غفوری فرد: لازم است که از مأموریت تیم دیپلماسی حمایت شود

سیاسی

رئیس هیئت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی، آنچه دیپلمات‌ها و مذاکره کنندگان ایرانی در جریان مذاکره با گروه 1+5 انجام داده‌اند، را باعث افتخار دانست.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی، آنچه دیپلمات‌ها و مذاکره کنندگان ایرانی در جریان مذاکره با گروه 1+5 انجام داده‌اند، را باعث افتخار دانست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن غفوری فرد که در جمع بازاریان تهران سخن می‌گفت، با اشاره به بیانیه اخیر هسته ای در لوزان اظهارداشت: مقدمتا باید این نکته را در نظر داشت که قرار گرفتن ایران اسلامی در یک طرف و 6 کشور قدرتمند جهان درجهت دیگر مذاکرات نشانه اصلی اقتدار نظام ما می باشد . در 100 سال اخیر چنین مسئله ای سابقه نداشته و در 50 سال اخیر نیز هرگاه کشوری در مقابل آمریکا ایستادگی می‌کرد از حمایت شوروی سابق و بلوک شرق سود می جست و بالعکس این مسئله نیز صادق بود اما مسئله هسته ای ایران آنچنان مهم است که بلوک شرق و غرب در یک طرف و ایران در طرف دیگر مذاکرات است.

وی در ادامه با قدیر از تلاش‌های تیم هسته‌ای کشورمان گفت: وقتی دیپلمات های ما مقابل قریب 40-30 دیپلمات قدیمی و کارکشته که 6 قدرت را نمایندگی می کنند، قرار گرفته و برسر تأمین منافع ملی مبارزه می کنند، لازم است که از مأموریت تیم دیپلماسی حمایت شود.

غفوری فرد درادامه بیانیه لوزان را دارای نکاتی قابل توجه برشمرد و افزود: در این بیانیه بیش از 10 بار ایران را مکلف به انجام اموری نموده است که جای بحث دارد.البته شاید تا سه ماه آینده و زمان بررسی توافقنامه اصلی ایران هیچکدام از آنها را نپذیرد اما مکلف کردن ایران در بیش از 10 بار جای بحث و جدل فراوان دارد.

وی اضافه کرد:طرف مقابل چون دارای دستگاه رسانه ای بسیار قوی هستند، همیشه سعی نموده‌اند تا ذهنیت مردم جهان را نسبت به برنامه هسته‌ای ایران به سمت منفی پیش ببرند.مقام معظم رهبری با یک درک الهی در مورد این مذاکرات بسیار شفاف فرمودند که در جزئیات دخالت نمی کنند، اما چارچوب اصلی را مشخص نمودند.یعنی ایران صنعت هسته‌ای خود را تحت هر شرایطی ادامه می دهد و توسعه علمی و هسته ای کشور نیز ادامه خواهد یافت.

این فعال سیاسی ادامه داد: آنچه که در بیانیه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که در 40 سال گذشته آمریکا و غرب با ظلم آشکار تحریم‌هایی را بر ضد ایران تصویب و اجرا نمودند، اما مقاومت مردم ایران و رهنمودهای رهبری و طرح‌هایی در قالب اقتصاد مقاومتی که از طرف معظم له ارائه گردید، آنچنان استکبار جهانی را مایوس نمود که علنا اوباما در مصاحبه اخیر خود از ناتوانی تحریم‌ها بر ضد ایران سخن گفت. پس لغو تحریم‌ها که در این بیانیه به آن اشاره شده ، امتیاز مورد توجهی نیست که غرب و آمریکا می‌خواهد به ایران بدهد.

وی افزود: در قانون NPT که در مورد برنامه هسته ای کشورهای جهان است، داشتیم که کشورهای دنیا به دو دسته کلی تقسیم می شوند:آنهایی که دارای این صنعت هستند که در واقع همان 5 کشور اصلی هستند که در سازمان ملل هم حق وتو دارند ،می‌توانند این صنعت را حفظ و توسعه دهند و دوم بقیه کشورهای جهان که این صنعت را ندارند، و حق هم ندارند که تا ابد این صنعت را داشته باشند.

غفوری فرد همچنین تصریح کرد:بعد از آنکه کشورهایی مانند پاکستان،هندوستان و کره شمالی توانستند به این فناوری دست پیدا کنند این تقسیم بندی از دو قسمت به سه قسمت تبدیل شد، یعنی تقسیم بندی در دو بند فوق الاشاره یک‌طرف و سومین مورد کشورهایی که دارای فناوری دست یابی به بمب اتم هستند و فقط باید در همین حد باقی بمانند.این مورد همان پروتکل الحاقی است و ظلم بزرگی است که به جهانیان تحمیل شد.

