بیانیه لوزان در دانشگاه تهران تحلیل شد

سیاسی

بیانیه لوزان در نشستی با حضور مهرداد بذرپاش و سعید زیباکلام در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تحلیل شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهرداد بذرپاش در این نشست گفت: عده ای اصرار دارند با تحقیر افرادی که نگران منافع ملی و اتفاقاتی که در کشور رخ می دهد هستند، نگذارند صدایشان شنیده شود. مذاکرات هسته‌ای دوازده سال است که در حال انجام است. ابتدا مذاکرات را با انگلیس ، فرانسه و آلمان شروع کردیم و در ادامه سه کشور آمریکا ، چین ،روسیه به آن اضافه شد. اتفاقا در همان زمان آقای روحانی مسئول پرونده هسته‌ای بودند و آقای ظریف دستیارشان بودند. تجربه های تلخی هم از سال های 82 و نشست سعدآباد داریم.

وی با اشاره به تاریخچه پیشنهاد تعلیق برنامه های هسته‌ای و پلمپ آن، و رفع پلمپ به دستور مقام معظم رهبری در سال 84 گفت: در حقیقت جهش صنعت هسته‌ای ما از سال 84 تا 88 بود. در سه دوره، جمهوری اسلامی تحریم شد. تحریم اول مربوط به تسخیر لانه جاسوسی، تحریم دوم پیرامون موضوع داماتو و تحریم سوم بعد از وقایع سال 88 بود.

این نماینده مجلس مذاکرات هسته‌ای را بی نتیجه خواند و گفت :اگر تحریم ها فردا صبح هم برداشته شود تازه نه به سال 88 بلکه به چهارماه پیش خودمان می رسیم.آمریکا در یک پلن با ایران مذاکره می‌کنند و در پلن بعدی به کمک عربستان قیمت نفت را کاهش می دهد.

وی با اشاره به اظهارات طرف غربی درباره بیانیه لوزان و انتشار فکت شیت ها توسط آمریکایی‌ها گفت:‌ اگر فکت شیت‌ها درست است که وای به حالمان و اگر دروغ است پس چرا نه از طرف وزرای مان و نه از طرف دیگر اعضای 5+1 تکذیب نمی شود؟

وی با قرائت بخش های مختلف بیانیه و اشاره به کد اصلاحی 3/1 همچنین اشاره به پروتکل الحاقی و پی ام دی گفت:‌طبق بیانیه لوزان آژانس می تواند هرسایتی که به آن مشکوک شده را بازرسی کند. حالا اگر ما بگوییم این مکان مشکوک نیست آژانس گزارش می دهد که ایران به تعهداتش عمل نکرده است. آقایان بپذیرید که با این وضعیت ایران از شرایط خاص بیرون نمی آید. ما در ژنو توافق کردیم تحریم های مرتبط با هسته‌ای لغو شود اما در بیانیه لوزان درباره پایان یافتن تحریم های اروپا صحبت کرده ایم.

بذرپاش با اشاره به اتفاقات اخیر میان ایران و عربستان سعودی گفت: زمانی می گفتند اگر آقایی به عربستان سفر کند رابطه‌ها خوب می‌شود حالا ایشان سفر کنند ببینیم چیزی درست می‌شود؟ البته باید مواظب خودشان باشند.

وی در پایان گفت: حرف های ما به صحبت های جان کری و اوباما و فکت شیت‌ها استناد ندارد که اگر فکت شیت ها واقعیت باشند فاجعه است. اینها را گفتیم که شاید کاری انجام شود. شاید من با آقای ظریف و تیم اش اختلافات سیاسی داشته باشم اما نمی خواهم آیندگان همان حسی که ما نسبت به توافقات گلستان یا توافق ایران و عراق داریم داشته باشند.

در ادامه این برنامه زیباکلام گفت:‌ خانم موگرینی متن انگلیسی بیانیه را خواندند و آقای ظریف قاعدتا باید همان را خوانده باشند. ایشان گفتند که متن فارسی را با آقای ظریف چک کرده اند متاسفانه سه تا غلط در این بیانیه وجود دارد که قابل اغماض نیست.

وی ادامه داد:‌ فرض می کنیم این دو بیانیه یکی بوده اند و اشتباهات سهوی بوده است اما خود بیانیه را باید ببنیم که راجب چه چیزی صحبت کرده . بیانیه در یک صفحه مانند توافق نامه ژنو خوانده شد.

وی با بیان اینکه من اولین کسی بودم که متوجه تفاوت بیانیه شدم گفت: مثل توافق ژنو اولین نفری بودم که متوجه شدم اشکالاتی در این بیانیه وجود دارد. در بیانیه آورده شده در مورد موضوعی و مبلغی توافق شده، شما کفش هم می خرید فاکتور می گیرید. این موضوع را همان موقع به رسانه ها و آقایان گفتم که قطعا متن دیگری وجود دارد. بعدا مشخص شد و در فکت شیت‌ آمریکایی ها جزئیاتب را ارائه دادند که تفاوت فاحشی بین بیانیه خوانده شده با آن چیزی که در فکت شیت‌های آمریکایی‌ها آمده وجود دارد.آقای ظریف گفتند من نمی خواهم بگویم آمریکایی‌ها دروغ‌گو هستند اما اختلافات داخلی دارند.

وی در پایان بند به بند بیانیه را خواند و کلماتی از این بیانیه را که در نظرش دارای مفهومی جز مفهوم بیان شده بود را اعلام کرد و

همچنین بر موضوعاتی مثل برداشته شدن تحریم‌ها، ‌توافق نهایی، نظارت‌هایی نظامی اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N788177