ظریف در جمع نخبگان اسپانیا:

پیش شرط‌ها نمی‌تواند دستیابی به راه حل را در یمن تسریع کند

سیاسی

وزیر امورخارجه کشورمان در جمع نخبگان اسپانیایی در مادرید گفت: پیش شرط‌ها نمی‌تواند دستیابی به راه حل را در یمن تسریع کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در سفر رسمی در مادرید بسر می برد، صبح امروز در جمع نخبگان اسپانیایی حضور یافت.

 در این نشست که با حضور خاویر سولانا رئیس اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و خوزه آنخل سوریا وزیر صنعت و تجارت و انرژی اسپانیا برگزار شد، وزیر خارجه کشورمان روابط ایران و اسپانیا را تاریخی توصیف کرد که از ظرفیت رشد و توسعه در تمامی ابعاد مورد علاقه برخوردار است.

وی در ادامه تاکید کرد: روابط دو کشور از ظرفیتهای لازم و کافی برای اینکه بتواند گذشته را جبران کند برخوردار است.

ظریف از جمله حوزه های مورد علاقه را انرژی، گاز و توریسم ارزیابی کرد.

 ظریف با اشاره به نقش خاویر سولانا در روند مذاکرات هسته ای در گذشته گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای حرکت کرده و هیچگاه انحرافی نداشته و اساسا دلیلی برای آن نمی بیند.

وی تحریم را ابزاری ناکارآمد در رابطه با ایران برشمرد.

 وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از رویکرد برخی طرفها و جناح ها در اروپا و امریکا که تحریم را به عنوان یک سرمایه می پندارند، این نگاه را غیرواقع بینانه و ناکارآمد ارزیابی کرد و افزود: این رویکرد مانع از آن می شود که عزم جدی برای حرکت به سمت دستیابی به توافق بوجود آید.

وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: فشار همواره مخرب و غیرسازنده است و نمی تواند در مسیر رسیدن به توافقی جامع کمک کننده باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار  با اشاره به تحولات منطقه غرب آسیا، گامهای جمهوری اسلامی ایران بویژه از ابتدای تشکیل دولت یازدهم را سازنده توصیف کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با تمام همسایگان روابط خوبی دارد.

 وی در باره تحولات یمن گفت: بمباران مردم، زیر ساخت ها و بیمارستان ها در یمن راه حل بحران نیست و تاریخ این کشور ثابت کرده است که هیچ کشور خارجی نمی تواند بر یمن مسلط شود.

 ظریف افزود: پیش شرط ها نمی تواند دستیابی به راه حل را در یمن تسریع کند، همچنان که در سوریه این اتفاق افتاد.

در همین رابطه وزیر امورخارجه ایران برای خاتمه بحران یمن را تشریح کرد.

سوریا: بیانیه لوزان نقطه امید و صلح است

در این دیدار وزیر صنعت، تجارت و انرژی اسپانیا با اشاره به روابط خوب ایران و اسپانیا طی دوره های مختلف تاریخی بر ادامه این روند در آینده تاکید ورزید.

سوریا بیانیه لوزان را نقطه امید و صلح ارزیابی کرد که منافع مشترک و متقابل برای ایران و کشورهای ۵+۱ به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به حضور پرتعداد شرکت های اسپانیایی در بازار ایران گفت: حدود ۱۰۰۰ شرکت اسپانیایی در حوزه های مختلف صنعتی، ارتباطات، اقتصادی و زیرساخت ها با ایران همکاری دارندو تجارت می کنند.

 خوزه آنخل سوریا ایران را بخاطر تاریخ، تمدن، فرهنگ و جاذبه های منحصر به فرد یکی از کشورهای مورد توجه در توسعه صنعت توریسم برشمرد و حرکت در مسیر توسعه و تقویت گردشگری بین دو کشور را به نفع طرفین ارزیابی کرد.

سولانا بر گفتگوی ایران و عربستان به عنوان دو کشور مهم منطقه تاکید کرد

در ادامه خاویر سولانا رئیس اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ایران را یک کشور دوست برشمرد که در سده های اخیر به هیچ کشوری تجاوز نکرده است.

وی با اشاره به تحولات خاورمیانه بویژه سوریه، عراق و یمن بر ضرورت گفتگوی میان ایران و عربستان به عنوان دوکشور مهم در منطقه تاکید ورزید.