/مراسم نکوداشت مرحوم دکتر آخوندی/

موسوی بجنوردی: دکتر آخوندی اهل تقیه نبود و صراحت داشت

سیاسی

مدیر گروه فقه و حقوق پژوهشکده امام خمینی (ره)، گفت: مرحوم دکتر آخوندی اهل تقیه نبودند و اگر با خلافی مواجه می‌شدند آن را با صراحت بیان می‌کردند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی طی سخنانی در مراسم نکوداشت مرحوم دکتر محمود آخوندی که عصر دوشنبه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، تصریح کرد: من با دکتر آخوندی در سال 59 آشنا شدم. زمانی که به عنوان رئیس شعبه 4 دیوان عالی کشور منصوب شدم، با دو قاضی برخورد کردم که واقعا این دو بزرگوار از شریف‌ترین افرادی بودند که در دوره خود با آنها مواجه می‌شدم. یکی از این دو بزرگوار، دکتر آخوندی بود.

وی ادامه داد: دکتر آخوندی انسانی بود عدالتخواه و ظلم برای ایشان قابل تحمل نبود. همچنین ایشان اهل تقیّه نبودند و اگر با خلافی مواجه می‌شدند آن را با صراحت بیان می‌کردند؛ لذا ایشان مشاور بسیار خوبی برای ما بودند که سبب می‌شد قوه قضاییه در راه با خطا مواجه نشود.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: برخی از قضات دیوان عالی کشور لایحه‌ای را برای حذف دادسراها در آن زمان تنظیم کردند که مرحوم آخوندی با حذف این دادسراها به شدت مخالفت کردند اما به هر ترتیب، دادسراها منحل شد تا اینکه در دوره آیت‌الله شاهرودی مجددا راه‌اندازی شد. دکتر آخوندی اعتقاد داشتند حذف دادسراها ضربه بزرگی به کشور می‌زند که البته در آن مدت به نظام قضایی کشور ضربه وارد شد.

موسوی بجنوردی اظهار کرد:‌ در آن زمان نظام قضایی کشورمان یکی از مدرن‌ترین نظام‌های قضایی دنیا محسوب‌ می‌شد. قضات قدیمی در دادگستری اهل پارتی‌بازی نبودند و اصلا در آن زمان رشوه معنایی نداشت.

وی با بیان اینکه مرحوم دکتر آخوندی بسیار فرد پرکاری بودند، گفت: دکتر آخوندی در حین تدریس، تالیف می‌کردند و به کار قضایی نیز مشغول بودند.

این حقوقدان افزود: کتاب آیین دادرسی کیفری که ایشان تالیف کرده‌اند، یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه آیین دادرسی کیفری است و بسیار مفصل است.

موسوی بجنوردی خاطزنشان کرد: چیزی که در حال حاضر از دست ما برمی‌آید این است که از خداوند بزرگ برای ایشان علو درجات را بخواهیم زیرا ایشان خدمات زیادی انجام داده‌اند و کسانی که به مردم خدمت می‌کنند خدماتشان نزد خدا محفوظ است.

انتهای پیام

کد N789595