تاکید اتحادیه اروپا بر همکاری بیشتر با کشورهای "اتحادیه مدیترانه" برای مقابله با تروریسم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزایش همکاری و مذاکره میان اروپا و کشورهای حوزه مدیترانه در شمال آفریقا و خاورمیانه برای مقابله با تروریسم را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اظهارات "فدریکا موگرینی"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست وزرای خارجه و نمایندگان 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و هیات‌هایی از هشت کشور شمال آفریقا و خاورمیانه واقع در حاشیه جنوبی مدیترانه مطرح شد.

وی در کنفرانس خبری خود گفت: اصلی‌ترین پیامی که ما اروپایی‌ها باید اول از همه آنرا بدانیم و درک بین فرهنگی باید از سر گرفته شود. اگر ما بخواهیم به تروریسم پایان دهیم، باید به ریشه‌های نشات گرفته آن توجه کنیم و برای گفت‌وگوی بین فرهنگی و بین مذهبی ارج نهیم. تمام کشورهای این منطقه درحال مقابله با وضعیت امنیتی شکننده هستند که به دلیل درگیری‌های مسلحانه، عمدتا در سوریه و لیبی وخیم‌تر شده است.

وزاری خارجه و نمایندگان 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه هیات‌هایی از الجزایر، مصر، رژیم صهیونیستی، اردن، لبنان، مراکش، تشکیلات خودگردان فلسطین و تونس در این نشست شرکت کردند. لیبی و سوریه به عنوان دو کشور عرب حاشیه مدیترانه به دلیل مسائل داخلی و درگیری‌ها در این نشست شرکت نکردند.

این اولین نشست عالی‌رتبه 43 کشور "اتحادیه مدیترانه" از زمان تشکیل آن در سال 2008 است و هدف از آن انجام مذاکرات میان کشورهای ثروتمند اتحادیه اروپا و کشورهای فقیرتر در حاشیه مدیترانه است.

موگرینی گفت که می‌خواهد شاهد برگزاری سالانه چنین نشستی در سطح وزرای خارجه باشد.

وی تاکید کرد: ما باید بیشتر گوش دهیم. بهترین راه برای امنیت منطقه ما تقویت همکاری‌ها در تمامی زمینه‌ها است؛ امنیت، اقتصاد، فرهنگ و سیاست. ما شاهد افزایش افراطگرایی در میان جوانانمان هستیم که از یک تروریسم بزرگتر در شمال و جنوب مدیترانه تبعیت می‌کنند.

بین پنج تا شش هزار اروپایی در کنار گروه‌های تروریستی در سوریه می‌جنگند و طبق گفته کمیسیونر امور قضایی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با لوفیگارو تاکید کرد که این تعداد از شش هزار تن عبور می‌کند.

انتهای پیام

کد N789970