درخواست استونی برای استقرار دائم نیروهای ناتو در بالتیک

رئیس جمهوری استونی با تاکید بر اینکه ناتو باید نیروهایی را برای دفاع از کشورش اعزام کند، گفت: زمان آن فرا رسیده که ناتو با استقرار دائمی یگان‌های رزمی در کشورهای حوزه بالتیک، با روسیه مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توماس هندریک ایلوس، رئیس جمهوری استونی در مصاحبه با روزنامه دیلی تلگراف گفت: استونی در نزدیکی چاشنی یک بمب هسته‌ای قرار گرفته است. این احتمال وجود دارد که استونی به مرکز بحران آتی جهان تبدیل شود و این تهدید بسیار واقعی است.

استونی به عنوان کوچکترین کشور حوزه بالتیک، بیشترین مرز را با روسیه دارد و در مناطق دیگر ممکن است به تهدیدهای روسیه به صورت آکادمیک و یا درحد هشدار نگاه شود اما برای هندریک ایلوس، این یک تهدید واقعی است.

رئیس جمهوری استونی تاکید کرد: ما شاهد افزایش چشمگیر درگیری‌های نظامی بوده‌ایم. ما شاهد افزایش اظهارات ستیزه جویانه و لحن تهدید آمیز بوده‌ایم که به انتخاب ما نبوده است اما ما بخشی از گروهی از کشورها هستیم که با لحن تهید آمیزی با ما برخورد شده است.

اظهارات رئیس جمهوری استونی در رابطه با عدم استقرار نیروهای ناتو یا سربازان آمریکایی برای حمایت از کشورش در حالی مطرح می‌شود که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در 1997 توافقی را با روسیه به امضا رساند که براساس آن هیچ نیروی رزمی‌ای نمی‌تواند به صورت دائمی در شرق اروپا مستقر شود.

به گفته رهبر استونی، زمان آن فرا رسیده است که ناتو اعلام کند که "جو امنیتی" به صورت قطعی از سال 1997 تغییر یافته و دست کم یک گردان نیرو در کشورهای بالتیک مستقر کند.

وی با اشاره به نیروهای یک شرکت آمریکایی که در استونی مستقر است، گفت: 150 سرباز تعداد بالایی نیست و ما گمان می‌کنیم که استقرار نیروهای بیشتر کاملا منطقی باشد. ما شاهد برگزاری مانورهای در خارج مرزهایمان با حضور 40 و 80 هزار سرباز هستیم. با تمام این‌ها ما و یا آمریکایی‌ها که اینجا نیرو دارند، به تشدید تنش‌ها متهم می‌شوند و روسیه می‌گوید که باید اقدام متقابل انجام دهد.

وی با اشاره به نزدیکی بسیار زیاد کشورش به روسیه و اینکه تنها دو ساعت از دفتر محل کارش تا مرز فاصله است، گفت: ناتو می‌گوید که در صورت بروز مشکل مداخله می‌کند. اما حرکت آنها یک هفته طول می‌کشد یا پنج روز؟ اگر شما به رزمایش‌های همسایه ما نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که آنها بسیار فوری عمل می‌کنند. آنها به اینجا می‌ایند و کار چهار ساعته تمام می‌شود.

رهبر استونی همچنین به این نکته اشاره کرد که به رغم اتحاد اروپا و آمریکا در برابر بحران اوکراین، باید تلاش‌های بیشتری برای ارائه تسلیحات به دولت کی‌یف انجام شود.

وی گفت: دیپلماسی میان یک ارتش قدرتمند و پیروز و طرفی که از پیش بازنده است، اصلا جواب نمی‌دهد؛ وقتی با تسلیحات مدرن به شما حمله می‌شود، باید با تسلیحات مدرن به آن پاسخ دهید و از خودتان دفاع کنید، در غیر این صورت اشغال می‌شوید.

انتهای پیام

کد N787951