اف بی آی ارتباط سعودی‌ها با 11 سپتامبر را "ماستمالی" می‌کند

با وجود اینکه اداره تحقیقات فدرال آمریکا(اف بی آی) اسناد بسیاری درباره رابطه سعودی‌ها با تروریست‌های عامل حملات 11 سپتامبر پیدا کردند اما آنها را در اختیار کنگره قرار ندادند و منکر وجود چنین ارتباطی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیویورک پست در گزارشی با اشاره به پنهان‌کاری اف بی آی در رابطه با دخالت و اطلاع سعودی‌ها از حملات 11 سپتامبر می‌نویسد: 15 روز پیش از حملات 11 سپتامبر یک خانواه سرشناس سعودی ناگهان خانه مجلل خود در ساراسوتا واقع در ایالت فلوریدا را رها کرده و جواهرات، پوشاک، اثاثیه گرانقیمت و یک پارکینگ پر از خودروهای لوکس و حتی یک یخچال پر از مواد غذایی را بر جای گذاشتند. تنها چیزی که آنها فراموش نکردند، آدرس خانه جدید بود. ساکنان این خانه به سادگی و بدون اطلاع دادن به همسایه‌ها، معاملات ملکی و یا حتی پستچی آنجا را ترک کردند.

در ادامه این مطلب آمده است: این خانه 3300 متر مربعی متعلق به عصام قضاوی بود که از مشاوران نزدیک یکی از بستگان ملک فهد محسوب می‌شد اما در آن زمان این خانه از سوی دفتر و دامادش مورد استفاده قرار داشت که به سرعت دو هفته پیش از حملات 11 سپتامبر و پس از شش سال استقرار در آن خانه، به عربستان بازگشتند. همسایگان این مساله را به اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) اطلاع دادند و آنها با آغاز تحقیقات خود متوجه شدند که دست کم یکی از اعضای این خانواده در همان مدرسه‌ای تعلیم پرواز دیده بودند که برخی از هواپیمارباهای 11 سپتامبر در نزدیکی وینس فلوریدا آموزش دیده بودند. تحقیقات درباره روابط یک خانواده سرشناس سعودی با هواپیمارباها در 199 ستامبر 2001 آغاز شد و برای سال‌ها ادامه داشت.

نیویوک پست نوشته است: این تحقیقات از دفتر منطقه تامپای اف بی آی رهبری می‌شد اما همچنین شامل دفاتر این اداره در نیویورک و واشنگتن و نیز نیروی ضربت امنیت داخلی جنوب غرب فلوریدا دنبال می‌شد. عوامل اف بی آی اشخاص ذی‌نفع در این پرونده را شناسایی کرده و رابطه آنها با سایر تروریست‌ها، همکاری با اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده و اظهارات ضد آمریکایی را محرز کردند. اف بی آی همچنین حساب‌های بانکی آنها، دانشکده و مکان اشتغال آنها را بررسی کردند. آنها همچنین ورود دوباره دست کم یکی از مظنونان را به آمریکا ردگیری کردند. ارتباط سعودی‌ها با 11 سپتامبر در فلوریدا بخشی کوچک از مجموع تحقیقات حملات 11 سپتامبر نبود. با این حال نتایج این تحقیقات هرگز به اطلاع کنگره آمریکا نرسید و حتی از آن در گزارش کمیسیون 11 سپتامبر اشاره‌ای نشد.

حتی هم‌اکنون نیز اف بی آی در حال پنهان‌کاری وماستمالی دوباره آن است.

در گزارش جدید 11 سپتامبر از سوی کمیسیون بازنگری بار دیگر اف بی آی نقش سعودی‌ها را پنهان کرده است. کمیسیون مذکور سال گذشته از سوی کنگره ایجاد شد تا تمام مدارک اف بی آی را که از سوی کمیسیون 11 سپتامبر بررسی نشده بود، مورد ارزیابی قرار دهد. با وجود اینکه اف بی آی اذعان داشت که از خانواده سعودی مربوطه تحقیقات به عمل آمده است اما تاکید دارد که این بررسی به بن بست رسیده است. هیات بازنگری مذکور تاکید دارد که در گزارش یکی از عوامل محلی اف بی آی درباره با رابطه عبدالعزیز و عنود الحاجی، زوج سعودی سرشناسی که از خانه‌شان فرار کردند، ارتباطات بسیاری با افراد وابسته به حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 کشف شد.

اما اف بی آی به کمیسیون بازنگری گفته بود که این ارتباطات ثبت نشده و غیرقابل استناد است. در گزارش 128 صفحه‌ای این هیات آمده است: زمانی که بعدا سایر عوامل اف بی آی با عامل ویژه‌ای که گزارش اولیه را نوشته بود، گفت‌وگو کردند، مشخص شد که وی هیچ دلیلی برای محتویات گزارشش و یا توضیح آنچه نوشته است، نداشت. این مساله بسیار عجیب است چراکه خود اعضای هیات شخصا با عامل ناشناس، مصاحبه نکردند. آنها تنها گزارش اف بی آی را پذیرفتند. عجیب‌تر از آن این است که گزارش عامل مذکور تنها یکی از سایر مدارکی است که اف بی آی در رابطه با ارتباط خانواده آل سعود و هواپیماربایان به دست آورده‌اند.

در حقیقت اکنون از دفتر اف بی آی در تامپا خواسته شده تا بیش از 80 هزار سندی را که در 27 جعبه جای داده شده و به 11 سپتامبر مربوط است به قضات فدرال تحویل دهد. این قضات پس از بررسی اسناد اعلام می‌کنند که کدام یک از اسناد باید همچنان محرمانه باقی بماند. پیش‌تر این اسناد بر روی آن محرمانه و NOFORN نوشته شده است و بدین معنی است که نباید در اختیار اتباع خارجی قرار بگیرد و همین امر نشان می‌دهد که اسناد فوق محرمانه هستند.

توماس جولین، دادستانی که علیه اف بی آی اقامه دعوی کرده بود، گفت: این گزارش هیچ توضیح معقولی را درباره تناقض میان ادعای کنونی اف بی آی که می‌گوید هیچ چیز به دست نیاورده و اینکه گزارش سال 2002 نشان می‌دهد که ارتباطات بسیاری میان خانواده سوراسوتا و تروریست‌های 11 سپتامبر وجود دارد، ارائه نشده است.

انتهای پیام

کد N789112