سازمان ملل: دولت عراق مسوول حفظ جان روزنامه‌نگاران است

عراق

پس از آنکه مدیر دفتر خبرگزاری رویترز در بغداد مجبور شد تا به خاطر دریافت تهدید ناشی از انتشار یکی از گراش‌های این خبرگزاری، عراق را ترک کند، سازمان ملل گفت، دولت عراق مسوول حفظ جان روزنامه‌نگاران داخلی و خارجی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ند پارکر، مدیر دفتر خبرگزاری رویترز در بغداد به دنبال انتشار گزارشی درباره اعدام‌های بدون محاکمه و غارت در شهر تکریت از سوی شبکه خبری ماهواره‌ای یکی از گروه‌های پارلمانی عراق مورد انتقاد قرار گرفت و در فیس‌بوک تهدید شد و به همین خاطر هفته گذشته این کشور را ترک کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت: وظیفه دولت است که هر کار می‌تواند انجام دهد تا از حفاظت جان روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه‌های داخلی و بین‌المللی در انجام وظایفشان اطمینان حاصل کند و این پیام صریح و آشکار را مطرح کند که تهدید اصحاب رسانه‌ غیرقابل قبول است.

وی به خبرنگاران در نیویورک گفت: آزادی بیان و حق انتشار و دریافت اطلاعات اساس دموکراسی و اجرای قانون را تشکیل می‌دهد.

در همین حال، گروه مدافع آزادی مطبوعات مستقر در نیویورک موسوم به «کمیته پروژه روزنامه‌نگاران» نیز به طور مجزا از دولت عراق خواست تا درباره این تهدید به مرگ علیه پارکر تحقیق کرده و مطمئن شود که خبرنگاران می‌توانند بدون ترس از تلافی و انتقام به کار خود ادامه دهند.

شریف منصور، رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای این گروه گفت: تهدیدها با هدف ساکت کردن خبرنگاران غیرقابل تحمل است. مردم عراق حق دارند بدانند و اطلاعات مربوط به خشونت‌های افراطی و آزارهایی را که ملتشان متحمل می‌شوند، به اشتراک بگذارند.

یکی از سخنگویان حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق هفته گذشته گفت: دولت مخالف هرگونه پیامی است که باعث انزجار و ارعاب شود.

وی افزود: شرایط برای رسانه‌ها در عراق به طور چشمگیری بهبود یافته است.

کمیته پروژه روزنامه‌نگاران گفت، از سال 2013 میلادی دست‌کم 15 روزنامه‌نگار در عراق کشته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N790157