در دیدار با دبیر شورای امنیت ملی روسیه

شمخانی: اتخاذ مواضع غیرسازنده برخی مذاکره‌کنندگان موجب کند شدن روند دستیابی به توافق است

ايران,روسيه

علی شمخانی، نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی با نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، در این دیدار موضوعات مهم دوجانبه و بین‌المللی مورد رایزنی قرار گرفت.

شمخانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و رو به گسترش ایران و روسیه، ضرورت تبادل نظر نزدیک و موثر دو کشور در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی را یادآور شد و اظهار داشت: سیاست اصولی دو کشور در زمینه توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و متوازن‌سازی ظرفیت‌های قابل مبادله در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی، نقش تعیین کننده‌ای در مدیریت بحران‌های امنیتی در سطح منطقه به دنبال داشته است.

وی با انتقاد از نقش مخرب برخی کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنان که با عبور از معیارهای مورد اجماع اخلاقی، انسانی و قانونی موجبات آتش افروزی و نابودی منابع و سرمایه های مادی و انسانی کشورهای منطقه را فراهم نموده‌اند، افزود: توسعه نگران کننده بحران های امنیتی و نهادینه شدن خشونت و افراطی گری، ایفای نقش فعال و متعادل کننده کشورهای مستقل را بیش از هر زمان دیگری ضروری نموده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن قدردانی از نقش سازنده روسیه در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 اتخاذ مواضع غیرسازنده و زیاده‌خواهانه از سوی برخی کشورهای طرف مذاکره با ایران را موجب کند شدن روند دستیابی به توافق جامع عنوان کرد.

دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این ملاقات با تمجید از نقش موثر جمهوری اسلامی ایران درمبارزه واقعی با تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه، ضرورت مشارکت و هم‌افزایی ظرفیت های منطقه‌ای برای کاهش بحران‌های امنیتی و ایجاد صلح پایدار را مورد تاکید قرار داد.

شمخانی برای شرکت و سخنرانی در دهمین اجلاس دبیران شورای امنیت ملی کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای به مسکو سفر کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این سفر دیدارهای جداگانه‌ای با برخی مقام‌های سیاسی و امنیتی روسیه و همتایان حاضر در اجلاس خواهد داشت.

اجلاس دبیران شورای امنیت با حضور کشورهای عضو شامل قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان و نمایندگان کشورهای ناظر شامل افغانستان، هند، ایران، مغولستان و پاکستان فردا(سه شنبه) در مسکو برگزار می‌شود.

بحث و گفت‌وگو درخصوص مسایل امنیتی در فضای سازمان همکاری‌های شانگهای با توجه به تحولات موجود در منطقه و کشورهای همجوار از موضوعات اصلی این نشست است.

انتهای پیام

کد N789304