از سوی سازمان دارالقرآن

مهلت نام‌نویسی در آزمون تخصصی حفظ قرآن تمدید شد

قرآن کريم,سازمان دارالقران

نام‌نویسی در دهمین آزمون تخصصی حفظ قرآن که به منظور «ساماندهی و تسهیل خدمت‌رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور به حافظان قرآن کریم» برگزار می‌شود و مزایای شغلی و تحصیلی را برای آنها فراهم می‌کند؛ تمدید شد.

نام‌نویسی در دهمین آزمون تخصصی حفظ قرآن که به منظور «ساماندهی و تسهیل خدمت‌رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور به حافظان قرآن کریم» برگزار می‌شود و مزایای شغلی و تحصیلی را برای آنها فراهم می‌کند؛ تمدید شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نام نویسی در دهمین دوره آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم تا روز جمعه 28 فروردین‌ماه تمدید شد.

نام نویسی در این آزمون از 17 اسفندماه 1393 آغاز و مهلت آن تا 25 فروردین ماه اعلام شده بود.

حافظان قرآنی که تاکنون موفق به ثبت نام در این دوره از آزمون اعطای مدرک تخصصی حفظ قرآن کریم نشده‌اند می‌توانند با مراجعه به سایت تلاوت نام‌نویسی کنند.

26 تا 28 فروردین‌ماه 1394 نیز به عنوان مهلت ویرایش اطلاعات ثبت‌نام کنندگان در آزمون در نظر گرفته شده است.

اردیبهشت ماه، زمان برگزاری اولین مرحله آزمون

این آزمون برای حافظان کل قرآن کریم در چهار مرحله برگزار می‌شود که نخستین مرحله آن 18 اردیبهشت ماه به صورت هماهنگ در تمامی استان‌های کشور برگزار خواهد شد.

حافظان کلی که موفق به کسب حدنصاب‌های لازم در مراحل دوم، سوم و چهارم این آزمون شوند به ترتیب مدارک تخصصی درجه سه، درجه دو و درجه یک را دریافت خواهند کرد.

مدارک مذکور طبق مصوبه جلسه 573 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ترتیب با عناوین حافظ کل، حافظ ممتاز و استاد حفظ شناخته می‌شوند.

همچنین در این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که به منظور «ساماندهی و تسهیل خدمت رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور به حافظان قرآن کریم» به تصویب رسیده است حافظان 20 و 10 جزء قرآن کریم به ترتیب به عنوان حافظان درجه چهار و پنج شناخته شده‌اند.

ماده پنج این مصوبه تصریح دارد که «دارندگان مدرک تخصصی حفظ قرآن، از مزایای درجات یک تا پنج هنری، موضوع مصوبه جلسه 547 شورای عالی انقلاب فرهنگی برخوردار خواهند شد».

در ماده 6 این مصوبه نیز آمده است «از ابتدای مهر ماه 1385، استفاده از هرگونه مزایای قانونی مربوط به حافظان قرآن در مراکز مختلف کشور برای متقاضیان جدید، منوط به ارایه مدرک تخصصی حفظ قرآن مندرج در این آیین‌نامه می‌باشد».

اما استادان حفظ و حافظان ممتاز یا به عبارتی دارندگان مدارک درجه یک و دو این آزمون طبق مصوبه جلسه 757 شورای عالی انقلاب فرهنگی از مزایای ویژه‌ای در زمینه ادامه تحصیل نیز برخوردارند؛ این مزایا عبارتند از؛

الف) دارندگان گواهینامه‌های مذکور در فهرست افتخارات (فعالیت‌های نخبگانی) بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرند.

ب) دارندگان گواهینامه‌های مذکور چنانچه دانش آموخته یکی از رشته‌های قرآنی مجموعه الهیات و معارف اسلامی در یکی از مقاطع دانشگاهی باشند، می‌توانند بدون شرکت در آزمون و با اخذ پذیرش دانشگاه محل تقاضای خود در یک مقطع بالاتر در همان رشته ادامه تحصیل دهند.

ج) دانش آموختگان دانشگاهی سایر رشته‌ها که موفق به اخذ گواهینامه‌های مذکور شده‌اند، در صورت کسب حداقل 80 درصد امتیاز نهایی آخرین نفر پذیرفته شده در رشته مورد تقاضا، پذیرفته خواهند شد.

انتهای پیام

کد N787862