در نشست گفت‌وگوی ادیان انجام شد

تاکید اندیشمندان ایران و آمریکا بر نقش عالمان برای مقابله با افراط‌گرایی

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

نشست گفت‌و‌گوی دینی با اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا با عنوان "نقش مومنان برای مقابله با افراط‌گرایی" با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، آیت‌الله تسخیری و جمعی از اندیشمندان و فعالان مدرسه دینی هارتفورد آمریکا در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ابتدای این نشست اظهار کرد: امروز متاسفانه شاهدیم که با تکیه بر استدلال‌های به ظاهر عقلانی، خشونت‌هایی سازماندهی و پی‌ریزی می‌شود و مردم دنیا در هر کجا با آسیب‌های آن روبرو هستند که راه برون‌رفت از آن آسیب‌ها در باورها و آموزه‌های دینی وجود دارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان کرد: امروز متظاهران به دین با قرائت‌های ناصحیح از دین به جای آنکه دین را مظهر صلح و انسان‌دوستی تلقی کنند آن را وسیله‌ای برای خشونت علیه هم‌نوعان قرار می‌دهند اکنون در جهان معاصر برخی محتوای الفاظ مقدس را تخلیه کرده و مفاهیم خشونت‌آمیز را در قالب الفاظ مقدس جای داده‌اند.

ابراهیمی‌ترکمان افزود: دوری از متون و اصل دین سبب چنین برداشت‌های فاجعه‌آمیزی شده است و به همین دلیل قرائت‌های صحیح امروزی فاقد عنصر عقلانیت و اخلاق شده‌اند. مفاهیمی چون صلح، عدالت و الزامات اخلاقی هسته مشترک تمام ادیان الهی است. تکیه بر همین هسته مشترک می‌تواند پوسته‌ای بر مدار عقلانیت و اخلاق برای رفتارهای بشری ایجاد نماید و در پرتو آن بتواند راه حق را جستجو و به آن برسد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یادآور شد:‌ در قرآن کریم مهم‌ترین مانع مشاهده و دریافت حقیقت پیروی از هواهای نفسانی است و تنها راه برای دریافت آن داشتن تقوا ذکر شده است. تقوا دارای چنان قدرت درونی است که می‌تواند انسان متدین را در برابر هر رفتار غیرعقلانی متوقف کند. اینکه امروز خشونت توقفی ندارد و کرامت انسانی زیر پا گذاشته می‌شود نشان می‌دهد که خدای انسان‌های خشونت‌گرا تغییر یافته است.

وی افزود: آنان به جای خدای یکتا هوای نفس خود را خدا پنداشتند و از آن پیروی می‌کنند. قرآن کریم نیز بر همین موضوع تکیه دارد و می‌فرماید "کسی که عقل ندارد دین نیز ندارد" و امام علی در نامه خود به مالک اشتر می‌نویسد "مهربانی با مردم را پوشش قلب خود قرار ده و محبت و دوستی مردم را در قلبت جای ده، چرا که مردم دو دسته‌اند گروهی برادران دینی تو هستند و گروهی نیز همانند تو هستند در آفرینش". به همین جهت همکاری و گفت‌وگوی ادیان می‌تواند کلیدی باشد برای گذر از این شرایط بحرانی نامناسب اخلاقی که در جهان وجود دارد.

عالمان تمام ادیان برای از بین‌بردن افراط‌ گرایی‌ها همکاری کنند

به گزارش خبرنگار ایسنا ‌آیت‌الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام نیز در این نشست اظهار کرد: مسئله افراط گرایی که یکی از مظاهر آن تروریست است یک مشکل سیاسی است که معلول ظلم‌های حکومت‌های استکباری است، از طرف دیگر افراطی‌گرایی یک مشکل اجتماعی هم است که باید ریشه‌های آن را پیدا کرد.

وی افزود: افراط گرایی و تروریسم یک مشکل اخلاقی است که انسان وقتی با فطرت خود تطبیق پیدا نکند و از آن فطرت اصلی‌اش دور شود نتیجه آن همان افراطی گرایی‌هایی می‌شود که می‌بینیم.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با بیان این‌که «در کتاب‌های دینی ادیان مختلف ویژگی‌های انسان‌های مسلمان ذکر شده است» عنوان کرد: مراجعه به متون درست دینی نشان می‌دهد که مسلمان حقیقی چه صفتی دارد، در متون دینی ما از مسیحیت صحبت شده و در تحف‌العقول در رابطه با حضرت موسی (ع) سخنانی آمده است. حضرت عیسی (ع) می‌فرماید عاقبت به خیری برای آن‌هایی است که اهل رحمت و محبت هستند. ادیان همگی یک هدف و یک روش دارند و به این امر تاکید می‌کنند که یک انسان، انسان است. یک انسان کامل نباید ویژگی‌های حیوانی به خود بگیرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام افزود:‌ انسانی که خدا را فراموش کند خدا هم کاری می‌کند که او خود را فراموش کند. افراط گرایی دین ندارد ولی نمی‌توانیم بگوییم افراط گرایی یا تروریسم مخصوص این مذهب یا آن مذهب است. افراط گرایی از هر دینی حتی هندوئیسم و بودائیسم هم به دور است و فطرت انسان واقعی هرگز با افراطی‌گرایی سازگاری ندارد.

