اعضای کنگره از اظهارات جان کری درباره توافق هسته‌ای قانع نشدند

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

جان کری در تلاش است کنگره آمریکا را قانع کند در دو ماه ونیم آینده، به او و دولت اوباما اعتماد کنند و راه را برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران هموار سازند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ایرنا رسانه های آمریکایی اعلام کردند که جان کری در تلاش است با حضور در نشست های جداگانه سنا و مجلس نمایندگان، کنگره آمریکا را قانع کند در دو ماه ونیم آینده، به او و دولت اوباما اعتماد کنند و راه را برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران هموار سازند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آمریکایی، جان کری طبق برنامه تعیین شده قرار بود همراه با «ارنست مونیز» وزیر انرژی، «جک لیو» وزیر خزانه داری و همچنین نماینده ای از نهادهای اطلاعاتی آن کشور، روز گذشته(دوشنبه) در مجلس نمایندگان و امروز(سه شنبه) نیز در مجلس سنا حضور یافته و به طور مستقیم در این زمینه با اعضای کنگره صحبت کند.

یکی از اهداف وزیر خارجه آمریکا در این دو نشست این است که اعضای کنگره را قانع کند رای گیری برای طرح باب کورکر را به تعویق بیندازند.

بر مبنای طرحی که باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا پیشنهاد کرده است، در صورت دستیابی به توافق هسته ای با ایران، کنگره 2 ماه مهلت خواهد داشت تا این توافقنامه را بررسی و نظر خود را در مورد آن اعلام کند.

براساس این گزارش، دولت باراک اوباما در این 60 روز اجازه نخواهد داشت تحریم های عمده علیه تهران را لغو کند و مساله لغو تحریم ها نیز باید به تصویب کنگره برسد.

بنابراعلام کاخ سفید، رییس جمهوری آمریکا چند روز پیش در تماس تلفنی با سناتور کورکر، دیدگاه خود را مبنی بر اینکه «رویکرد اصولی به دیپلماسی بهترین راه برای ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته ای است»، تکرار کرده بود.

از سوی دیگر «کوین مک کارتی» رهبر اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز دوشنبه گفت، به باب کورکر خبر داده است که اگر طرح مربوط به توافق با ایران در سنا تصویب شود، مجلس نمایندگان نیز به آن رای مثبت خواهد داد.

کوین مک کارتی پس از «جان بینر» رییس مجلس نمایندگان، دومین مقام ارشد جمهوری خواهان در کنگره آمریکا به شمار می رود.

ایران و گروه 1+5 تعیین کرده اند که تا نهم تیر امسال به توافق جامع هسته ای دست یابند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که دستیابی به توافق نهایی، منوط به لغو همه تحریم ها همزمان با اجرای توافق است.

در همین حال خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سی ان ان نوشت: اعضای کنگره از اظهارات جان کری درباره توافق هسته ای ایران قانع نشده اند.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی خبرگزاری صدا و سیما، دیردره والش در تحلیلی برای این پایگاه اینترنتی نوشت: جان کری، وزیر خارجه آمریکا قبل از دیدار با اعضای کنگره در روز دوشنبه در جمع خبرنگاران از کنگره خواست تا پیش از تصویب لایحه ای که می تواند بر توافق هسته ای ایران تاثیر بگذارد،‌ به او فرصتی بدهند تا مذاکرات با ایران را در دو ماه و نیم آینده کامل کند.
اما بعد از جلسه محرمانه یک ساعته جان کری با اعضای مجلس نمایندگان، هیچ شواهدی وجود نداشت که کری ذهنیت جمهوری خواهان و دموکرات های مردد را درباره خطوط کلی توافق، ‌تغییر داده باشد.
کریس استوارت، جمهوری خواه از ایالت یوتا و عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به خبرنگاران گفت که او به طور کلی با اظهارنظرهای اوباما متقاعد نشده است و او نمی فهمد که چطور مقامات می گویند حتی یک توافقی به دست آمده است.
استوارت گفت،‌ آنچه که من دیدم یک فقدان تفاهم پیچیده میان شرکای ایرانی و آمریکایی است. درباره دسترسی بازرسان به تاسیسات نظامی ما می گوییم بله و آنها به صراحت می گویند نه. آیا همه تحریم ها در زمان امضای توافق برداشته خواهد شد، ما می گوییم نه، آنها می گویند بله.
جلسه دیروز اولین نشست ارائه گزارش توسط جان کری برای قانونگذاران کنگره درباره توافق هسته ای ایران است. در این نشست ها، جک لیو، وزیر خزانه داری و ارنست مونیز وزیر انرژی نیز کری را همراهی می کنند و آنها درباره ابعاد علمی، دیپلماتیک و اقتصادی توافق هسته ای پیش رو به ارائه گزارش به کنگره می پردازند.
استیو اسرائیل، یک نماینده دموکرات، نیز گفت، او می خواهد به مقامات دولت اوباما فرصت بیشتری بدهد، اما او همچنان مردد است.
در اولین ساعات روز دوشنبه فرد شماره دو جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا از لایحه پیشنهادی به سنا برای اعطای اختیار به کنگره به منظور بررسی توافق آمریکا و دیگر کشورها که با ایران در حال مذاکره هستند، موافقت کرد.
کیوین مک کارتی، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا و جمهوری خواه از ایالت کالیفرنیا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، ما قصد داریم این لایحه را به صحن مجلس نمایندگان آورده و آن را به جلو ببریم. این اولین اظهار نظر یک رهبر ارشد جمهوری خواهان درباره لایحه از زمانی است که دولت اوباما چارچوب توافق هسته ای با ایران را در اوایل ماه جاری اعلام کرد.
مک کارتی به خبرنگاران گفت که او صبح روز دوشنبه با باب کورکر، رئیس روابط خارجی سنا، سناتور ایالت تنسی و حامی لایحه صحبت کرده و او گفته است لایحه او در سنا حتما تصویب می شود.
حامیان لایحه سنا از جمله چاک شومر، نماینده دموکرات از نیویورک، معتقدند احتمالا این لایحه با اکثریت‌آراء به تصویب رسیده و از وتوی رئیس جمهوری نجات پیدا کند. هدف این لایحه مقابله با اوباما برای برداشتن تحریم های اعمال شده توسط کنگره علیه ایران است.
در حالی که کری از کنگره می خواست به دولت آمریکا در این مذاکرات فرصت دهند، استیو اسرائیل، یکی از اعضای رهبری دموکرات ها در مجلس نمایندگان گفت، من نگرانی هایی درباره موضوع دارم و من معتقدم که کنگره این حق و مسئولیت را دارد که با فحوای توافق هسته ای با ایران مخالفت یا موافقت کند.
این نماینده دموکرات نمی خواهد علنا بگوید که به نفع لایحه رای خواهد داد یا نه، اما احتمال آن را به وجود می آورد.
رهبر اکثریت مجلس نمایندگان متعهد نشده است که مجلس نمایندگان بتواند برای تصویب این لایحه، آرای کافی برای اجتناب از احتمال وتوی ریاست جمهوری را به دست آورد و می گوید این مسئله بستگی به این دارد که سنا چطور ایفای نقش کند. اما او پیش بینی می کند که رای بالا به این لایحه در سنا بتواند شانس موفقیت این لایحه در مجلس نمایندگان و تصویب آن با اکثریت آراء را بالا ببرد.
مک کارتی افزود، من فکر می کنم تعداد زیادی در سنا به این لایحه رای می دهند.

5252

کد N789957