درخواست می‌شود با تشکیل جلسه فوق‌العاده، به مسوولیت‌های محوله در اساسنامه این سازمان‌ها در رابطه با حمایت مؤثر از حقوق عضو خود (یمن) عمل کنند و به ویژه اقدامات سیاسی و تنبیهی علیه متجاوز را هماهنگ و اعمال کنند.

• از دادستانی دیوان بین‌المللی کیفری انتظار دارد با استفاده از اختیارات مقرر در اساسنامه رم، راساً نسبت به انجام تحقیقات در مورد جنایاتی که در روزهای اخیر در اقدامات نظامی علیه مردم یمن انجام گرفته، اقدام کند.

• از کلیه سازمان‌های بشردوستانه جهانی موکداً درخواست می‌شود با حمایت گسترده و هماهنگ از حقوق مردم یمن در برابر تجاوز و جنایات جنگی عربستان سعودی، به منظور حفظ واقعی صلح و امنیت جهانی تلاش کنند.

• از تلاش‌های دیپلماتیک و مدنی بعضی از دولت‌ها که درجهت پشتیبانی از حقوق مردم یمن و پیشبرد حفظ صلح و عدالت واقعی در منطقه اقدام کرده و بمباران هوایی در یمن را محکوم کرده‌اند؛ تقدیر می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N790815