گاردین در گزارشی ادعا کرد

تلاش ایران برای تسهیل تحریم‌های پتروشیمی از سوی استرالیا

سیاسی

روزنامه گاردین در تحلیلی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه استرالیا در ‌آینده نزدیک به تهران، مدعی شد: ایران به دنبال تسهیل تحریم‌های محصولات پتروشیمی از سوی استرالیا است که در سفر وزیر امور خارجه استرالیا به تهران این مسأله مورد بررسی و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، با توجه به سفر جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا در اواخر این هفته به تهران و دیدار با مقامات ایرانی به نظر می‌رسد ایران به دنبال درخواستی از دولت استرالیاست تا این کشور بتواند تحریم‌های مرتبط با تجارت محصولات پتروشیمی را تسهیل کند.

به نوشته این روزنامه، وزیر امور خارجه استرالیا در ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و برخی مقامات دیگر ایرانی در پایتخت این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

دولت استرالیا اعلام کرده است که در این سفر از ایران خواهد خواست که به پذیرش پناهندگانی غیرقانونی که پناهندگی آنها رد شده است، اقدام کند .

یک مقام در سفارت ایران در کانبرا، گفت: انتظار می‌رود که در این دیدار مسأله پناهندگان غیرقانونی مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهاداتی در این‌باره ارائه شود.

این مقام ایرانی که خواست نامش فاش نشود، ‌گفت: ایران امیدوار است که روابط دو کشور در بسیاری از حوزه‌ها از جمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی گسترش یابد و محصولات پتروشیمی از ایران به استرالیا صادر شود.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، استرالیا از تحریم‌های بین‌المللی اعمالی تبعیت کرده که بیشتر این تحریم‌ها متمرکز و بر صنایع و مواد مربوط به امور هسته‌ای است.

این مسئول سفارت، اضافه کرد: تحریم‌های بین‌المللی مربوط به صنعت پتروشیمی ایران بعد از توافق ژنو در سال 2013 به تعلیق درآمده است. اکنون زمان آن است که محصولات پتروشیمی به استرالیا صادر شود. این اقدام وابسته به تصمیم دولت استرالیا برای بازگشایی دوباره مسیر واردات خود از ایران است. باید روابط دو کشور بر اساس یک اصل برد- برد باشد.

وی ادامه داد: دولت استرالیا نیز بسیار مشتاق به صادرات محصولات کشاورزی است.

گاردین نوشت: وزیر امور خارجه استرالیا در گذشته از پیشرفت حاصله در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 استقبال کرده بود. اما درباره واردات محصولات پتروشیمی از سوی استرالیا از دفتر وزارت امور خارجه استرالیا پیگیری شده، اما هنوز پاسخی در این‌باره داده نشده است.

پیش از سفر به ایران، ‌بیشاپ سفری 3 روزه به هند خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N789337