تشریح ابعاد بیانیه لوزان با حضور جوکار و خرازی

هسته‌‌يي,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

محمدصالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و صادق خرازی، کارشناس مسائل بین‌الملل به تشریح ابعاد بیانیه لوزان پرداختند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) جوکار در ابتدا اظهار کرد: بیانیه یعنی تفاهمی که بعد از مذاکرات منتشر شود، اما تفاهم‌نامه تعهداتی برای طرفین ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه بیانیه پایان کار مذاکرات لوزان، فاقد تعهد اجرایی است، خاطرنشان کرد: بر اساس پادمان‌های بین‌المللی بیانیه و توافق‌نامه با یکدیگر بسیار تفاوت دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی "فکت شیت" آمریکایی و "فکت شیت" شفاهی ایران را دارای تفاوت‌های کلی دانست و افزود: این بیانیه باید مشترک باشد؛ نه اینکه هر کسی تفسیری متفاوت از آن ارائه دهد.

جوکار انتشار "فکت شیت" ایرانی را منجر به نمایان شدن اظهارات باطل طرف آمریکایی خواند و تصریح کرد: ما به تیم مذاکره کننده خود اعتماد داریم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این فکت شیت باید به صورت سند مکتوب انتشار یابد تا همگان از آن مطلع شوند.

وی با اشاره به تفاوت اظهارات طرف‌های آمریکایی و فرانسوی با بیانات شفاهی تیم ایرانی گفت: طبق گام مشترکی که برداشتیم تعهدات خود را عملی کردیم ولی هیچ یک از تعهدات آمریکا عملی نشد.

جوکار با بیان اینکه آمریکا بلافاصله بعد از بیانیه، متنی متفاوت با آنچه آقای ظریف قرائت کردند را انتشار داد، خاطرنشان کرد: اگر بیانیه بار حقوقی داشته باشد، این کشورها باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

وی افزود: تا زمانیکه متن فارسی بیانیه را منتشر نکرده ایم، نمی توان آن را با آنچه آمریکا و فرانسه ارائه دادند، مقایسه کرد.

در ادامه این گفت‌وگوی رادیویی صادق خرازی، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: روح تفاهم‌نامه با توافق‌نامه متفاوت است همانطور که مذاکره با مباحثه تفاوت می‌کند.

وی افزود: وقتی مذاکره صورت می‌گیرد، فی‌النفسه بار حقوقی دارد و دو طرف در رابطه با آن متعهد می‌شوند.

خرازی گفت: بیانیه نظرات دو طرف را منعکس می‌کند و از منظر حقوق بین‌الملل قابل ارزیابی و پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت یک فکت شیت از منظر حقوق بین‌الملل قابل پیگیری نباشد و می‌تواند به یک تفاهم مشترک و قابل بحث تبدیل شود.

خرازی در عین حال تاکید کرد: اگر دو طرف هیچ‌گونه اعتمادی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، نمی توان گامی رو به جلو برداشت.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا متن ایرانی منتشر نشده است، گفت: دیپلماسی اینگونه نیست که هرچه اتفاق می‌افتد را در رسانه انعکاس دهند؛ در غیر این صورت محرمانه بودن مذاکرات از میان خواهد رفت.

وی در پایان افزود: اینکه پرونده ایران از شورای امنیت خارج شود و به شورای حکام ورود کند، به معنای خروج از فصل هفتم و ورود به شرایط عادی است.

انتهای پیام

کد N787839