روحانی در همایش «بانونی انقلاب»:

انقلاب اسلامی باب حضور اجتماعی زنان را گشود

سیاسی

رئیس با طرح این سوال که «کدام انقلاب را سراغ دارید که زنان را اینچنین به صحنه جامعه و مبارزه آورده باشد»،گفت: امام خمینی(ره) باب حضور اجتماعی زنان را گشود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در همایش بزرگداشت مرحومه "خدیجه ثقفی" بانوی انقلاب اسلامی و همسر گرامی امام راحل، با بیان اینکه انسان در هر جایگاه و سطحی بر خانواده‌ و جمعی که با آنها زندگی می‌کند تأثیر می پذیرد و اثر می گذارد، افزود: حتی ائمه علیهم السلام نیز ضمن تأثیرگذاری بر اعضای خانواده، از آنها تأثیر می‌پذیرفتند که سخنان پیامبر گرامی اسلام درباره منزلت حضرت خدیجه کبری(س) و نیز حضرت امیرالمؤمنین(ع) درباره حضرت فاطمه زهرا(س) گواه این سخن است.

روحانی اظهار داشت: همسران از جمله در زندگی بزرگان و مصلحان و رهبران اجتماعی تأثیرگذار هستند، لکن معمولاً آفتاب وجود رهبران بزرگ کمتر اجازه به چشم آمدن چراغ پرفروغی را که در خانه آنان روشن است، می‌دهد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه به طور طبیعی در زندگی همه رهبران انقلابی و اجتماعی فراز و نشیب‌های زیادی وجود دارد که بار تحمل آنها به ناچار بر عهده اعضای خانواده و بویژه همسران است، ادامه داد: از آغاز قیام امام خمینی(ره) و بویژه از خرداد سال ۴۲، امام راحل نیز با مشکلات زیادی مثل دستگیری، تبعید، به شهادت رسیدن فرزند و امثال آن درگیر بودند که بار اصلی تحمل این سختی‌ها بر عهده بانویی شجاع و با متانت بود و هیچ کجا سراغ نداریم که ایشان در برابر هجوم دژخیمان رژیم پهلوی ایستادگی نکرده باشند.

روحانی با بیان اینکه «بعد سیاسی انقلاب معمولاً بر ابعاد دیگر آن سایه می اندازد در حالی که انقلابی که امام راهبری کرد پیش از آنکه سیاسی باشد در تحول رویکرد جامعه به دین آغاز شد»، خاطر نشان کرد: امام راحل بابی را به روی مردم گشود که از آن صدها باب سعادت روی جامعه باز شد. تفسیر و تبیین دیگری از معارف اسلام به جامعه ارایه کرد و اسلام و ایرانی که امروز به آن افتخار می‌کنیم بی یاد و نام امام معنایی ندارد.

رییس جمهوری گفت: تاریخ ملت ایران همواره با عزت همراه بوده است، اما در دهه‌های منتهی به انقلاب اسلامی عده‌ای کوشیدند که نوعی تحقیر را بر ملت ایران تحمیل کنند. این امام بود که عزت و عظمت را بار دیگر به ایران بازگرداندند و آزادگی و سرافرازی را برای جامعه به ارمغان آوردند.

روحانی با بیان اینکه امام خمینی(ره) انقلاب را در وهله نخست در رویکردها و نگرش‌های مردم ایجاد کرد، افزود: نگاه متعالی که امام نسبت به زنان در جامعه داشت، نمی‌توانست بی‌تأثیر از اخلاق و رفتار همسر ایشان و ویژگی‌های شخصی آن بانوی گرانقدر باشد.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه «خلقیات و ویژگی‌های همسر امام بر نگاه ایشان به نقش‌آفرینی اجتماعی زنان مؤثر بود»، اظهار داشت: در حالی که تا پیش از خرداد ۱۳۴۲ سراغی از زنان در نهضت‌ها و رویدادها نیست، ‌قیام ۱۵ خرداد قم را باید مرهون قیام زنانی بدانیم که با چادر به جمع اجتماع‌کنندگان در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) پیوستند و آن اجتماع را به نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی تبدیل کردند.

 روحانی با طرح این سوال که «کدام انقلاب را سراغ دارید که زنان را اینچنین به صحنه جامعه و مبارزه آورده باشد»، تصریح کرد: بعضی معتقد بودند که حفظ ایمان زنان با حضور آنان در جامعه منافات دارد، اما امام خمینی(ره) باب حضور اجتماعی زنان را گشود و شاید اگر امام نبود، در شرایط آن روزگار، افراد دیگر جرأت طرح چنین مواضعی نداشتند.

ادامه دارد...