گزارش یونیسف از فرار 800 هزار کودک نیجریه‌ای از اقدامات تروریستی بوکوحرام

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل امروز (دوشنبه) در گزارشی اعلام کرد، 800 هزار کودک سال گذشته میلادی در بحبوحه خشونت‌ها در نیجریه مجبور به فرار از خانه‌های خود شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این گزارش با عنوان "کودکی از دست رفته" نشان می‌دهد تعداد کودکانی که در سال 2014 میلادی مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند نسبت به سال قبل از آن دو برابر شده‌ است.

نیجریه به همراه نیجر، جمهوری چاد و کامرون در حال مبارزه با گروه تروریستی بوکوحرام هستند که حملات خود در شمال شرق نیجریه را از سال 2009 میلادی آغاز کرده است.

این گزارش تاکید کرد: کودکان در نیجریه در معرض خطر بسیار جدی‌ای قرار دارند چرا که درگیری‌های این کشور به بحران انسانی خطرناک و عنان گسیخته‌ای تبدیل شده است. این درگیری باعث عدم دسترسی کودکان نیجریه به نیازهای اولیه انسانی از جمله نیازهای بهداشتی، آموزشی و خدمات اجتماعی شده است.

براساس این گزارش، کودکان نیجریه مورد خشونت‌های شدید از تجاوز جنسی و ازدواج اجباری گرفته تا آدم‌ربایی و کشتار قرار گرفته‌اند. از این کودکان به عنوان بمب‌های انسانی برای انجام عملیات‌های انتحاری استفاده می‌شود و آن‌ها را وادار به مبارزه در کنار گروه‌های مسلح می‌کنند.

براساس برآوردهای سازمان ملل، حملات تروریست‌های بوکوحرام در نیجریه از سال 2009 میلادی جان دست‌کم 15 هزار تن را گرفته است. دیده‌بان حقوق بشر برآورد کرد، گروه تروریست بوکوحرام از آغاز سال جاری میلادی دست‌کم 1000 تن را کشته است.

بوکوحرام یک گروه تروریستی است که در سال 2002 میلادی تاسیس شده و در ابتدا بر مخالفت با آموزش به سبک غربی متمرکز بودند. این گروه به دنبال ایجاد یک "خلافت" در غرب آفریقاست و در حال حاضر در مرز نیجریه، نیجر، جمهوری چاد و کامرون عملیات انجام می‌دهد.

انتهای پیام

کد N789378