یونسکو: تخریب شهر تاریخی "نمرود" اقدامی "جنون آمیز" بود

عراق

سازمان یونسکو در واکنش به تخریب شهر تاریخی "نمرود" در عراق به دست تروریست‌های داعش ضمن محکوم کردن این اقدام از آن به عنوان حرکتی "جنون آمیز" یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العهد لبنان، آیرینا بوکووا، مدیر کل سازمان سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در واکنش به انتشار فیلمی از تخریب شهر تاریخی "نمرود" در عراق توسط گروه تروریستی داعش گفت: سازمان یونسکو به شدت این اقدام "جنون آمیز" و "ویرانگر" را که سطح جدیدی از وحشی‌گری داعش را به ثبت رسانده محکوم می‌کند.

بوکووا افزود: این مساله نشان می‌دهد که تروریست‌ها تنها به تخریب مجسمه‌ها و سنگ تراشه‌ها و ظروف تزئینی داخل شهر اکتفا نکرده بلکه این منطقه تاریخی را به طور کامل با چکش و مواد منفجره تخریب کردند به طوری که اثری از آن باقی نماند.

براساس تصاویری که تاریخشان مشخص نیست شهر تاریخی نمرود در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرق شهر موصل، و در کنار رود دخله واقع بوده است.

بیش از یک ماه قبل خبرهایی از تخریب این شهر تاریخی به دست داعش منتشر شد و سازمان یونسکو این اقدام را "جنایت جنگی" توصیف و آن را محکوم کرد اما تاکنون حجم آسیبی که به این شهر وارد شده مشخص نشده است.

بوکووا با اشاره به اینکه تخریب‌ عامدانه میراث انسانی جنایت جنگی است افزود: همه تلاش‌ خود را برای مقابله با این اقدامات خرابکارانه، شناسایی عاملان این جنایت و محاکمه آنان به کار می‌بندیم.

داعشی‌ها در هفته‌های گذشته چندین موقعیت تاریخی مهم در عراق از جمله شهر "نمرود" و "الحضر" که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند را تخریب کردند. همچنین تروریست‌های داعش با وجود موج گسترده اعتراضات جهانی، آثار تاریخی موزه موصل را نیز نابود کردند.

انتهای پیام

کد N790409