در جمع اساتید آلمانی

حلمی: ایران برای توقف خشونت و افراطگرایی تلاش می‌کند

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جمع استادان رشته‌های ایران‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های آلمان، به تشریح فعالیت‌های این مرکز پرداخت.

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جمع استادان رشته‌های ایران‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های آلمان، به تشریح فعالیت‌های این مرکز پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، 22 تن از گروه 35 نفره استادان رشته‌های ایران‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های شهر مونیخ در آلمان که به دعوت بنیاد سعدی و با همت و هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی در کشورمان به سر می‌برند، با علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

این دیدار بنا به درخواست این اساتید آلمانی به منظور شناخت از فعالیت‌های مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد.

علی‌محمد حلمی، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها، در ابتدای این دیدار که با نمایش فیلمی کوتاه از فعالیت‌های این مرکز آغاز شد، به تشریح گفت‌وگو‌های بینا دینی جمهوری اسلامی ایران با ادیان توحیدی، پرداخت.

وی گفت: از نظر دین اسلام، تمامی ادیان برای برقراری پیوند میان انسان و خداوند و نجات و هدایت بشریت آمده‌اند و چون هدف نهایی همه یکی است، هیچ‌یک دیگری را رد نکرده است؛ بلکه پیامبران، پیامبران پیشین خود را تصدیق کرده و آمدن پیامبران بعدی را بشارت داده‌اند.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، خود را موظف می‌داند که حافظ امنیت، آزادی عقیده و برگزاری مراسم دینی پیروان همه ادیان الهی باشد.

حلمی ادامه داد: به همین دلیل است که اقلیت‌های دینی در ایران که جمعیتی کم‌تر از 200 هزار نفر دارند، دارای 5 نماینده در پارلمان و مجلس شورای اسلامی هستند که نمایندگان تمام مردم کشور محسوب می‌شوند و بر اساس تجربه و تخصص‌هایشان، در مجلس شورای اسلامی، حضوری فعال دارند.

وی در ادامه گفت: اقلیت‌های دینی در ایران مراکز فرهنگی، مراکز آموزشی و مدارس دینی، مجله و نشریه و ... خودشان را دارند و تمامی آیین‌های مذهبی خود را در کمال آرامش انجام می‌دهند و در این کشور به عنوان یک ایرانی با آزادی کامل زندگی می‌کنند و حتی در راه وطن، از جان خودشان می‌گذرند که نمونه‌هایی از آن در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بارها مشاهده شده است.

رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: این همزیستی مسالمت‌آمیز به فرهنگ ایران و فرهنگ اسلامی ما برمی‌گردد که ناشی از سیره امامان و رهبران ماست.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که ایران با 90 درصد پیروان شیعه از جمعیت بیش از 70 میلیونی خود، هیچگاه اسیر تندروی‌ها و افراطی‌گری‌ها نشده است؛ در حالی که تکفیری‌ها و سلفی‌هایی مانند داعش و القاعده، به نام اسلام، مسیحیان و پیروان ادیان دیگر را کشتار می‌کنند و اماکن مذهبی مسیحیان، شیعیان و حتی اهل سنت را به آتش می‌کشند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران برای گفت‌وگو با رهبران دیگر ادیان به منظور رسیدن به صلح و دوستی، تلاش می‌کند تا از این طریق، خشونت و افراط‌گرایی متوقف شود.

این دیدار با ارایه پاسخ علی‌محمد حلمی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به پرسش‌های اساتید آلمانی پایان یافت.

سؤالات مطرح شده در این دیدار بیش‌تر حول فعالیت گروه‌های تندور به نام اسلام، نظر اسلام درباره پیروان مکاتب، جایگاه زن و مرد در اسلام، گفت‌وگو با اهل سنت، چگونگی اداره حکومت شیعی و ... بودند.

انتهای پیام

کد N787254