شاه اردن: ایران گزینه‌های زیادی در اختیار دارد

تسنیم نوشت:

شاه اردن گزینه های فرا روی ایران را گسترده دانست و خواستار گفت‌وگو با ایران در تمامی این پرونده‌ها شد.
به گزارش خبرگزاری رسمی اردن (به ترا)، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز در خصوص تحولات منطقه گفتگو کرده و در بخشی از سخنانش دیدگاه خود را نسبت به ایران عنوان کرده و گفته است: ایران گزینه‌های زیادی در اختیار دارد، مانند پرونده هسته‌ای که برای آمریکا پر اهمیت بوده و هم اکنون در خصوص آن گفتگو می‌شود، همچنین ایران در عراق نقش‌آفرینی کرده و می‌تواند بر روند امور در این کشور تأثیر گذار باشد، ایران از دولت سوریه و حزب‌الله در لبنان و تا حدودی در سوریه حمایت می‌کند، ایران در یمن و شاخ آفریقا نیز حضور دارد. این کشور در افغانستان نیز تأثیر گذار بوده و هم‌اکنون ناآرامی‌های مرزی میان ایران و پاکستان وجود دارد.

وی افزود: بنابراین هنگامی که با ایران تعامل می‌کنید باید کلیه این گزینه‌ها را در نظر داشته باشید تا این کشور را به خوبی بشناسید، باید کلیه این موارد را به یکدیگر متصل کنید. تمامی مواردی که ذکر کردم از جمله موارد بی‌ثباتی هستند، بنابراین باید در خصوص این موارد با ایرانی‌ها مناقشه کرد و نمی‌توان یک مسئله را به‌تنهایی مورد مناقشه قرار داد.

ملک عبدالله همچنین در خصوص مشارکت کشورش در ائتلاف عربی علیه یمن گفت: هنگامی که چند سال پیش فرماندهی نیروهای ویژه بر عهده من بود مشغول آموزش نیروهای ویژه یمن بودم به همین دلیل من میزان پیچیدگی امور در آنجا را می‌دانم و به نظر من بهتر است برای این مسئله یک راه حل سیاسی پیدا کنیم.

52261

کد N790640