پنتاگون آموزش مخالفان سوری برای جنگ با داعش را آغاز کرد

سیاسی

مشاور حقوقی ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که 500 تن از شبه نظامیان این گروه روز چهارشنبه به پادگان‌های آموزشی ارتش ترکیه اعزام می‌شوند تا "صرفا" برای جنگ با داعش آموزش ببینند، آموزش این افراد در چارچوب برنامه مشترک آمریکا و ترکیه برای آموزش مخالفان "میانه‌رو" سوری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، اسامه ابوزید، مشاور حقوقی ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که فرستادگان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با فرماندهان محلی گردان‌های مخالفان در شمال سوریه در ارتباط هستند و اسامی تعدادی از افراد حاضر در این گردان‌ها برای فراگیری آموزش‌های نظامی تحت نظارت آمریکا در ترکیه انتخاب شده‌اند.

وی افزود: این افراد برای مدت یک ماه در زمینه چگونگی جمع آوری اطلاعات برای جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش و ارسال گزارش در مورد تحولات میدانی و نیز هماهنگی‌ میان اتاق عملیات ائتلاف و گروه‌های تصمیم گیرنده در میان شبه نظامیان در داخل سوریه، آموزش خواهند دید.

همچنین اسامی برخی از افسران جدا شده از نظام سوریه نیز که نقشی در درگیری‌های کنونی در شمال سوریه ندارند و وظایف اجرایی و اداره عملیات را برعهده دارند در این لیست قرار می‌گیرد.

ابوزید تاکید کرد که وظیفه این نیروها کمک به نیروی هوایی آمریکا برای مقابله با داعش است و برنامه آموزش کنونی با سلاح‌های آمریکایی که واشنگتن در آینده مخالفان را به آن مجهز می‌کند، محدود خواهد شد. همچنین مخالفان تحت آموزش استفاده از موشک‌های ضد هوایی قرار می‌گیرند.

وی گفت که آموزش مخالفان بخشی از برنامه ائتلاف علیه داعش است و در راستای تلاش مخالفان برای جنگ با نظام دمشق نیست. برنامه کنونی دومین برنامه‌ای است که آمریکا برای آموزش مخالفان سوریه آن را در پیش گرفته است. سال گذشته سازمان اطلاعات آمریکا دوره‌هایی را برای آموزش برخی از مخالفان سوریه برگزار کرد اما دوره اخیر توسط پنتاگون برگزار می‌شود و امیدهای مخالفان را نقش برآب کرد. مخالفان انتظار داشتند یک دوره آموزشی گسترده توسط آمریکا جهت مقابله با ارتش سوریه برای آنها گذاشته شود و پس از آن به سلاح‌های مدرن تجهیز شوند.

ابوزید اعلام کرد: آمریکایی‌ها از تعامل با گروه‌های مخالف بزرگتری که با داعش می‌جنگند از جمله "جیش المجاهدین" خودداری می‌کنند و این مساله موجب ایجاد بحران در کشور شده است. افرادی که مورد آموزش نظامی قرار می‌گیرند در واقع تنها برای جنگ با داعش آموزش می‌بینند نه جنگ با نیروهای نظام در نتیجه مورد اعتماد دیگر مخالفان مسلح در شمال سوریه نخواهند بود و احتمال وقوع درگیری‌ میان آن‌ها وجود دارد.

وی افزود: این مخالفان در خط تماس میان پایگاه‌های داعش و نظام می‌جنگند و این مساله به معنای دشوار بودن اوضاع آن‌هاست چرا که مجبورند با ارتش سوریه هماهنگ شوند.

ابوزید خاطرنشان کرد: محدود کردن ماموریت این افراد به جنگ با داعش بسیاری از افسران جدا شده از نظام سوریه را واداشته تا از شرکت در برنامه آموزشی خودداری کنند.

انتهای پیام

کد N789171