تسخیری ادامه داد: عالمان دینی تمام ادیان می‌توانند برای از بین بردن این افراطی گرایی‌ها همکاری کنند. ما باید فرهنگ محبت، عدالت و تسامح را ترویج بدهیم. در کشورهایی مثل نیجریه و یا سایر کشورها، درگیری‌های دینی باید با همکاری و تعاون حل شود تمامی این درگیری‌ها سیاسی، غیر اخلاقی و شیطانی است. اگر عالمان دینی در این مراحل به مردم کمک کنند می‌توان این درگیری‌ها را از بین برد.

وی گفت: صهیونیسم ربطی به یهودیت ندارد و یک هدف سیاسی است مثل همین کاری که برخی از کشورهای مسلمان در حمله به یمن انجام دادند. این حمله ربطی به مسلمانان و اسلام ندارد و تنها هدف آن‌ها یک مسئله سیاسی است که تمام زیبایی‌های دین را خراب می‌کنند. ان شاء‌الله بتوانیم با این گفت‌و‌گوها و صحبت‌ها راه حلی را برای رفع مشکلات پیدا کنیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام ادامه داد:‌ ما باید نکات مشترک را بررسی کنیم تا بتوانیم فرهنگ تسامح و محبت و مبارزه با افراط گرایی را ترویج بدهیم و امیدواریم با تکرار این جلسات بتوانیم به آینده‌ای روشن در تمامی کشورها برسیم.

جنگ‌های مذهبی امروز، نتیجه افکار غلط صد سال گذشته است

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: اگر ما امروز شاهد جنگ‌های مذهبی هستیم، محصول کتاب‌ها، نوشته‌ها و افکاری است که در جوامع در صد سال گذشته تدوین شده است، کتاب‌هایی که مباحثی در آن‌ها نوشته شده که سبب خشونت، افراط و تفریط می‌شود.

وی ادامه داد: غلو به افراط می‌انجامد و افراط به تندروی می‌انجامد و تندروی به خشونت و خشونت سبب کشتار می‌شود. خودحق‌نگری و باطل‌نگری سایرین آغاز این راه خطرناک است. خداوند در آیه 171 سوره نساء می‌فرماید "در دین خود غلو نکنید و به خدا چیزی جز واقع را نسبت ندهید". اینکه ما دیگران را باطل مطلق و خود را حق مطلق بدانیم به راهی منجر می‌شود که سعی می‌کنیم دیگران را ابتدا نفی ظاهری، سپس نفی عملی و پس از آن درصدد حذف میدانی آن برآییم. پس از مدت زمانی حضور آن‌ها را نمی‌توانیم بپذیریم و سعی می‌کنیم از هر طریقی شده آن‌ها را نابود کنیم. قرآن تعبیر بسیار زیبایی دارد و می‌فرماید "وقتی می‌خواهید گفت‌و‌گو کنید تو نپندار که حق مطلقی".

نواب افزود: قران نکات بسیار ریزی دارد که متاسفانه به آن عمل نمی‌شود. این رفتارهای وحشتناک و زشت و ناپسندی که افرادی چون داعش انجام می‌دهند فقط وجدان مسلمانان و انسان‌های آزاده را آزار می‌دهد. به عقیده بنده این جلسات کوتاه و کوچک نمی‌تواند بحران انسانی را حل کند. به همین دلیل ما اقدام به تاسیس دانشگاه ادیان و مذاهب کردیم که افراد در طولانی مدت با اندیشه حق آشنا شوند.

وی افزود: ما باید با یادگیری و علم، بغض، کینه و تفرقه را که حاصل اندیشه‌های نادرست است کنار بگذاریم و به نقاط مشترک روی بیاوریم و بشریت را از این بدبختی و خشونت آزاد کنیم. اگر امروز تصمیم بگیریم 50 سال آینده توپخانه‌های خشونت تمام می‌شوند ولی باید یک عزم ملی، همت جدی و تلاش پیگیر و مستمر داشته باشیم تا به این بحران‌های بشریت پایان بدهیم.

