روسیه از روابط نزدیکتر فنلاند وسوئد با ناتو ابراز نگرانی کرد

وزارت امور خارجه روسیه از اقدامات فنلاند و سوئد در راستای روابط نزدیک‌تر با ناتو به شدت ابراز نگران کرد.

وزارت امور خارجه روسیه از اقدامات فنلاند و سوئد در راستای روابط نزدیک‌تر با ناتو به شدت ابراز نگران کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات وزارت امور خارجه روسیه با توجه به مقاله منتشر شده‌ای مطرح شد که در آن وزرای دفاع سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک و ایسلند در اطلاعیه مشترک اعلام کردند، شمال اروپا به خاطر روسیه باید برای بحران یا رویدادهای احتمالی آماده باشد.

فنلاند که با روسیه هم مرز است و سوئد جزء اعضای ناتو نیستند اما با این ائتلاف همکاری بسیار نزدیکی دارند و اطلاعیه‌ مشترک آن‌ها بخشی از واکنش‌های شدیدشان به اقدامات تهاجمی روسیه محسوب می‌شود.

"الکساندر استاب"، نخست وزیر فنلاند این بیانیه روسیه را "تهدید توخالی" خوانده اما گفت: هیچ کس نباید از این بیانیه به وحشت بیفتد.

استاب که خواستار پیوستن فنلاند به ناتو است، افزود: هیچ کشوری حق وتو نسبت به تصمیمات فنلاند را ندارد. وی ادامه داد: وضعیت و شرایط سیاست امنیتی به دنبال بحران‌های گرجستان و اوکراین تغییر کرده که این امر بر سیاست امنیتی این منطقه نیز تاثیر خواهد گذاشت.

نخست وزیر فنلاند تصریح کرد: یکی از ستون‌های مهم همکاری دفاعی بین‌المللی ما اقداماتی است که با سوئد انجام می‌دهیم. کاملا مشخص و واضح است که ما به همکاری نزدیک در داخل اتحادیه اروپا و همکاری نزدیک با ناتو ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام

کد N788569