لاریجانی در دیدار با نائب رئیس مجلس چک:

در مذاکرات خود با ۱+۵ جدی هستیم/ رشدخطرناک تروریسم در منطقه

سیاسی

لاریجانی در دیدار با نائب رئیس مجلس جمهوری چک در مورد موضوع هسته‌ای ایران گفت: ما در مذاکرات خود با ۱+۵ جدی هستیم و در صورت تحقق و عمل به تعهدات طرف‌های مقابل می‌توان به حسن انجام مذاکرات امیدوار بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، وویتخ فیلیپ نایب رئیس مجلس نمایندگان جمهوری چک امروز سه‌شنبه (۲۵ فروردین) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا دکتر لاریجانی با اشاره به پیشینه روابط بین دو کشور، آن را تاریخی و خوب توصیف کرد و گفت: مناسبات فیمابین دو کشور بویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری از دیرباز خوب و روبه‌ رشد بوده است که باید هر چه بیشتر در جهت منافع مردم دو کشور تقویت شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به روند همکاری‌های پارلمانی در سطوح مختلف گفت: مجلس شورای اسلامی دیدگاه مثبتی به توسعه روابط پارلمانی و گسترش همکاری‌های اقتصادی با جمهوری چک دارد و باید با شناسایی و تحقق ظرفیت‌های گوناگون در این راستا به افزایش سطح مبادلات تجاری و اقتصادی کمک کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفت:‌ امروزه شاهدیم که در منطقه خاورمیانه متاسفانه تروریسم و فعالیت‌های افراطی رشد خطرناکی داشته که در صورت عدم توقف آن از سوی جامعه بین المللی محدود به این منطقه نخواهد بود.

وی افزود: اروپا با اتخاذ رویکرد و ایفای نقش مستقل در تحولات منطقه‌ای می‌تواند به رفع تنش‌ها و بحران ها در کشورهای مختلف کمک کند.

لاریجانی در مورد موضوع هسته‌ای کشورمان نیز خاطرنشان کرد: ما در مذاکرات خود با ۱+۵ جدی هستیم و در صورت تحقق و عمل به تعهدات طرف‌های مقابل می‌توان به حسن انجام مذاکرات امیدوار بود.

حمایت از برنامه های ایران برای مقابله با تروریسم

در ادامه این دیدار وویتخ فیلیپ نایب رئیس مجلس نمایندگان جمهوری چک با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و اعلام رضایت از مذاکرات خود با مقامات سیاسی و پارلمانی کشورمان گفت: سطح مبادلات سیاسی و اقتصادی دو کشور باید به قبل برگردد و هرگونه مانعی در این مسیر باید برطرف شود.

وی افزود: جمهوری چک در ارتباط با موضوعات منطقه‌ای نیز گفت: از فعالیت‌های سازنده جمهوری اسلامی در مقابله با تروریسم حمایت می‌کنیم و با رویکردهای غیر قانونی علیه کشورمان مستقل اعم از حملات هوایی و تسلیح تروریست‌ها مخالفیم.

در این دیدار نایب رئیس مجلس چک دعوتنامه رئیس مجلس این کشور از همتای ایرانی خود را برای سفر رسمی به پراگ تقدیم کرد.