حضور عناصر افراطی، مشکلات مشترک کشورهای منطقه و سایر اعضای جامعه بین‌المللی است

محمد جواد ظریف, ظریف, سفر ظریف به مادرید

وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به مادرید از جمله اهداف سفرش را، گفت‌وگو در مورد روابط با اتحادیه اروپا، مسایل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، روابط دوجانبه و اقتصادی و وضعیت مذاکرات هسته‌ای دانست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین دقایق بامداد سه شنبه در بدو ورود به فرودگاه «آدولفو سوارز باراخاس» مادرید در جمع خبرنگاران گفت: موضوع‌های بسیار مهمی در سطح منطقه‌ای به خصوص موضوع یمن و مسایل نگران کننده دیگر ناشی از گسترش و حضور عناصر افراطی در منطقه وجود دارد که مشکلات مشترک کشورهای منطقه و سایر اعضای جامعه بین‌المللی است.

ظریف با یادآوری اینکه اسپانیا عضو غیردائم شورای امنیت است، ادامه داد: در دیدار با مقام‌های اسپانیایی در مورد کشورهای نزدیک به حوزه خاورمیانه که از افراط گرایی داعش در شمال افریقا نگرانی دارند نیز بحث و گفت وگو خواهیم کرد.

وی به روابط اقتصادی ایران و اسپانیا نیز اشاره کرد و گفت: روابط اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی بویژه اسپانیا به دلیل تحریم‌ها کاهش یافته است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر سال گذشته وزیران خارجه اسپانیا و پرتغال به تهران، خاطرنشان کرد: آنها در سفر به ایران، زمینه‌های از سرگیری و گسترش روابط اقتصادی را بحث کردند و اکنون در این سفر آن موارد را بار دیگر بحث و بررسی می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران اکنون وارد یک مرحله جدیدی از گفت وگو و همکاری با همه کشورها از جمله اسپانیا شده که در گذشته، مواضع مناسب تری با یکدیگر داشتند؛ امیدواریم با مواضع و برخورد سازنده بتوانیم روابط را بهتر کنیم.

ظریف روز دوشنبه در سفری یک روزه به آستانه پایتخت قزاقستان رفت. وی قرار است در پایان سفر به مادرید، به پرتغال سفر کند.
کد N789775