در سفر به مسکو صورت گرفت؛

دیدار بروجردی با مقامات دومای روسیه

سیاسی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که به روسیه سفر کرده است با مقامات مختلف دومای این کشور دیدار و گفتگو کرد.

گزارش خبرگزاری مهر،  علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که به مسکو سفر کرده است با سرگئی ناریشکین رئیس دومای کشوری، نیکلای لویچو معاون دوما و الکسی پوشکوف رئیس کمیته بین‌الملل دومای روسیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدارها که در محل دومای کشوری روسیه برگزار شد، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، حجت اله سوری نماینده سلسله و دلفان و محمد آشوری نماینده بندرعباس و نیز برخی  از نمایندگان دومای روسیه حضور داشتند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در دیدار با «سرگئی ناریشکین»، رئیس دومای کشوری روسیه بر لزوم توسعه همکاری های پارلمانی بین دوکشور تاکید کرد.

در این دیدار سرگئی ناریشکین با اشاره به اشتراک مواضع روسیه و جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از موضوعات سیاسی منطقه ای، تداوم مشورت بین نمایندگان دو ملت در مجالس را در جهت تقویت همکاری ها و شناسایی ظرفیتهای گسترده روابط فیمابین دانست.

رئیس دومای کشوری روسیه، با ابراز خرسندی از روند پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ اظهار امیدواری کرد با توافق نهایی، امکان توسعه همکاری های اقتصادی روسیه و جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف فراهم گردد.

وی در مورد مذاکرات هسته ای ایران با کشور های ۱+۵ اظهار داشت: این مذاکرات بدون شک یک موفقیت محسوب می گردد و روسیه از آن حمایت کرده و این حمایت را تداوم خواهد داد.

علاء الدین بروجردی  نیز با ابراز خرسندی از این که اراده سران عالی دو کشور بر توسعه همه جانبه روابط قرار گرفته است، گسترش روابط بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه را در جهت منافع دو کشور و صلح و ثبات منطقه دانست و بررسی راهکارهای تقویت مناسبات در بخشهای اقتصادی را خواستار شد.

بروجردی افزایش همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه را بسیار با اهمیت توصیف کرد و ابراز امیدواری نمود این همکاری ها منجر به توقف و خشکاندن ریشه های تروریسم و افراط گرایی شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شکست های پی در پی داعش در عراق را تحولی مثبت در روند مقابله با این پدیده شوم ارزیابی کرد و ضرورت مقابله جدی با این پدیده را  مورد تاکید قرار داد.

دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با نیکلای لویچف معاون دومای کشوری روسیه و رئیس گروه دوستی پارلمانی دو کشور نیز همکاری های پارلمانی فیمابین را مورد مذاکره قرارداد. وی با اشاره به تحولات منطقه ای و بین المللی، اعمال استانداردهای دوگانه توسط برخی قدرتهای جهانی در بحران های سیاسی مختلف را در جهت تضعیف ساختارهای حقوقی جهانی برشمرد و رایزنی های مستمر بین مقامات اجرایی و پارلمانی کشورها را کمک موثری به یافتن راه حلهای مناسب برای بحران های منطقه ای عنوان نمود.

بروجردی با اشاره به کشتار غیر نظامیان در یمن و تجاوز صریح نظامی به این کشور، بدعت گذاری در تجاوز نظامی توسط کشورها با بی اعتنایی به معیارهای جهانی را پدیده ای خطرناک برای امنیت و ثبات منطقه ای و جهانی ذکر کرد.

در این دیدار لویچف گسترش همکاریها بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه را در نتیجه اراده و تمایل سران و دیگر مقامات ارشد دو کشور دانست و سفر اخیر نماینده ویژه مقام معظم رهبری و دیدار وی با رئیس جمهور روسیه را حائز اهمیت برشمرد.

لویچف دیدگاه مثبت دومای روسیه نسبت به توسعه روابط با ایران را مورد اشاره قرارداد و برگزاری نشست های متعدد با مقامات اجرایی کشور در این زمینه را با هدف کمک به تسهیل روابط و گسترش آن ارزیابی کرد.

معاون دومای روسیه اجرای طرحهای اقتصادی و اسناد امضاء شده در این خصوص را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد به موازات روابط سیاسی در سطح عالی بین دو کشور، روابط اقتصادی نیز وارد مرحله جدیدی گردد.

دیدار با رئیس کمیته امور بین الملل دوما

بروجردی همچنین در دیدار با آلکسی پوشکوف رئیس کمیته امور بین الملل دوما بر ضرورت توسعه و گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه روابطی مهم و راهبردی و برای برقراری ثبات و آرامش در منطقه است.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی از هرگونه رویکردی برای ارتقای سطح ارتباطات فیمابین در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حمایت می‌کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بحران‌های موجود در منطقه تصریح کرد: ادامه کمک‌های کشورها به گروه‌های تروریستی هیچ کمکی به حل بحران در منطقه نمی‌کند.

بروجردی در بخش دیگری از سخنانش همکاری سیاسی دو کشور در بحران های منطقه ای را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به برگزاری نشست های معارضین و نمایندگان دولت سوریه در مسکو اظهار داشت: حل بحران سوریه فقط از طریق گفت‌وگوهای سیاسی با حضور تمام گروه‌های سوری میسر است.

وی در پایان بر تبادل هیات‌های سیاسی و پارلمانی دو کشور جهت انتقال تجربیات و مشورت‌های مستمر تاکید کرد.

در  این دیدار الکسی پوشکوف رئیس کمیته بین‌الملل دومای روسیه با مهم شمردن روابط دو کشور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: شرایط ناعادلانه روابط بین‌الملل در عصر حاضر موجب افزایش ناامنی در جهان گردیده است و باید با همکاری کشورهای مستقل و تاثیرگذار این روند ادامه پیدا کند.

وی تشکیل گروه‌های تروریستی در منطقه را سیاست‌ کشورهای غربی دانست و افزود: مبارزه با تروریسم توجیه آمریکا و کشورهای غربی برای حضور در منطقه بوده و  این سیاست عامل گسترش تروریسم و ناامنی در منطقه شده است.