گزارش خبرنگار اعزامی مهر به قزاقستان/ ۱۶

ظریف از نقش قزاقستان در روند مذاکرات هسته ای تقدیر کرد

سیاسی

وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار با رئیس مجلس سنای قزاقستان خطاب به وی گفت: شما در گفتگوی میان تمدنها موضوع هسته ای جمهوری اسلامی و در حوزه های مختلف نقش فعالی داشته اید که می توانید این حوزه از /////

وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار با رئیس مجلس سنای قزاقستان خطاب به وی گفت:  شما در گفتگوی میان تمدنها موضوع هسته ای جمهوری اسلامی و در حوزه های مختلف نقش فعالی داشته اید که می توانید این حوزه از همکاری ها را افزایش دهیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به قزاقستان محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در روز دوم سفر خود به قزاقستان در دیدار با رئیس مجلس سنای قزاقستان با بیان اینکه شما قبلا در سمت وزارت خارجه قزاقستان نقش مهمی در تقویت روابط میان ایران و قزاقستان داشته اید تاکید کرد: ما از شما تقدیر می کنیم و امیدواریم در سمت جدید همچنان نقش موثر خود را ایفا کنید.

وی افزود: آقای لاریجانی در انتظار دیدار شما در تهران است.

ظریف ادامه داد: قزاقستان همسایه ما است و صلح و دوستی همواره میان ما برقرار بوده است. سفر آقای روحانی در سال گذشته اهمیت فراوانی داشت که در آن سفر نقشه راه تقویت مناسبات را تهیه کردیم و باید بدنبال اجرایی کردن آن باشیم.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به افتتاح خط آهن قزاقستان، ترکمنستان، ایران اضافه کرد: افتتاح این پروژه در سال گذشته مهم بوده است و دسترسی شما به آبهای خلیج فارس را تسهیل می کند و می تواند توسعه بیشتر هر سه کشور و سایر کشورهای منطقه را بدنبال داشته باشد.

ظریف با بیان اینکه آمادگی داریم در زمینه خدمات مهندسی و معدن و سایر حوزه ها هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی همکاری ها را تقویت کنیم تصریح کرد: حضور نمایندگان بخش خصوصی در این سفر نشان دهنده آمادگی کامل برای افزایش همکاری ها در تمام زمینه ها است.

وی خاطرنشان کرد: نقش قزاقستان در همکاری های چند جانبه و بین المللی موثر بوده است و ما از آن تقدیر می کنیم.

وزیر امورخارجه کشورمان خطاب به قاسم ژامرت تاکئوف رئیس مجلس سنای قزاقستان گفت: شما در گفتگوی میان تمدنها، موضوع هسته ای جمهوری اسلامی و در حوزه های مختلف نقش فعالی داشته اید  که می توانید این حوزه از همکاری ها را افزایش دهید.

ظریف از وزیر امورخارجه کشورمان از نقش قزاقستان در روند مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ و مسیر درستی که در این خصوص طی کرده است تقدیر کرد و گفت: تقویت مناسبات پارلمانی به تبادل هیئت ها در سطوح مختلف می تواند سایر زمینه های همکاری بین دو کشور را تقویت کند.

به گزارش خبرنگار مهر در ادامه این دیدار قاسم ژامرت تاکئوف رئیس مجلس سانی قزاقستان اظهار کرد: معتقدم ظرفیت های فراوانی برای همکاری های دوجانبه منطقه ای و بین المللی وجود دارد که باید آن را عملیاتی کنیم.

وی خطاب به وزیرامورخارجه کشورمان با تاکید بر اینکه دیدار شما از قزاقستان بسیار مهم است خاطرنشان کرد: فراهم کردن زمینه سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران نیز خیلی مهم و سازنده خواهد بود.

رئیس مجلس سنای قزاقستان در پایان گفت: برخورداری از فناوری مصالح آمیز حق هسته ای را حق قطعی جمهوری اسلامی می دانیم و همواره از آن حمایت کرده ایم.