گفت‌وگوی ادیان؛ نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی

ابراهیمی‌ترکمان: گفت‌وگوی ادیان کلید گذر از شرایط بحرانی نامناسب اخلاقی است

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: همکاری و گفت‌وگوی ادیان می‌تواند کلیدی باشد برای گذر از شرایط بحرانی نامناسب اخلاقی که در جهان وجود دارد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در نشست «گفتگوی ادیان؛ نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» که با حضور اندیشمندان دینی از آمریکا برگزار شد، اظهار کرد: امروز متاسفانه شاهدیم که با تکیه بر استدلال‌های به ظاهر عقلانی، خشونت‌هایی سازماندهی و پی‌ریزی می‌شود و مردم دنیا در هر کجا با آسیب‌های آن روبرو هستند که راه برون‌رفت از آن آسیب‌ها در باورها و آموزه‌های دینی وجود دارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان کرد: امروز متظاهران به دین با قرائت‌های ناصحیح از دین به جای آنکه دین را مظهر صلح و انسان‌دوستی تلقی کنند آن را وسیله‌ای برای خشونت علیه هم‌نوعان قرار می‌دهند اکنون در جهان معاصر برخی محتوای الفاظ مقدس را تخلیه کرده و مفاهیم خشونت‌آمیز را در قالب الفاظ مقدس جای داده‌اند.

ابراهیمی‌ترکمان افزود: دوری از متون و اصل دین سبب چنین برداشت‌های فاجعه‌آمیزی شده است و به همین دلیل قرائت‌های صحیح امروزی فاقد عنصر عقلانیت و اخلاق شده‌اند. مفاهیمی چون صلح، عدالت و الزامات اخلاقی هسته مشترک تمام ادیان الهی است. تکیه بر همین هسته مشترک می‌تواند پوسته‌ای بر مدار عقلانیت و اخلاق برای رفتارهای بشری ایجاد نماید و در پرتو آن بتواند راه حق را جستجو و به آن برسد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یادآور شد:‌ در قرآن کریم مهم‌ترین مانع مشاهده و دریافت حقیقت پیروی از هواهای نفسانی است و تنها راه برای دریافت آن داشتن تقوا ذکر شده است. تقوا دارای چنان قدرت درونی است که می‌تواند انسان متدین را در برابر هر رفتار غیرعقلانی متوقف کند. اینکه امروز خشونت توقفی ندارد و کرامت انسانی زیر پا گذاشته می‌شود نشان می‌دهد که خدای انسان‌های خشونت‌گرا تغییر یافته است.

وی افزود: آنان به جای خدای یکتا هوای نفس خود را خدا پنداشتند و از آن پیروی می‌کنند. قرآن کریم نیز بر همین موضوع تکیه دارد و می‌فرماید "کسی که عقل ندارد دین نیز ندارد" و امام علی در نامه خود به مالک اشتر می‌نویسد "مهربانی با مردم را پوشش قلب خود قرار ده و محبت و دوستی مردم را در قلبت جای ده، چرا که مردم دو دسته‌اند گروهی برادران دینی تو هستند و گروهی نیز همانند تو هستند در آفرینش". به همین جهت همکاری و گفت‌وگوی ادیان می‌تواند کلیدی باشد برای گذر از این شرایط بحرانی نامناسب اخلاقی که در جهان وجود دارد.

انتهای پیام

کد N790298