برگزاری تظاهرات اعتراضی مردم برزیل علیه دولت این کشور

صدها هزار تن از مردم برزیل علیه دولت این کشور دست به راهپیمایی اعتراضی زده و خشم خود را در مورد فساد و رکود اقتصادی در این کشور ابراز داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، صدها هزار معترض برزیلی با شعارهای "دیلما روسف، برو بیرون" و "دولت مفسد" علیه دولت دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل دست به راهپیمایی اعتراضی زدند و خواستار برکناری وی و پایان بخشیدن به معافیت در مجازات فساد شدند.

پلیس برزیل تعداد شرکت کنندگان در این راهپیمایی را 682 هزار تن در 195 شهر اعلام کرد در حالیکه سازمان دهندگان این تعداد را 5 / 1 میلیون نفر اعلام کرد. همچنین نیمی از این جمعیت در سائوپائولو دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

معترضان علاوه بر فساد گسترده و اختلاس در غول نفتی پترو براس، نارضایتی خود را بابت افزایش تورم و صورتحساب‌ها و هزینه‌های مربوط به خدمات اعلام کردند.

آندره سزار، تحلیلگر سیاسی با اشاره به فقدان رهبری مرکزی در تحریک و به حرکت درآوردن یک جنبش اعتراضی با نفوذ گفت: بیرون کشاندن مردم و به راه انداختن تظاهرات اعتراضی کار بسیار سختی است.

براساس یک نظرسنجی توسط موسسه مشخص است که 63 درصد 2800 شرکت کننده معتقدند روسف شخصا باید به خاطر فساد تحت بازجویی قرار گیرد در حالیکه 64 درصد گفتند وی حتی با وجود بازجویی باید به عنوان رئیس جمهور برزیل به کار خود ادامه دهد.

همچنین هشت دهم از برزیلی‌ها نیز اعلام کردند که روسف از توافقات پتروبراس آگاهی داشته است ادعایی که روسف آن را کاملا رد می‌کند.

محبوبیت رئیس جمهوری برزیل به پایین 20 درصد رسیده و علت آن فساد مالی پترو براس و رکود اقتصادی در کشور است. البته روسف به این کسری بودجه پاسخ داده و قول داده که از برنامه‌های خدمات رفاهی حمایت کند.

انتهای پیام

کد N788821