شورای امنیت مخالفان صلح در لیبی را تهدید کرد /سازمان ملل: به حل بحران نزدیک شده‌ایم

سیاسی

در حالی که فرستاده سازمان ملل به لیبی از نزدیک شدن به حل و فصل سیاسی بحران این کشور خبر داد، شورای امنیت از لیبیایی‌ها خواست تا از طریق مذاکره درباره تشکیل دولت وحدت ملی به توافق برسند.

در حالی که فرستاده سازمان ملل به لیبی از نزدیک شدن به حل و فصل سیاسی بحران این کشور خبر داد، شورای امنیت از لیبیایی‌ها خواست تا از طریق مذاکره درباره تشکیل دولت وحدت ملی به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، اعضای شورای امنیت ضمن ابراز نگرانی شدید از ادامه خشونت‌ها در لیبی از تمامی طرف‌های درگیر خواستند تا اقدامات خشونت‌آمیز را کنار گذاشته و با تشکیل دولت وحدت ملی جهت پایان دادن به بحران موجود توافق کنند.

اعضای شورای امنیت اعلام کردند که بی‌صبرانه منتظر دور بعدی مذاکرات لیبی در مراکش هستند که قرار است فردا چهارشنبه 15 آوریل برگزار شود.

این اعضا همچنین تاکید کردند که شورای امنیت آماده اعمال تحریم علیه کسانی است که صلح، ثبات و امنیت را در لیبی تهدید می‌کنند و بر سر مرحله انتقالی مانع‌تراشی می‌کنند.

در همین حال برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی در افتتاحیه مذاکرات طرف‌های لیبیایی در الجزایر گفت: ما به حل سیاسی بحران لیبی بسیار نزدیک شده‌ایم اما همچنان چالش‌هایی پیش روی ما قرار دارد. ما امروز در اینجا حضور یافته‌ایم تا پیامی را به همگان برسانیم مبنی بر اینکه هیچ لیبیایی نباید کشته شود بلکه لیبیایی‌ها باید در صلح زندگی کنند و شرکت در مذاکرات برای همگان به جز کسانی که از تروریسم حمایت می‌کنند، آزاد است.

لیون تصریح کرد: لیبی شاهد درگیری‌های شدیدی است و ما از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهیم تا فرصت رسیدن به صلح را به ما بدهند و تاکید می‌کنم که کشتار لیبیایی‌ها باید متوقف شود.

وی تاکید کرد: این نخستین باری است که نمایندگان مهمی از سوی تمامی احزاب سیاسی لیبی برای بررسی پیش‌نویس توافقنامه درباره حل بحران گردهم می‌آیند ما باید بسیاری از منافع خود را کنار بگذاریم تا بتوانیم به توافق برسیم.

عبدالقادر مساهل، وزیر مشاور در امور آفریقا نیز اعلام کرد: برادران لیبیایی ما باید درگیری‌ها را کنار بگذارند. ما در این مذاکرات تلاش می‌کنیم تا همگان را به توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی تشویق کنیم.

احمد جبریل، عضو کنگره ملی منحل شده لیبی نیز در این نشست اعلام کرد: ما اطمینان داریم که تمامی لیبیایی‌ها می‌خواهند امنیت در کشور برقرار شود.

شخصیت‌های سیاسی حاضر در نشست الجزایر پیش‌نویس توافقنامه‌ای را از سوی سازمان ملل دریافت کردند که طی نشست فراگیر و پس از آن طی دیدارهای دو جانبه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در همین حال گارد محافظتی سواحل آمریکا اعلام کرد که شروطی را برای ورود کشتی‌هایی که از لیبی می‌آیند گذاشته که این شروط از 24 آوریل اجرایی می‌شود.

به گفته مسئولان گارد محافظتی سواحل آمریکا کشتی‌هایی که از لیبی می‌آیند تدابیر مناسبی در خصوص مبارزه با تروریسم درباره آنها صورت نمی‌گیرد و تنها نظارت و کنترل ورود و خروج و بررسی کالاها کافی نیست.

در همین حال یک مسوول عالی‌رتبه در دولت لیبی اعلام کرد که عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی اعلام کرده در صورت پافشاری پارلمان طبرق برای باز گرداندن عمر السنکی، وزیر کشور به فعالیت از سمت خود استعفا خواهد داد.

این مسوول لیبیایی اعلام کرد که استعفای الثنی منوط به موضع پارلمان است که وی را برای شرکت در جلسه‌ای برای بررسی وضعیت عمر السنکی فراخوانده است.

انتهای پیام

کد N790280