زاکانی: برای بررسی نقش مجلس در توافق هسته‌ای گروه کارشناسی تشکیل شود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از رییس مجلس خواست برای بررسی نقش مجلس در توافق هسته‌ای بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی گروه‌های کارشناسی تشکیل دهد تا با همدلی و همزبانی توافق خوب و مورد پسند ملت صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا زاکانی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس با تسلیت درگذشت علی‌اکبر آقایی نماینده مردم سلماس در مجلس و والده نایب رییس اول مجلس اظهار کرد: امروز در سال دولت، ملت، همدلی و همزبانی شاهد لحظات حساس و سرنوشت‌سازی هستیم که تفرقه و دودستگی در داخل کشور و اشتباه محاسباتی القایی دشمن آسیب‌ها و خطرات زیادی را متوجه انقلاب اسلامی و ایران عزیز خواهد کرد.

وی افزود:‌ این روزها مصادف با جنایتکاری عناصر متحجر و خام سران عربستان سعودی در سراسر جهان اسلام خاصه در یمن هستیم. بیش از دو هفته است که شاهد تهاجم ظالمانه و صهیونیست‌مابانه جانیان و مزدوران آمریکای جنایتکار و آل سعود به عنوان عروسک‌های دست نشانده شیطان بزرگ در یمن با کشتن کودکان و زنان مظلوم و حمله به مردم بی‌دفاع و آزاده یمن هستیم که قطعا جز ذلت و خواری نصیب آغازکنندگان این جنایت و آل سعود نخواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه فرودگاه جده اظهار کرد: چندین روز است از عمل شنیع و جنایت دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان معصوم و زائر خانه خدا و حرم رسول الله می‌گذرد که حکایت از اوج رذالت و سقوط اخلاقی منادیان اسلام آمریکایی دارد لذا هیچ چیز جز عذرخواهی رسمی عربستان، اشد مجازات خاطیان و اصلاح رویه غلط وهابیون در تفرقه‌افکنی بین برادران شیعه و سنی در سراسر جهان مورد پذیرش نخواهد بود وگرنه وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور محکومیت و اخراج سفیر عربستان و جلوگیری از اعزام اهل ایمان به این سرزمین مقدس و اشغال شده توسط آل سعود خواهد بود که این خواسته قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

زاکانی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای ادامه داد: مذاکرات هسته‌ای لحظات سرنوشت‌ساز و بسیار حساسی را پشت سر می‌گذارد و امروز وظیفه خود را حمایت از تیم مذاکره‌کننده در برابر شیطان بزرگ و آمریکای جنایتکار می‌دانیم و آرزومندیم این مذاکرات با حفظ منافع ملی و دستاوردهای دانشمندان این مرز و بوم به نتیجه برسد اما در این مقطع حساس و بعد از شنیدن صحبت‌های تیم مذاکره‌کننده در کمیسیون امنیت ملی و صحن علنی سوالات بسیاری در اذهان ما موج می‌زند که لازم است تیم محترم مذاکره‌کننده نسبت به ابعاد آن ذهن نمایندگان را روشن کند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت خطوط قرمز از سوی نخبگان و مسئولان کشور بخصوص تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، یادآور شد: هیچ توافقی نباید عزت و شرف مردم ایران اسلامی را مخدوش کند و امنیت و استقلال و پیشرفت کشور و آینده درخشان ایران عزیز را نادیده بگیرد. توجه به رفع مشکلات مردم و آینده فرزندان این کشور و دقت در افق پیشرو در اعتلای اسلام و شکل‌گیری تمدن اسلام ضرورتی انکارناپذیر بوده که باید مورد توجه مذاکره‌کنندگان و دولت قرار گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه توجه به ارشادات مقام معظم رهبری برای رسیدن به توافقی مطلوب حیاتی خواهد بود، افزود: باید در عمل به فرمایشات رهبری فرزانه توجه و از آن تبعیت کرد.

وی با اشاره به لزوم پرهیز از سیاسی کردن پرونده هسته‌ای کشور و نگاه انتخاباتی به امر حیاتی و مهم فناوری هسته‌ای‌، این امر را خیانت غیرقابل گذشت عنوان و خاطرنشان کرد: تفاسیر نادرست خوشبینانه یا بدبینانه افراطی مانع رسیدن به حق مسلم ملت رشید ایران است.

زاکانی ادامه داد: ایجاد دوگانگی و تفرقه در جامعه از یک سو و از سوی دیگر تخطئه منتقدین و متهم کردن آنها و یا مبهم‌گویی و کلی‌گویی پیرامون سوالات شفاف و کارشناسی نقادان توافق و بیانیه لوزان خطایی نابخشودنی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حفظ دستاوردهای موجود هسته‌ای کشور و تلاش دانشمندان برای رسیدن به دانش فنی و تولید مواد غنی شده در ایران، افزود: من به عنوان فرد مطلع گفته‌های ریاست سازمان انرژی اتمی را مخدوش می‌دانم و معتقدم که با بحث کارشناسی پیرامون این گفته‌ها ابعاد آن باید برای ملت روشن شود.

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از گره زدن مشکلات اقتصادی کشور به تحریم‌ها و ضرورت بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های ملی و منطقه‌ای برای شکستن تحریم‌های ظالمانه تصریح کرد: باید توجه کرد که ابتدا باید همه تحریم‌ها با توافق برداشته شود و ثانیا هیچ الزامی فراتر از آنچه در ان‌پی‌تی برای ما آمده نباید پذیرفته شود و مرزهای امنیتی، استقلال و آینده کشور باید تضمین شود.

زاکانی با بیان اینکه در هیچ مذاکره‌ای نباید فراتر از موضوع هسته‌ای اجازه مداخله و مذاکره داد، گفت: نباید دشمن به ویژه شیطان بزرگ را که جز خیانت و جنایت در حق مستضعفین و مسلمین نداشته خوش‌بین کرد لذا باید غرور ملی را حفظ کرد و تلاش کرد دستاورد ملت را حفظ کنیم.

انتهای پیام

کد N787545