تردید درباره موفقیت عملیات الانبار در پی پیشروی‌های گسترده داعش

در حالی که نزدیک به یک هفته از عملیات گسترده ارتش عراق برای بازپس‌گیری استان الانبار می‌گذرد اما ظاهرا شرایط با آنچه که در استان صلاح‌الدین و شهر تکریت رخ داد بسیار متفاوت است و داعش نه تنها عقب‌نشینی نکرده بلکه توانسته بخش‌های زیادی از مرکز استان الانبار را به تصرف خود درآورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، گروه تروریستی داعش که بخش‌های کوچکی از جنوب رمادی، مرکز استان الانبار را در اختیار داشت، پس از آغاز عملیات ارتش و نیروهای عشایری برای پاکسازی استان، حملات خود را گسترش داده و توانسته بخش‌های زیادی از شهر رمادی را به تصرف درآورد. آنها همزمان عملیات گسترده‌ای را نیز در دیگر مناطق عراق برای گسترده کردن جبهه‌های نبرد آغاز کرده‌اند.

بنا به گزارش‌های رسیده از رمادی، نیروهای داعش بر بسیاری از محله‌های این شهر تسلط یافته‌اند و ساکنان محلی از ترس وقوع جنایت و اقدام‌های انتقامی این گروه در حال فرار به سوی شمال شهر هستند که این امر باعث ایجاد رعب و وحشت شده و بر روحیه نظامیان عراقی تاثیر منفی گذاشته است.

داعش عامودانه در گسترش این وحشت نقش دارد و روز گذشته پس از تصرف چند شهرک و محله در جنوب رمادی تعداد زیادی از ساکنان این مناطق را کشت. گفته می‌شود داعش خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها در نیروهای دولتی به کار مشغول بودند را قتل عام کرده است.

در همین حال عشایر استان الانبار که در عملیات آزادسازی این شهر قرار بود جای شبه‌نظامیان شیعه را بگیرند، از یک سو متهم هستند که اقدام چندانی برای نگه داشتن مناطق آزاد شده انجام نمی‌دهند و از سوی دیگر آنها دولت را متهم می‌کنند که سلاح و مهمات کافی در اختیار نیروهای عشایری قرار نمی‌دهد. مساله‌ای که باعث شد وزیر دفاع عراق شخصاً دستور تجهیز سریع نیروهای عشایری به سلاح را صادر کند تا به هر طریق ممکن مانع از سقوط رمادی شود.

روز گذشته سه تیپ از پلیس فدرال عراق نیز به همراه تجهیزات نظامی پیشرفته راهی رمادی شدند تا برای رویارویی با داعش به نیروهای مستقر در این شهر بپیوندند. نیروهای دولتی بیشتر در مرکز و مناطق شمالی شهر موضع گرفته‌اند.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا نیز همچنان به حملات خود علیه مواضع داعش در شهر رمادی و اطراف آن ادامه می‌دهد اما ائتلاف نیز با انتقادهای شدیدی از سوی فرماندهان محلی در الانبار مواجه است و متهم شده که برخلاف دیگر عملیات‌های ائتلاف، چنان که باید مواضع داعش در رمادی بمباران نمی‌شوند.

به موازات عملیات گسترده داعش در الانبار، نیروهای این گروه عملیات سازمان‌دهی شده‌ای را برای کنترل بر پالایشگاه بیجی، بزرگترین پالایشگاه عراق نیز انجام دادند که گفته می‌شود شدیدترین حمله داعش به این مرکز مهم انرژی در عراق بوده است.

عصر روز شنبه نیروهای داعش از سه محور با استفاده از عاملان انتحاری خود به پالایشگاه بیجی حمله کردند که به گفته مسوولان عراقی این حمله ناکام مانده است اما داعش ادعا می‌کند "مرحله اول" عملیات با موفقیت انجام شده و توانسته بخش‌هایی از بیجی را به کنترل خود درآورد و ادامه این عملیات در روزهای آتی انجام خواهد شد.

در مقابل ارتش عراق می‌گوید دو عامل انتحاری داعش را قبل از انجام عملیات خود از پای درآورده اما فرد سوم توانسته خود را در یکی از ورودی‌های پالایشگاه منفجر کند که این امر راه را برای ورود تعدادی از نیروهای داعش به پالایشگاه هموار کرد.

در استان صلاح‌الدین که به تازگی از لوث وجود داعش پاکسازی شده بود نیز خبر می‌رسد که داعشی‌ها تعدادی از نیروهای ارتش را در منطقه "صدامیه الثرثار" واقع در غرب بغداد، پایتخت عراق محاصره کرده‌اند و عملیات‌هایی را در جنوب غربی سامراء نیز انجام داده‌اند که نیروهای دولتی برای کنترل آنها اعزام شده‌اند.

در موصل بزرگترین شهری که داعش تاکنون توانسته به تصرف درآورد نیز ساکنان محلی گفته‌اند داعش 120 کودک را از مدارس این شهر عراقی ربوده که سنین آنها بین 12 تا 15 سال بوده است.

گمان می‌رود که از این کودکان برای استفاده از جنگ‌های آتی داعش به ویژه حملات انتحاری وعملیات‌هایی استفاده شود که بزرگتر‌ها غالبا از انجام آن سر باز می‌زنند. داعش با برگزاری کلاس‌های عقیدتی فشرده برای کودکان آنها را به انجام خواسته‌های خود متقاعد می‌کند.

انتهای پیام

کد N787347