به گزارش ایسنا هایدی هدسل رئیس مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا نیز در ادامه این نشست گفت: ما باید بدانیم که در برابر افراط گرایی چه کاری باید انجام بدهیم. متاسفانه تمام ادیان با این مسئله مواجه هستند و ما نمی‌توانیم به این موضوع که به دور از اخلاق است بی توجه باشیم و بگوییم خودش از بین می‌رود. این مسئله با بی‌توجهی، کمرنگ نمی‌شود بلکه سکوت ما سبب می‌شود که آن‌ها از این که هست بدتر رفتار کنند.

وی افزود: همانگونه که آیت‌الله تسخیری فرمودند ما نباید این مسئله را به دین ربط بدهیم. اینها هرگز دین و مذهبی ندارند ما نباید ادیان خود را متهم کنیم که شما مقصر هستید که این گروه‌ها به وجود آمده است. ما باید برای رفع این مشکل مردم را تعلیم بدهیم و جوانان را با حقیقت دین خودشان آشنا کنیم. جوانان دین را به طور کامل نمی‌شناسند و ما باید ارزش‌ها و مسائل دینی و تاریخ و سبک زندگی دینی را به آن‌ها آموزش بدهیم.

رئیس مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا ادامه داد:‌ یکی دیگر از راه‌های مقابله با افراط گرایی تعامل عملی است و پس از آن باید شرایط همدیگر را درک کنیم و برای هرمشکلی راه حلی ارائه بدهیم. من این آیه قرآن که می‌فرماید خداوند " ما انسان‌ها را مختلف آفریده تا همدیگر را بشناسیم " بسیار دوست دارم. ما باید کاری کنیم که اطلاعات غلط دینی و جهان به وجود نیاید و از جوانان در گفت‌و‌گوهای دینی بهره ببریم و این جلسات رسمی و غیررسمی سبب می‌شود که روش‌های بهتری را برای مقابله با افراط گرایی پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا،‌ در ادامه این نشست دینی، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هر کس به تروریسم و افراط گرایی کمک کند خودش به آن مبتلا می‌شود. افراد افراطی تا کل دنیا را به شکل خود در نیاورند آرام نمی‌مانند. اعتقاد من این است که هر قدر روحانیون و رهبران ادیان به هم نزدیک‌تر شوند جهان بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ درخواست بنده از ادیان مختلف این است بر سر اشتراکات بحث و گفت‌و‌گو کنیم و بحث‌های تخصصی را در محیط های آکادمی و علمی به آن بپردازیم. مطرح کردن مسائل تخصصی در بین مردم درست نیست چرا که همگی دشمن مشترکی به نام الحاد داریم و فعلا زمان لازمی برای طرح اختلافات نیست.

در ادامه این نشست و گفت‌و‌گوی دینی، کشیش گیورگیس نرسیسیان، نماینده اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران با بیان این‌که «عیسی مسیح همه را به صلح دعوت می‌کند» اظهار کرد: ما اگر در دنیای امروز آرامش و جهانی پر از صلح را می‌خواهیم باید به بزرگان دینمان مراجعه کنیم. در زمان امام علی (ع) ایشان با آشوریان و ارامنه معاهده‌هایی می بندند که این معاهده‌ها سبب صلح بین آن‌ها می‌شود. زندگی ارامنه در زمان امام علی (ع)آرام و رضایت بخش بوده است. عیسی مسیح در جایی می‌فرماید وقتی محبت در بین انسان‌ها کاهش پیدا کند افراد به سمت خشونت می‌روند. دلیل اینکه جوانان و نوجوانان جذب گروه‌های ناپاک می‌شوند به دلیل عدم محبت‌هایی است که در خانواده‌ها وجود دارد.

همچنین در ادامه این نشست یک فعال در مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا با بیان این‌که «اشتراکات ما از اختلافات ما بیشتر است» عنوان کرد: ما باید دین را با اخلاق و ادب به هم انتقال بدهیم. من در این سفر توانستم با افراد با تقوا هم صحبت شوم. افرادی که می‌دانند بنیاد اسلام بر صلح است. ایران تنها کشوری بوده که همواره در طول تاریخ، ادیان مختلف همواره به صورت مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی کرده‌اند و در هیچ جای جهان شاهد اینگونه رفتارها نیستیم.

در پایان این نشست هم یکی دیگر از فعالان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا گفت: ما باید در مورد سیاست‌های افراطی‌گری صحبت کنیم و بدانیم که نباید از راهبردهای افراط گرایی پیروی کنیم. پیامبر اسلام (ص) فرمودند امت ما امت وسط هستند و ما هم باید همین میانه روی را برگزینیم. افراد جهان باید بدانند که اگر می‌خواهند مشکلات جوامع را از بین ببرند خود آن‌ها باید به این مشکلات پایان دهند.

انتهای پیام

کد N790483