وی در ادامه افزود: از دیگر مواردی که در بیانیه جای بحث و بررسی دارد این مسئله است که بعد از امضا توافقنامه محدودیت‌هایی برای ایران در نظر گرفته شده است، بنا برمتن انگلیسی که قرائت نشد ایران ملزم است سایت فردو که سایتی نفوذ ناپذیر از لحاظ نظامی و تسلیحاتی است بکلی برای مدت 15 سال تعطیل کند و هیچ غنی سازی در آن انجام نشود اما آنچه که آقای ظریف در متن فارسی به آن تاکید دارند استفاده از این سایت در جهت مسائل تحقیقاتی است.

این فعال سیاسی همچنین یادآورشد: ایران دارای 19000 سانتریفیوژ فعال است که بحمدالله توسط متخصصین خودمان طراحی و ساخته شده است.و به سرعت از مدل IR1 به مدل بسیار پیشرفته IR8 رسیدیم، اما در متن بیانیه داریم که حداکثر باید 6000 عدد از این دستگاه‌ها با پایین ترین مدل فعالیت نمایند که با تلاش آقای ظریف و تیم همراهشان از این تعداد 1000 عدد در سایت فردو قرار می‌گیرد که عملا اگر کار تحقیقاتی هم انجام دهند یعنی از سیکل غنی سازی خارج می‌گردند.

وی اضافه کرد:ما در نطنز در حال حاضر 10000 کیلوگرم اورانیوم 5% داریم ،این مقدار غنی سازی جهت سوخت راکتورها مورد استفاده قرا می‌گیرد، اگر بخواهیم جهت بمب اتمی استفاده نماییم باید به بالای 90% غنی سازی برسد،اما دربیانیه اجازه غنی سازی حداکثر تا 4/3 % به ما داده شده است.و در بخش دیگری مقدار اورانیوم خود را به 300 کیلوگرم باید کاهش دهیم و در ادمه فعالیت نیز این 300 کیلوگرم نباید افزایش پیدا نماید. یعنی دو سوم سانتریفیوژهای خود را تعطیل نماییم و مقدار غنی سازی شده نیز ثابت بماند.

وی همچنین یادآور شد که رهبر انقلاب تاکید بر رفع و توقف تمام تحریمها دارند اما اوباما با وقاحت تمام صحبت از تعلیق تحریمها می نماید.

دبیر کل جامعه اسلامی ورزشکاران در ادامه با اشاره به تفاوت متن انگلیسی و فارسی بیانیه افزود: در متن انگلیسی بیانیه راه حل بدست آمده برای 15 سال است و آنچه در متن فارسی می‌بینیم برای 10 سال.در خصوص آنچه آمریکایی‌ها در این بیانه ادعا می کنند که ایران موافقت نموده است تا 15 سال هیچ تحقیقاتی را در فردو به انجام نرساند، در خطوط قرمزی که رهبری اعلام نمودند این نکته ذکر شده است که نباید توسعه علمی و هسته ای متوقف شود.در این بیانیه تاکید شده که در سایت فردو هیچ مواد قابل شکافی نباید وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد:در بخش دیگری در متن انگلیسی بیانیه داریم که ایران با پروتکل الحاقی موافقت نموده است در صورتی که موافقت با این پروتکل در هنگامی انجام می شود که به تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد.در خصوص لغو تحریم‌ها نیز برداشتن تمامی تحریم‌های هسته ای منوط به گزارش آژانس مبنی بر برداشتن گام‌های اساسی از طرف ایران است که بر اساس تجربه همیشه آژانس در این مورد دوپهلو صحبت نموده است .

حتی در این بیانیه داریم که کوچکترین شبهه در هر مکانی باید مورد بازرسی قرار گیرد.ضمن اینکه تحریم‌های حقوق بشر، تروریسم و موشک‌های بالستیک همچنان پابرجا باقی خواهد ماند.برداشتن گامهای اساسی از طرف ایران نیز باید بوسیله آژانس بین المللی انرژی هسته ای تائید گردد و این تایید ممکن است چندین سال بطول انجامد.

وی در پایان اظهار داشت:در حالت کلی آنچه دیپلمات‌ها و مذاکره کنندگان انجام داده اند، باعث افتخار است اما باید دغدغه های رهبری را در نظر گرفت زیرا رهبری از توطئه های طرف مقابل آگاه است و حتما باید رهنمودهای معظم له مورد توجه قرار گیرد، زیرا گروه مقابل به سرکردگی آمریکا همیشه نشان داده اند که به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

انتهای پیام

کد N789147